Dijital networking: Web siteniz ile işletmenizi büyütebilirsiniz

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 7 dk
Raubi Marie Perilli

Networking denince, pek çok insanın gözünün önüne etkinliklerde, konferanslarda, sunumlarda insanlarla yüz yüze olmak geliyor. Bunlar networking için iyi örnekler olsalar da yeni insanlarla tanışmanın tek yolu değiller. Dijital networking ile online ortamda değerli ilişkiler kurabilirsiniz.

Dijital networking, yeni insanlarla tanışmanızı sağlamanın yanı sıra yüz yüze tanıştığınız insanlarla olan ilişkilerinizi de geliştirmenize yardımcı olur.

Dijital networking ile tanıştığınız insanlar yarın öbür gün iş ortağınız, müşterileriniz, sizi destekleyen iş arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız olabilir.

Dijital varlığınızı böyle bir ağ oluşturmak ve işinizi büyütmek için kullanmıyorsanız, başlangıç için aşağıda paylaştığımız ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

Yalnızca sosyal medyaya güvenmeyin

Sosyal medya, online ilişkiler oluşturma ve korumanın önemli bir parçası. Günümüzde, sosyal medya üzerinden kurulan bir bağlantı, eskiden birinin kartvizitini kartlığınıza eklemenizle eş değere sahip. Bu, daha sonra kullanmak üzere bir bağlantıyı saklamanın bir yolu.

Ancak online ortamda networking yaparken yalnızca sosyal medya üzerinden kurulan bağlantılara güvenmemelisiniz.

Herhangi bir sosyal medya kanalı üzerinden bir ağ kurduğunuz zaman, bu ilişkilerin tüm kontrolü sizde olmuyor. İlişkileriniz, söz konusu sosyal medya platformunun insafına kalmış oluyor. Olur da hesabınızı kapatırlarsa, bütün bağlantılarınızı kaybedebilirsiniz. Politikalarını değiştirmeleri durumunda ise takipçilerinizle iletişim kuramayabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden kurduğunuz bağlantılar üzerinde kontrolünüz olamayacağı için bir sosyal platform yerine, internet sitenizin etrafında bir ilişki ağı kurmalısınız.

Tüm dikkatinizi markalı alan adınıza yönlendirin

Marka adınızı taşıyan bir alan adı satın almak ve web sitenizi bu alan adı üzerinden yürütmek, dijital ağınız üzerinde kontrole sahip olmanızı sağlıyor. Bir web siteniz varsa, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Tüm trafiği sizin kontrol ettiğiniz, tek bir platforma yönlendirebilirsiniz.
  • Kafa karışıklığını azaltabilir, promosyonunu yapacağınız tek bir platformunuz olması sayesinde ilişki ağınızı düzene koyabilirsiniz.
  • Üçüncü partiler olan sosyal medya platformlarına bağlı olmadığınız için dijital ilişkilerinize sahip çıkabilirsiniz.
  • Bir web siteniz olduğu için, yalnızca sosyal medya profilleri ve sayfaları olanlardan farklılaşır ve daha profesyonel gözükürsünüz.
  • Web sitenizi ziyaret edenler üzerinde daha uzun sürecek, akılda kalıcı bir etki bırakırsınız.
  • Önemli içeriklerinizin hepsini tek bir yerde sergileyebilirsiniz.

Marka adınızı taşıyan bir alan adı, dijital ağınızın kalbinde yer alıyor. Bu nedenle, web sitenizi oluşturun ve hem online, hem de çevrimdışı networking faaliyetlerinizde tanıtımını yapın.

Tüm sosyal medya platformlarında marka adınızı taşıyan alan adınızın olduğu bağlantılara yer verin. Bu, yeni sosyal bağlantılarınızı sizin hakkınızda daha fazla bilgiye ulaştırabilecekleri bir yere yönlendirecektir.

Alan adınızın yer aldığı kartvizitler bastırın. Biriyle yüz yüzde tanıştığınız zaman, hakkınızda daha fazla bilgiye ulaşabileceklerinden ve size daha sonra ulaşabileceklerinden emin olun. Onlara, web sitenizin URL’sinin yer aldığı kartvizitinizi vermeyi ihmal etmeyin.

