Başarılı Küçük İşletme Sahiplerinin Üretkenlik Sırları

YönetmekKategori
Okuma süresi: 5 dk
JT Ripton

Küçük işletme yönetmek büyük uğraş gerektiriyor. Fakat birçok başarılı küçük işletme sahibinin üretkenliklerini artırarak günlerini daha verimli kullanmak adına kullandığı birkaç sırrı var. Çok çalışmak tabii ki önemli ama bir de akıllı çalışmanız lazım. Hem kendinizi, hem de işinizi daha üretken kılmak için başarılı küçük işletme sahiplerinin bu beş sırrı sizin için de faydalı olabilir.

1. Aynı anda birden fazla iş ile uğraşmayın

Birçok insan aynı anda birden fazla iş ile ilgilenmekte başarılı olduğunu düşünse de araştırmalar neredeyse hepsinin bu yetenekleri konusunda yanıldığını gösteriyor. Aslında, insanların sadece %2,5’i performanslarını hiç düşürmeden birden fazla işle uğraşabiliyor.

Bir küçük işletme sahibi olarak, üretkenliğinizi her seferinde tek bir görev ile ilgilenerek artırabilirsiniz. Başarılı bir gün geçirmek için en önemli şey zamanınızı önceliklerinize göre düzenlemek. 2014 New Hampshire Yılın Küçük İşletme Sahibi Chris Licata da bu stratejinin arkasında. Concord’da dördüncü nesil aile şirketi olan Blake’s All Natural Foods’un sahibi ve CEO’su olan Chris, “Gerçek önceliklerin olduğu çok kısa bir liste hazırlamak, takım odaklanmasını ve gerçekten en önemli olan projeler için işbirliği ve düzeni sağlıyor” diyor.

En önemli işleri belirleyin ve bunları diğer, önemi daha az olan işlere başlamadan önce bitirin. Yapılması gereken göreve odaklanabilmek adına, kendiniz ve çalışanlarınız için günlük program hazırlayın. Yapılması gerekenler listesi karmaşık işleri tamamlamak adına çok büyük önem taşır çünkü ulaşmanız gereken hedeflere odaklanmanızı sağlar.

Aynı anda birden fazla iş küçük işletme action figure figür aksiyon figürü

2. Görev planlama için teknolojiyi kullanın

Günümüz teknolojisi küçük işletme sahiplerinin programlarına sadık kalmalarını kolaylaştırıyor. Yanınızda taşımanızın zor olduğu, kâğıttan takvimlerle uğraşmayın. Anlaşmalar sahada yapılıyor; ofiste oturarak değil. Dijitale dönün ve yapılacaklar listenizi akıllı telefonunuza kaydedin ki her an kolaylıkla ulaşabilin. Bunu mümkün kılan uygulamalardan bazıları şöyle:

  • Wunderlist. 10 platformda ücretsiz olarak bulunuyor. Wunderlist, işinizi planlamayı veya alışveriş listenizi hazırlamayı kolaylaştırıyor ve sonrasında listenizi arkadaşlarınız, aileniz veya iş arkadaşlarınız ile paylaşmanızı sağlıyor.
  • Todoist. 13 platformda uygulama ve uzantıları ile takımınızın projelerde beraber çalışarak ve görev yöneterek odaklı kalmalarını ve üretken olmalarını sağlıyor.
  • Google Keep. Tüm görevleri ve yapılacaklar listelerini tek bir yerde, Google’da topluyor. Web, Chrome ve Android’den erişilebiliyor.
  • Any.do. Web, Andrid, iPhone ve Chrome’dan erişilebilen bu temiz ve zarif uygulama ile günlük iş, yaşam ve kişisel hedeflerinizi senkronize edebilirsiniz.

Tüm bu görev yöneticileri, günboyu odaklanmanızı sağlayacak programlar oluşturmanızı sağlayacaktır.

3. Çalışma alanınızı düzenleyin

Bir küçük işletme olarak ofisinizi düzenli tutmanın daha üretken olmanızı sağlaması şaşırtıcı değil – ki bununla beraber çalışanlarınızın ofise gelmek konusunda daha mutlu olmalarına da yardımcı olduğu bir gerçek. Dağınık bir ofiste çalışmış herkes düzensiz bir iş çevresinde insanların neden verimli çalışamadığını anlayabilir. Dağınık verimliliği nasıl azaltır:

  • İş yeri kazalarını artırarak
  • Bilgi ve dosya erişimini zorlaştırarak
  • En basit işin bile tamamlanma süresini uzatarak

İşin aslı, düzensizlik bir ofisin sorunsuz çalışmasını neredeyse imkânsızlaştırıyor. Bir şeyin nerede olduğunu bilmeyince insanlar ararken zaman kaybediyor. Sadece bu bile günde birkaç dakikanızı ofis düzenlemesine ayırmanız için sizi ikna etmiş olmalı.

4. Kendinize bir asistan bulun

Sırf bir küçük işletme ve işleri yürüten kişi olarak neden evrak işleri, program düzenleme gibi basit işlerle zaman kaybedesiniz ki? Kişisel veya sanal asistana bu görevleri vererek asıl yapmanız gereken işler için zaman kazanabilirsiniz. eaHELP, Zirtual ve Team Double-Click gibi şirketler, uygun fiyatlara sanal asistanlar sunuyor. Çoğunun her müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kişiselleştirilebilir üyelik planları bulunuyor.

5. Düşünmeye zaman ayırın

Bazı girişimcilere günün her saatini mümkün olduğunca çok çalışarak harcamazlarsa ilerleyemeyeceklermiş gibi geliyor. Maalesef, bu iş liderleri daha stresli ve yorgun oldukları için verimliliklerini kaybediyor. Tanıdık geldi mi? Her gün düşünmek için kendinize zaman ayırarak, bu tuzağa düşmekten kaçının.

Farkındalık, üretkenliği artırmak için önemli bir rol oynarken, daha akıllıca kararlar vermenize yardımcı olur. Günde sadece 15 dakikanızı nefesinize odaklanmaya ayırarak, stresinizi azaltabilirsiniz –bu da işinizi daha iyi yönetmenizi sağlar. Bazı araştırmalar, farkındalık prensibini uygulayan liderlerin daha mutlu çalışanları olduğunu bile gösteriyor. Bu çalışanlar da daha üretken oluyor –muhtemelen onları geren suratsız bir patronları olmadığı için.

Siz üretkenliğiniz artırmak için neler yapıyorsunuz?