Enflasyon kavramını görsel olarak temsil eden ayrıntılı infografik Artışı tasvir etmek için yükselen termometre gibi unsurlar

Enflasyonla Mücadele: Küçük işletmeler için kapsamlı bir rehber

Küçük Ölçekli İşletmeKategori
Okuma süresi: 17 dk
Adem Asha

Enflasyonla mücadele; Pandemi, tedarik zinciri sorunları ve enflasyon: 2020'nin başı küçük işletmeler için pek de iyi olmadı. Bu durum biraz dehşete neden oldu. Esas olarak 2022 ve 2023'ün tamamında, NFIB'nin Küçük İşletme İyimserlik Endeksi 50 yıllık ortalama olan 98'in altındaydı.

GoDaddy Airo™ ile işletmenizi birkaç dakika içinde başlatın

Enflasyonun işletmeniz üzerindeki etkisini hissediyorsanız yalnız değilsiniz.

Küçük işletmelere ilişkin temel istatistikler:

Hemen başlayalım.

Enflasyonun nedenlerini anlamak

Man viewing receipts in supermarket and tracking prices, meant to illustrate rising prices and inflation
CREDIT: DENYS KURBATOV - STOCK.ADOBE.COM

Enflasyonun miktarını ve süresini uzmanlar için bile tahmin etmek zordur. Bunun nedeninin para arzındaki büyüme olduğunu biliyoruz. Her ülkenin merkez bankası para arzını yönetir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu Federal Rezerv'dir.

Para otoriteleri enflasyona üç şekilde neden olur:

 • Para basmak.
 • Para biriminin devalüasyonu.
 • Bankalardan devlet tahvili satın almak.

Üçüncüsü en yaygın olanıdır. Burada devlet tahvili satan bankalara rezerv hesabı kredisi ödeniyor. Bu, hükümetin henüz yaratmadığı bir kredidir.

Yeni para ekonomiye yayıldıkça enflasyon üç şekilde gerçekleşir:

 • Tüketiciler daha fazla harcıyor. Buna karşılık fiyatlar artıyor.
 • İşçiler mal ve hizmetler için daha yüksek fiyatlar bekliyorlar. Bu nedenle daha yüksek ücret talep ediyorlar.
 • İşletmeler girdi ve işçilik için daha fazla para ödemek zorunda kalıyor. Bu yüzden daha fazla ücret alıyorlar.

Ücret enflasyonu ücretlerdeki genel bir artıştır. Bu tür bir enflasyon normalde işsizliğin düşük olduğu durumlarda meydana gelir, çünkü birçok işletme açık pozisyonları doldurmak için daha iyi ücretler teklif etmek zorundadır. Çalışanlar ve genel olarak bireyler gelecekteki enflasyona ilişkin beklentiler oluştururlar. İnsanlar satın aldıkları şey için daha fazla ödemek zorunda kalacaklarını beklerlerse, karşılığında emekleri veya malları için daha fazla ücret almak isteyeceklerdir.

Tahmin edebileceğiniz gibi enflasyon makul bir ekonomik süreçtir.

Peki enflasyonun güzel tarafları nedir?

Uzun vadede %2'den fazla sıklıkla veya çok kısa sürelerde sık sık değişiklikler yapmak, sorunlara yol açabilir

Federal Reserve, enflasyonu %2 civarında tutmaya çalışırken birkaç göstergeyi izliyor. Uzun vadede, Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE) en önemlisidir. Bu endeks, çeşitli tüketici harcamalarındaki değişiklikleri ölçer ancak gıda ve enerji gibi daha değişken kalemleri içermez.

Enflasyon nasıl yönetilir?

Eğer Federal Rezerv enflasyonun düşmesi için yardıma ihtiyacı olduğuna inanırsa faiz oranlarını artıracaktır.

Bankalar parayı Federal Reserve'de saklıyor. Merkez bankamız faiz oranlarını artırdığında, diğer bankalar parayı Federal Reserve'de saklayarak daha fazla para kazanıyor. Böylece diğer bankalar daha az kredi verecek. Bu, ekonomiye genel olarak daha az yatırım yapılması anlamına gelir. Bu enflasyon oranını engelleyecektir.