E-postanızda yer alan altbilgi kısmına web sitenizin adresini ekleyin. Kendi tanıtımınızı yapma fırsatlarını kaçırmayın. E-postanızın sonuna, insanları web sitenizi ziyaret etmeye yönlendirecek bir eylem çağrısı ekleyin. Bu, “Hakkımda daha fazla bilgi için www.adimsoyadim.com’u ziyaret edin” gibi basit bir cümle olabilir. Veya, “Ücretsiz e-kitabımı indirmek için www.adimsoyadim.com’u ziyaret edin” gibi bir cümleyle insanları tek bir sayfa ya da promosyona da yönlendirebilirsiniz.

Tüm dikkatinizi web sitenize yönlendirmeniz, ağınızı büyütmenize yardımcı olur.

Sonrasında, bir adım daha ileri giderek web sitenizi ziyaret edenlerden e-posta listenize üye olmalarını isteyebilirsiniz.

Web sitenizi, e-posta listenizi büyütmek için kullanın

Dijital networking, insanları web sitenize getirmekten daha fazlasıdır. Dijital networking kapsamında insanların size iletişim bilgilerini vermelerini de sağlamanız gerekir.

E-posta adresi toplamak, online ağınızı oluşturmanın en sağlam yoludur.

Bir kontağınızın e-posta adresine sahipseniz, onlarla e-posta üzerinden direkt olarak iletişim kurabilirsiniz. Sosyal medya bağlantılarınız içinse bu her zaman geçerli bir durum değil.
Bazı sosyal platformlar, takipçilerinizle iletişiminizi kısıtlıyor ve sonsuz içerik akışı içinde kaybolmanıza neden olabiliyor.

E-posta ile gürültüden sıyrılabilir, ağınızla direkt olarak bağlantı kurabilirsiniz.

E-posta üzerinden kurulan bağlantıların oldukça değerli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bir araştırmaya göre, yeni müşteri kazanımı söz konusu olduğunda e-posta, Facebook ve Twitter’dan 40 kat daha etkili. Bu nedenle, dijital ağınızı oluşturmaya e-posta listenizi oluşturarak başlayabilirsiniz:

  • Yeni tanıştığınız insanlara e-posta listenize üye olmayı isteyip istemediklerini sorun (onları izinleri olmadan eklememeye özen gösterin).
  • Web sitenize, ziyaretçilerin hızlıca doldurarak e-posta listenize katılabilecekleri formlar ekleyin.
  • Web sitenizi ziyaret edenlere değerli bir kaynak, hediye, vs. sunarak, bunu edinmeleri için e-posta listenize üye olmalarını şart koşun.

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen ve yüz yüze yapılan networking etkinlikleri, ilişkilerinizi başlatmanıza yardımcı olur. Bu başlangıçları uzun süreli, değerli ilişkilere çevirmenin yolu da yeni bağlantıları web sitenize çekerek, onları e-posta listenize katılmaya davet etmektir.

Topluluk oluşturmaya odaklanın

Online ağınızı oluştururken, bu konuya bakış açınızda bazı değişiklikler yapmanız da iyi olabilir. Dijital networking’i, kişisel olmayan iş networking’i gibi düşünmeyin.

Dijital ağınızı büyütmeyi, bir topluluk oluşturuyormuşsunuz gibi düşünün.

Kendi reklamınızı yapmayı, dijital networking faaliyetlerinizin merkezine koymayın. Bunun yerine, hem sizin, hem de bağlantılarınızın yararına olabilecek bir ağ oluşturmaya odaklanın. Bir iş ağı, kulağa satış önerisi gibi geliyor ancak söz konusu bir topluluk oluşturmak olduğunda, bu insanların birbirlerini desteklediği bir ilişki algısı yaratıyor.

Bu nedenle, dijital ağınıza değer sunmanız önemli. Onların, sizinle bağlantı kurduklarında nasıl avantajlara sahip olacaklarını görmelerini sağlayın. Ağınızı, topluluk değerleri etrafında kurduğunuzda ağınızın giderek büyüdüğünü ve ilişkilerinizden elde ettiğiniz dönüşlerin daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Dijital networking: En başından başlayın

Dijital networking faaliyetlerinizi online platformlara taşımaya ve bu sayede daha fazla insanla bağlantı kurmaya, yüz yüze başlayan ilişkilerinizi geliştirmeye ve değerli bir online ağ kurmaya hazır mısınız? Web sitenizi hemen oluşturmak için buraya tıklayın.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin