Blog düzenleme: kırık bağlantıları kaldırmak, görselleri düzeltmek, bazı yazıları silmek ve daha fazlası

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 4 dk
Ashley Grant

Pek çok kişi gibi siz de eminim “bahar temizliği” ifadesini biliyorsunuz. Yaşam alanınızın tazelenmiş ve temiz bir hale gelmesi için ortalığı toparlamak ve ihtiyacınız olmayan şeyleri atmak önemli. Peki, blog düzenleme söz konusu olduğunda bahar temizliği yapmayı hiç düşündünüz mü? Kırık bağlantılar, doğru ölçeklendirilmemiş görseller ve alakasız yazılar gibi örümcek ağlarını temizlerseniz, Google blogunuzu daha çok sevecektir.

Blog düzenleme: Blogunuzda bahar temizliği için 6 ipucu

Blog düzenleme konusunda kırık bağlantıları kaldırma ve görselleri yeniden boyutlandırmanın ötesine mi geçmek istiyorsunuz? Aşağıdaki ipuçları ile içeriğinizi revize edebilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz:

  1. Kullanılmayan kategori ve etiketleri silin.
  2. Hakkımda sayfanızı, site tanımınızı ve sosyal bağlantılarınızı güncelleyin.
  3. Eklentileri güncelleyin ve kullanmadıklarınızı silin.
  4. Web sitenizdeki tüm tuşların çalıştığından emin olun.
  5. İstenmeyen yorumları silin.
  6. Yeni bir paylaşım yapın.

Şimdi tüm bunları ayrıntılı inceleyelim…

1. Kullanılmayan kategori ve etiketleri silin.

Sık sık kullanmadığınız etiketlerinizin olması, sitenizin SEO’sunu olumsuz etkileyebilir. Örneğin, eğer moda bloggerıysanız farklı etek çeşitleri yerine yalnızca “etekler” kategorisini kullanmanız yeterli olacaktır. Bu, farklı etek çeşitleriyle ilgili sık sık yazıp yazmadığınıza göre değişiyor tabii ki. Durum böyle değilse o kategorileri silerek, genel bir kategoriyle devam etmeniz daha yararlı olur.

2. Hakkımda sayfanızı, site tanımınızı ve sosyal bağlantılarınızı güncelleyin.

Eğer bir kimlik krizine girip Facebook sayfanızın URL’sini değiştirdiyseniz, bu bağlantıyı blogunuzda da güncellemeniz gerekiyor. Belki hakkımda sayfanızda hala bekar görünüyorsunuz ama evlendiniz. Belki de sosyal medya faaliyetlerinize Twitter ve Instagram’ı da dahil ettiniz. Tüm bu bağlantıları sitenize eklediğinizden ve tüm sosyal medya platformlarında da sitenize bağlantı verdiğinizden emin olun. Birden fazla sitenin blogunuza yönlendirme yapması, sıralamanızı olumlu etkileyebilir.

3. Eklentileri güncellemeyi ve kullanmadıklarınızı silmeyi unutmayın.

blog düzenleme eklentiler

Blog düzenleme çalışmalarınız kapsamında kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmak büyük önem taşıyor. Kötü eklentiler sitenizde hatalara neden olabilir ve bu Google’ın hoşuna gitmez. Blogunuzun hatasız bir şekilde işlemesi için eklentilerinizi gözden geçirin, gerekli güncellemeleri yapın ve kullanmadıklarınızı, hataya yol açanları silin.

4. Web sitenizdeki tüm tuşların çalıştığından emin olun.

Açılan menünüzdeki tüm bağlantılar hala çalışıyor mu? ‘Anasayfa’ya tıkladığınızda ilgili sayfaya gidiyor musunuz? Gidemiyorsanız, bağlantıyı düzenleyin.

5. İstenmeyen yorumları silin.

Blog düzenleme sürecinin bir diğer önemli adımı ise yorumları gözden geçirmek çünkü istenmeyen yorumları temizlememeniz, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Kimse kredi kartı borçlarının nasıl ödenebileceği konusunda 100 tane yorum görmek istemiyor, değil mi? İstenmeyen yorumlar, Google’ı sinirlendirmekle kalmıyor, okurlarınıza da onlara yeterince önem vermediğiniz mesajını veriyor.

6. Yeni bir paylaşım yapın.

Bahar temizliğinin ana fikri, eskileri atıp yenileri kullanmaya başlamak. Bu yazıda ele aldığımız blog düzenleme süreci de tam olarak bunu yapmanızı sağlıyor. Blogunuzun yeni ve ilgi çekici içeriğe ihtiyacı var. Google’ı mutlu etmek için blogunuzu taze tutun.