Federal Reserve, Mart 2022 ile 2023 sonu arasında faiz oranlarını 11 kez artırdı. Oran, birkaç on yılın en yüksek seviyesi olan %5,4 civarına ulaştı. Bu başarılı olmuş gibi görünüyor. Neden?

2023'ün sonunda gelecekteki enflasyona ilişkin genel beklentilerin iyileştiği görüldü. Bu anket verilerine dayanmaktadır. Unutmayın, enflasyonu yönlendiren şeyin insanların gelecekteki enflasyona ilişkin beklentileri olduğunu unutmayın.

Federal Reserve, 2023'teki son toplantısında özellikle faiz oranlarını artırmama kararı aldı. Tartıştığımız faktörlere bağlı olarak gelecekte farklı bir karar alabilir.

O halde enflasyon belli bir dereceye kadar yönetilebilir.

Hhiperenflasyon; Kontrolsüz, istikrarsızlaştırıcı fiyat artışlarının olduğu bir dönemdir. Böyle bir durumda hemen anlarsınız. Ortak öğelerin fiyatları günlük olarak artacaktır. Genel olarak fiyat artışları %50'nin üzerinde olacaktır. Yüksek enflasyon sırasında plan yapmak ve fiyatları belirlemek zordur.

Enflasyonun küçük işletmeler üzerindeki etkileri

Businesswoman's Hand Placing White Shopping Cart On Top Of Golden Stacked Coins
CREDIT: ANDREY POPOV - STOCK.ADOBE.COM

Enflasyon satın alma gücündeki kayıptır. Küçük işletme sahipleri, yüksek fiyatlar nedeniyle sahip oldukları her doların değeri azaldığı için enflasyon dönemlerinde para kaybedebilirler.

Buna karşılık deflasyon sırasında fiyatlar düşer ve satın alma gücü artar.

Her ne kadar enflasyon fiyatlardaki genel bir artış olsa da gerçek şu ki bazı işletmeler enflasyonla diğerlerinden daha iyi başa çıkıyor. Örneğin gayrimenkul, Federal Reserve'ün enflasyona tepki olarak artıracağı artan faiz oranlarından etkilenmesine rağmen, enflasyonist bir dönemde değer kazanma eğilimindedir. Enerji sektörü de iyi durumda olabilir, çünkü insanlar pompada gaz için çok daha fazla para ödemeye hazırlar.

Enflasyon salgının en yüksek seviyelerinden düştü. Ancak küçük işletmelerin çoğunluğu hâlâ enflasyonu önemli bir sorun olarak görüyor.

Özetle enflasyon, çoğu işletme için satın alma gücünde bir kaybı temsil ediyor.

 • Durumu dengelemek için birçok işletmenin fiyatları artırması gerekecek.
 • Çalışanlarınızın doğrudan daha fazla para kazanması veya uzaktan çalışma gibi başka bir katma değerli düzenleme alması gerekecek.

İşletme olarak maliyetler açısından satıcıların fiyatlarını ve ücret beklentilerini dikkate almanız gerekir. Ancak enflasyon aynı zamanda işletmelerin gelirlerini de azaltabilir.

 • Müşteriler genel olarak daha az harcama yapıyor. Bazıları ürünlerinize harcama yapmayacak.
 • Alacak hesapları için bazı müşteriler indirim talep edecek veya ödemeleri geciktirmek zorunda kalacaktır.
 • Daha yüksek maliyetler nedeniyle fiyatları zorunluluktan artırdıktan sonra satışların daha da az olduğunu göreceksiniz. Fiyat artışı çok yüksekse net gelir eskisinden daha düşük olacaktır.

Enflasyonun yarattığı bir diğer sıkıntı da yatırımlarla ilgili. Enflasyona bağlı olarak küçük işletme sahipleri, kredi verenlerden uygun fiyatlı işletme kredileri almakta zorlanıyor. Bunun nedeni enflasyonun yatırımlardan elde edilen gerçek getirileri tüketmesidir. Yatırımcılar enflasyonun orantılı olarak daha küçük bir ısırık alması için daha yüksek faiz oranları istiyor.

Herhangi bir zor durumda pozitifleri bulmaya çalışmak her zaman değerlidir. Enflasyon, genel olarak işleri nasıl yaptığınızı yeniden gözden geçirmenizi gerekli kılar. Enflasyon sırasında yapacağınız iyileştirmeler, yüksek enflasyonun azalmasıyla işletmenizin daha iyi bir konuma gelmesine yardımcı olabilir.

Enflasyondan en çok etkilenen şirketler, zamanında ve düşünceli bir şekilde uyum sağlayamıyor. Enflasyon sırasında hem hayatta kalan hem de gelişen girişimciler farklı araçları kullanmaya açıktır.

Enflasyonla mücadele stratejileri

Scissors resting on a $100 US dollar bill
CREDIT: S... - STOCK.ADOBE.COM

Küçük işletmeler, enflasyonun işletmeleri üzerindeki etkileriyle mücadeleye birkaç şekilde yardımcı olabilir.

1. Fiyatlandırma tutarı ve yapısındaki değişiklikleri göz önünde bulundurun

Enflasyon baskısı, fiyatlandırmayı gözden geçirmek için bir fırsattır. Bu içerir:

 • Daha fazla ücret alınıp alınmayacağı
 • Fiyatlar ne zaman artırılmalı
 • Fiyatları ne kadar artırmalı
 • Etkin fiyat, yani fiyatlandırma yapısı nasıl değiştirilir?

Daha fazla ücret alınacak mı alınmayacak mı?

Müşterilerinizin fiyatlarını yükseltmek zor gelebilir. Ancak değer teklifinin bir kısmı fiyatların aynı kalması olmamalı. Eğer öyleyse, işletmeniz satın alma gücünü kaybediyor demektir.

Fiyatı yükseltmek için gerçek alana ihtiyacınız var. Yani pek çok müşteri sizden alışveriş yapmayı bırakmayacak ve kazandığınızdan daha fazla para kaybedeceksiniz.

Şunu sorun: Enflasyonu ödemeye devam ettiğinizi varsayarsak, fiyatları artırmak genel olarak daha az para kaybetmenize neden olur mu? Yoksa net kâr açısından enflasyon baskıları artmadan önceki noktaya geri dönebilir misiniz?

Fiyat artırımı ne zaman olmalı? 

Duruma göre değişir. Fiyatlar anlaşmayla belirlendiyse yenileme zamanına kadar beklemeniz gerekir. Aksi takdirde, yılın belirli zamanlarında çok daha fazla satış hacmi yaşanıyorsa, fiyatlandırma stratejinizi değiştirmeyi ertelemek isteyebilirsiniz.

Fiyatlar ne kadar artırılmalı?

İlgili ürün için şu anda maliyetlerin ne kadar arttığını bilmeniz gerekiyor. Federal Reserve ortalamaya bakıyor ancak sizin iş durumunuz biraz farklı görünebilir. Hesaplamayı yapmak için enflasyona tabi girdileri sıfırlayın.

Fiyatları sık sık artırmak istemiyorsanız gelecekteki enflasyon oranını ve bunun işletmenizin kar marjları üzerindeki olası etkisini tahmin etmeniz gerekir. Enflasyonun mevcut hızda devam etmesini bekliyorsanız mevcut enflasyon oranını kullanın. Ancak ne kadar ileriyi tahmin ederseniz, "tahmin"i o kadar fazla tahmine sokarsınız.

Enflasyon iyi bir kapak hikayesi midir??

Kuşkusuz bazı işletme sahipleri enflasyonu, fiyatları artan maliyetlerin ötesine yükseltmek için bir bahane olarak görebilirler. Ancak modern 2024 tüketicileri anlayışlı ve piyasadan gelen yalanlar veya yanıltıcı iddialar gibi aldatmacalardan gerçekten hoşlanmıyorlar. Potansiyel olarak yalnızca satışlar için değil, markanız için de ters etki yaratacaktır.

