Geleneksel işletmeniz için alan adı ile işe koyulma zamanı

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 4 dk
Noah Plumb

İşletmelerin, vitrinlerine ve mağaza girişlerine gösterdikleri titizlik ve özeni, online varlıklarına da gösterdikleri bir dünya düşünün. Esnafların, yeni müşteriler cezbedebilmek için her sabah erkenden kalkıp, dükkanlarının önlerini, su döküp özenle süpürürken ve vitrinlerini düzenlerken gösterdikleri özeni, aynı şekilde işletme alan adlarına da gösterdiklerini düşünün.

Ben bu büyülü yere, “Yenilikçi İsimler Diyarı” adını verdim.

Burada ticaret yapan küçük işletme sahipleri, sokak ve internet arasındaki sinerjiyi, profesyonel e-posta adreslerine bağlı işletme alan adlarının ne kadar etkili olduğunu ve web sitelerinin mağazalarına müşteri çekebilmek için ne kadar önemli olduklarının bilincinde. Klasik .com uzantısının dışına çıkmaktan korkmuyorlar. Sektörlere özgü, yeni alan adı uzantıları ile, eşsiz işletmelere layık, kısa ve akılda kalan bir isim bulmak artık hiç olmadığı kadar kolay.

alan adı yenilikçi isimler diyarı infografik

Bu Yenilikçi İsimler Diyarını, hiç bir haritada bulamazsınız tabii ki, fakat geleneksel işletmelerinize etkili alan adları bulabilmek için, zeki küçük işletme sahiplerinden esinlenebilirsiniz. Nasıl mı?

1. İşletme alan adlarınızı zekice seçin

İnsanların markanızı hatırlamasının en kolay yolu, alan adlarınızı hatırlamaktan geçer. Yani alan adı bir bakıma işletmenizin internet üzerindeki isim levhası gibi bir şey, bu yüzden işletmenizi temsil edecek, hatırlaması kolay bir alan adı seçmek oldukça önemli.

Küçük işletmenizin hafife alınmasına sebep olacak bir alan adına razı olmayın.

Mümkünse, işletme ismi fikirleri üzerine beyin fırtınası yaparken, alan adı müsait mi değil mi kontrol edin. Hemen şimdi denemek için:

Bir İsimler Diyarı harikası olan, Suadiye Coffeehouse örneğine bakalım. İşletmenin sahibi suadiyecoffeehouse.com adresini almayı umut ediyordu, fakat alan adı başka birisi tarafından çoktan alınmıştı. suadiyecoffehouseisimlerdiyarı.com gibi uzun ve karmaşık sıradan bir .com uzantılı internet adresi yerine, daha kısa ve işletmesini net olarak temsil eden, suadiye.coffee adresini aldı. Zekice, değil mi?

2. Alan adınıza bağlı e-posta adresi alın

Profesyonel bir e-posta adresinden yollanan e-postaların açılma oranlarının, dokuz kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? koşutakimi@gmspor.club adresini bir düşünün, insanlar doğrudan e-postanın kimden geldiğini anlayacaktır. Müşterileriniz ile aranızda güven inşa etmek istiyorsanız, profesyonel bir izlenim bırakmalısınız.

Bir çok müşteri, e-posta gönderirken gmail veya yahoo! gibi jenerik hesaplar kullanan işletmeler ile kişisel ve kredi kart bilgilerini paylaşmaktan çekinirler.

Profesyonel e-posta gönderebilmek için, alan adınıza bağlı e-posta adresi edinin. Bu işlem hem çok hızlı, hem de düşük maliyetli. E-postalarınızın açılıp okunması mı, yoksa hiç okunmadan doğrudan çöp kutusuna gönderilmesini mı tercih edersiniz, siz karar verin.

3. Alan adınız ile web sitenizi bağlayın

Sizin için doğru olduğunu düşündüğünüz bir alan adı aldıktan sonra, bu alan adını işletmenizin web sitesi olarak kullanın. Örneğin bizim İsimler Diyarında, Kolay Sağlık, müşterilerini işletme hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri, randevu alabilmeleri ve haber bültenine üye olabilmeleri için işletmelerinin internet sitesi olan www.kolay.healthcare adresine yönlendiriyor.

Eğer işletmeniz için çoktan bir alan adı seçtiyseniz, ve özellikle seçmiş olduğunuz alan adı, istediğiniz ad çoktan alınmış olduğu için almak zorunda kaldığınız bir ad ise, ikinci bir alan adı alabilir ve bunu halihazırda kullanmış olduğunuz internet sitenize, Facebook adresinize veya diğer online platformlara yönlendirebilirsiniz. Oldukça kolay bir işlem.

Nerede iş yaptığınızın hiç bir önemi yok. İşletmeniz için etkili alan adları, fiziksel mağazanızın kapısına daha fazla müşteri çekebilmenize yardımcı olur. Stratejik alan adları alın, profesyonel bir e-posta adresi almak için bu alan adlarını kullanın, ve işletmenizin internet sitesine ve diğer online platformlara bağlayın. Sonra arkanıza yaslanıp, işlerinizin nasıl hız kazandığına şahit olun.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin