Facebook ile yeni işleri ayağınıza çekin ve sadık müşteriler yaratın

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 5 dk
Maxym Martineau

Yüz milyonlarca Facebook kullanıcısı var ve bunların yarısı hergün Facebook’a giriyor. Müşterileriniz ve işinizin geleceği Facebook’ta, o zaman siz de orada olmalısınız. Daha da güzel olanı Facebook bedava!

Haydi Facebook’ta devamlı satışlara ve müşteri yönlendirmelerine olanak sağlayacak sadık bir müşteri kitlesini nasıl oluşturacağımıza bir bakalım.

Facebook’u iş için kullanmanın faydaları

Halihazırda müşterilerinizin çoğu zaten Facebook kullanıcısı olduğu için işinize ait bir sayfa oluşturmak sizin için faydalı olacaktır.

İnsanlar sayfanızı beğendiğinde bu onların Facebook profillerinde görünür ve arkadaşlarıyla paylaşılmış olur. Bu da işiniz için tacizci olmayan bir yönlendirme ve potansiyel yeni müşteriler demektir.

Facebook, takipçilerinizle kişisel bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Ürün ve hizmetleri tanıtmaya yönelik bir kurumsal web sitesinin aksine Facebook takipçilerinizle kişisel bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. İnsanlar Facebook’u düşüncelerini, fikirlerini ve deneyimlerini paylaşmak için kullanır. Facebook’u anlamlı bağlar kurmak ve güven oluşturmak için kullanın. Bu ilişkileri kurmak sadık müşteriler yaratmanızı teşvik eder (ve anında geri bildirimler de alırsınız).

Facebook’u işiniz için kullanmaya yönelik yardımcı ipuçları

İş için Facebook’u hayatınızdaki diğer popüler sosyal medya platformlarını kullandığınız gibi kullanmazsınız. İşte daha başarılı olmanız için bazı ipuçları:

  1. Kurumsal bir Facebook sayfası yaratın.

Öncelikle doğru Facebook sayfasını kurduğunuzdan emin olun. Facebook’ta iki tür profil vardır: Şahıslara ait olanlar (kişisel arkadaşlar için) ve kurumlara... İş yerleri şahıs profilleri kuramaz.

  1. Sayfanızı markalandırın.

Sayfanızı kurduktan sonra yapmak isteyebileceğiniz birkaç özelleştirme olabilir. Sayfanızın üst kısmında yer alan büyük banner görselinin olduğu yere iş sayfanıza ait bir kapak fotoğrafı eklemeniz gerekecek. Ürünlerinizin veya vitrininizin fotoğraflarını burada kullanabilirsiniz. Profil fotoğrafınız kapak fotoğrafınızın alt sol köşesinde görünür ve bu aynı zamanda müşterilerinizin haber kaynağınızda da gördükleri görseldir. Çoğu şirket profil fotoğrafı olarak marka farkındalığı yaratmak için logolarını kullanır.

  1. Etkileşime geçin — taciz etmeyin.

Ne paylaşacaksınız? Unutmayın, bu takipçilerinizle bir ilişki kurmakla alakalı. İş üzerindeyken kendinizin veya çalışanlarınızın fotoğraflarını koyun, komik hikayeler paylaşın veya takipçilerinizin fikirlerini sorun.

İşinizle ilgili konuşmanın en güzel yollarından biri müşterilerinizin hikayelerini öne çıkarmaktır. Müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizi nasıl kullandığını öğrenerek bunları Facebook fanlarınıza paylaşabilirsiniz. Burada anahtar nokta taciz etmemektir. Ancak, etkinliklerinizden veya özel indirim ve fırsatlardan haberdar edebilir ve müşterilerinizi endüstrinize ait son trendler konusunda güncel tutabilirsiniz.

Hızlı Çözüm: İki katı etkileşim için Facebook üzerinde basit kayıt formları oluşturmaya yönelik GoDaddy E-posta Pazarlama gibi bir araçları kullanabilirsiniz.

Fanlarınızla etkileşimi arttırın

Etkili bir eylem çağrısına mı ihtiyacınız var? Facebook fanlarının etkileşim için en çok tercih ettiği ilk beş yolu aşağıda göreceksiniz. Paylaşımlarınızda onlardan şunları isteyin:

  • Bir paylaşımınızı beğenmelerini
  • Bir paylaşımınıza yorum yapmalarını
  • Paylaşımınızı paylaşmalarını
  • Evet veya Hayır
  • Başparmak havaya

Belli günlerde paylaşımda bulunun.

İşten işe değişse de genel olarak haftaiçleri insanların paylaşımlarla en çok etkileşimde bulunduğu zamanlardır. Hangi günlerde paylaşımlarda bulunmanız gerektiğiyle ilgili bu makaleye bir göz atın.

Paylaşımlarınızın ne zaman yayınlanacağıyla ilgili dikkatli olun.

Fanlarınızla paylaşımda bulunmak için işe ilgililerinin azaldığı ama hâlâ online oldukları zamanları seçmeniz ideal olacaktır. Öğle yemekleri sonrası veya iş gününün sonuna doğru olan saatler başlamak için iyi zamanlar.

Basit tutun.

Khosann’a göre “100 karakterden kısa tweetler yüzde 17 daha fazla okunuyor ve paylaşılıyor. İdeal okuma aralığı ise 71-100 karakter.” Söyleyecekleriniz bundan uzun ise “Okumaya devam et” linkini kullanmayı tercih edin.

Fotoğraflar paylaşın.

İnsanlar fotoğraflara bayılır. Fanlarınızın %87’si neler yaptığınızı görmekten zevk alacaktır.

Sorular sorun.

Bu gayet açık bir tavsiyelerden biri –ilişki kurmaya başlamanın en iyi yolu bir muhabbet başlatmaktır. Sorular sorarak fanlarınızın işinizle ilgilenmesini sağlayın.

Etkili bir sosyal medya stratejisi aktif ve güncel olandır. Takipçilerinizle etkileşime geçmek için ilginç bir içerik paylaştığınızda markanızı da lider olarak konumlandırırsınız ve işinizi geliştirmek için size yardımcı olacak sadık müşteriler yaratırsınız.