Fiyatlandırma yapısını göz önünde bulundurun

Normalde bir tür promosyonla görünür fiyatı düşürürseniz, daha azını sunun. Ürün faturalı olarak satılıyorsa ve enflasyon bir veya birkaç belirli maliyet kalemi için geçerliyse o öğe için ek ücret oluşturun.

Gelecekteki işlemler için müşterilerinizle yaptığınız sözleşmelerde enflasyon düzeltmesi hükümlerinin bulunduğundan emin olun. Bir avukatla konuşun, ancak bu hükümler fiyatlandırmayı enflasyon oranlarına uyacak şekilde ölçeklendirebilmenizi sağlar. Kimse şaşırmayacak ve süreç konusunda içiniz rahat olacak.

Spesifik enflasyon sorununu ele almanın yanı sıra, ne gibi iyileştirmeler yapılabileceğini görmek için genel olarak fiyatlandırmaya da bakabilirsiniz. Bu etkilidir çünkü yine de fiyatlandırmaya bakıyorsunuz. Basit bir örnekle, mümkün olduğunca çok sayıda popüler ödeme seçeneği sunun.

Karmaşık bir örnek verecek olursak, bazı müşteriler daha az özelliğe ihtiyaç duyuyor ve daha az ödemek istiyor. Müzakere mümkünse, kişiye özel, ekonomik bir paket sunun. Eğer 1:1 müşteri hedefleme pratik ve hatta mümkün değilse, rafların, ürün sayfasının vb. düzenlenmesinde biraz yaratıcılık, farklı tercihleri olan müşterileri herkes için en kârlı ve karşılıklı olarak değer verilen yerlere ayırmada uzun bir yol kat edebilir.

2. Enflasyon baskıları karşısında maliyet yönetimi

Maliyet düşürücü önlemleri keşfedin. Ekonominin durumu ne olursa olsun, kârı artıracak şekilde maliyetleri düşürebilirsiniz.

 • Enflasyon dönemleri, satın aldığınız şeyin faydasının hâlâ maliyetinden fazla olup olmadığını sormak için iyi bir fırsattır.
 • Benzer şekilde, bazı girdiler için daha ucuz ve eşit derecede etkili bir alternatifi daha önce gözden kaçırmış olabilirsiniz.

Elbette şu ana kadarki tartışma, bir satıcının fiyat artışını veya yetenekten daha yüksek ücret beklentisini kabul ettiğinizi varsayıyor. Peki ya diğer seçenekleri düşünürseniz? Enflasyon düzeltmesi maddesi bulunmayan bir satıcı sözleşmesi durumunda, satıcının sözleşmenin yenilenmesi için beklemesi (bir avukata danışması) ve ardından fiyatı artırması gerekebilir.

Öte yandan, satıcılarla yapılan görüşmeler sırasında, ne kadar ayarlamanın her iki taraf için de uygun olduğunu tartışmalısınız. Çok sık fiyat artışları, daha istikrarlı bir fiyatlandırma ilerlemesi konusunda satıcıyla görüşme ihtiyacını doğurabilir.

Employees, like vendors, can be amenable to different arrangements. American business owners have found success in attracting and retaining talent in a variety of ways

 • Daha esnek programlar sunun
 • Hibrit veya uzak ortamlara izin ver
 • Ödenmiş hastalık izni
 • Daha fazla ödeyin, belki de performansa yeni bir prim bağlayabilirsiniz

Farklı olarak "daha yumuşak" seçenekler şunları içerir:

 • Çalışanlarınız arasında kişisel olarak tatmin edici mentor-menti ilişkilerini kolaylaştırmak
 • Görev atamalarını ve delegasyonu bireysel çalışanların kariyer hedeflerine veya meraklarına göre uyarlamak
 • Değerli ekiplerin ve ekip üyelerinin çabalarını ve başarılarını gerçekten ve kamuya açık bir şekilde takdir etmek

Açıkçası para paradır. Yumuşak insan becerilerini geliştirdiğiniz için büyük yeteneklerin gelip kalmasını bekleyemezsiniz. Ancak konu maliyet yönetimine geldiğinde çekilecek pek çok kaldıraç var.

3. Enflasyon dönemlerinde finansal yönetim ve yatırım

Calculator and reading glasses scattered on top of spreadsheets and charts, signifying financial planning.
CREDIT: THANKSFORBUYING - STOCK.ADOBE.COM

Kısmen enflasyon nedeniyle sektörünüzde krediler sıkılaşabilir.

 • Yatırımcılar diğer sektörlerde daha kazançlı borç verme fırsatlarıyla karşılaşabilir. Yani enflasyonist bir dönemde daha iyi performans gösterenler.
 • Federal Reserve'ün faiz oranlarını artırması, bankaların daha az kredi vermesine neden olabilir ve bu da genel olarak daha zor bir borçlanma ortamıyla karşı karşıya kalmanıza yol açabilir.

Daha fazla finansman kaynağı isteyin

Yatırım bulmak için biraz daha fazla çalışmanız gerekebilir.

Diğer bankalara yaklaşmak da dahil olmak üzere diğer kaynakları göz önünde bulundurun. Kısa vadede daha uygun şartlarda bir anlaşma yapamayabilirsiniz. Ama en azından diğer seçeneklerinizi kontrol ettiğinizi bileceksiniz. Ve bir dahaki sefere denediğinizde, bir bankaya neyi göstermeniz gerektiğini daha iyi bilecek bir konumda olacaksınız.

Firmanızın bankasıyla daha iyi bir ilişki kurun

Aslında diğer işletme sahiplerinin gözden kaçırma eğiliminde olduğu sağlam bir taktik, bankanızla daha güçlü bir ilişki kurmaktır. Zengin bir iş bağlantıları ağı aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 • Sizi doğru kişi ve şirketlerle tanıştırın
 • Kredi sürecinde size daha iyi yardımcı olabilirim

Avantajlar, bankadaki irtibat kişinizin size güvenmesine ve işletmenizin durumunu anlamasına bağlıdır. Her iki tarafta da aynı kişiler arasında düzenli, hoş ve şeffaf iletişim en önemli unsurdur.

Rezerv fonlarını koruyun

Maliyetler arttığında ve krediler daraldığında yedek fonlar faydalı olacaktır. Uzmanlar, gelecekteki işletme giderleri için 6 aylık bir tamponun saklanmasını öneriyor. Cazip getirisi olan bir tasarruf hesabı kullanın.

Sonuçta, küçük bir işletme sahibi olarak, enflasyonist bir dönemde şanslar sizin lehinize biraz daha azalıyor. Bu nedenle fiyatlandırma stratejisi, maliyet yönetimi ve finansman da dahil olmak üzere elinizden gelen her şey üzerinde çalışmanız gerekiyor. Ancak fiyatlandırmayı değiştirirseniz değişikliği nasıl iletmelisiniz?

Enflasyon nedeniyle fiyat artışlarının bildirilmesi

Maliyetlerinizi karşılamak için oranları açıkça yükseltmek müşteri ilişkilerine zarar verebilir. Verilen iş bilgeliği şunları yapmanızı sağlamaktır:

 • Sebebini açıkla
 • Şeffaftır
 • Fiyatı değere bağlayın

Müşterilere değişikliğin arkasındaki "nedeni" anlatın

Alıcılar fiyat artışının neden gerçekleştiğini anlamaya ihtiyaç duyuyor. Hepimiz pompadaki benzine, suçlu zevkimize veya önemsediğimiz herhangi bir şeye neden fark edilir derecede daha fazla para ödediğimizi bilmek isteriz.

Müşterilerle müzakereler ve sözleşmeler varsa, etkili iletişim kurma ihtiyacı özellikle güçlüdür. Daha yüksek fiyat şüphesiz konuşma sırasında ortaya çıkacak ve bunu önceden söylemezseniz sıklıkla nedenini soracaklar.

Müşterilerinize karşı şeffaf olun

Tüketici psikolojisi araştırması, şirketlerin siğilleri müşterilerden gizlemeye çalışırken neredeyse hiç başarı elde edemediğini ortaya çıkardı. Denemeyin, çözecekler ve harika görünmeyeceksiniz. Ya da mutlu.

İyi iletilmiş, enflasyonun tetiklediği fiyat artışları için yaratıcılığa gerek yoktur. Önemli büyük şirketlerin sağlam uygulamalarından biri fiyat artışını duyurmak ve bunun nedeni olarak yüksek emtia maliyetlerini belirtmektir.

Bu, mega şirketler için genellikle standart bir uygulama olsa da, sizinki gibi küçük bir işletmenin fiyat artışlarını bildirirken fazladan bir adım atmaması gerektiği anlamına gelmez.

Daha yüksek fiyatı daha yüksek değere bağlayın

Fiyat artışını bağlamsallaştıran tutarlı, ilişkilendirilebilir bir eylem dizisi oluşturun.

 1. Müşteri ihtiyacının gerçekleştirilmesi
 2. Geçmişteki çabalar ve kanıtlanabilir iyileşme
 3. Müşteri ihtiyacının yeni bir şekilde hayata geçirilmesi
 4. İyileştirme hedefiyle sürekli çaba

1. ve 3. adımlarda işletme, müşterilerin sahip olduğu bir sorunu veya fırsatı gösteren bilgileri alır. Sizin durumunuzda bu, müşteri geri bildirim formlarından, anketlerden veya kişisel şikayetlerden olabilir. 2. ve 4. adımlarda işletme, müşteriye fayda sağlayacak veya acıyı hafifletecek değişiklikler yapmaya çalışır.

Sonuçta enflasyon, müşterilere yardım etmek için ihtiyaç duyduğunuz şeylerin erişimini daha pahalı hale getiriyor. Siz ve müşterileriniz bir ekipsiniz ve fiyat artışı birlikte çalışma şeklinizin bir parçasıdır. Müşteri sorunlarının her ikiniz için de fırsata dönüştüğü, karşılıklı değer verilen, yatırıma dayalı bir ilişki içindesiniz. İleriye dönük doğru ve faydalı anlatım budur.

Küçük işletme sahipleri olarak uzun vadeli enflasyona uyum sağlayın

Employee essential skills concept. Learning process to develop complex skills. Hand holds the icons of essential skills ""reflect and adapt with understand, apply, analyze icons on white background.
CREDIT: PARRADEE - STOCK.ADOBE.COM

Enflasyonla mücadele eden küçük işletme sahipleri için bazı önemli çıkarımlar:

 • Enflasyon sırasında başarılı olan işletmeler, her zaman olduğu gibi, sahiplerinin iyi anladığı işletmelerdir.
 • Herhangi bir işletmenin özü ürün ve müşteri deneyimleridir.
 • Enflasyon dönemlerinde müşteri odaklı kalın.

Potansiyel müşterilerin yüksek enflasyon dönemlerinde satın alma güçleri azalabilir ancak yine de bir şeyler satın almak isterler. Müşterileri daha iyi anlayan satıcılar, müşterilerine daha iyi hizmet edeceklerdir. Müşterilerine daha iyi hizmet veren satıcılar, daha fazla ürünü daha yüksek fiyatlarla satma eğiliminde olacaktır.

Adil tahmin, bir süre daha enflasyonla uğraşacağımızı söylüyor. Uzmanlar dahil herkes için ne kadar süreceği belli değil. Uzun vadede bakıldığında her zaman atlatılması gereken enflasyonist dönemler olacaktır. Bununla birlikte fiyatlar (yükselirken) salgının en yüksek seviyelerinde gördüğümüz kadar artmıyor. O yüzden geleceğe bakın ve ona göre hazırlanın.

Yasal Uyarı: Bu içerik hukuki veya mali tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Özel hukuki veya mali durumunuzla ilgili olarak daima bir avukata veya mali danışmana danışın.