Güçlü KOBİ’lerin Sırrı Dijital Dünyada Yatıyor

YönetmekKategori
Okuma süresi: 3 dk
Stefano Maruzzi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerine göre küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ), Türkiye’deki toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini, istihdamın yüzde 75,8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,5’ini, cironun ise yüzde 63,3’ünü oluşturuyor. Türkiye ekonomisine böyle büyük katkısı olan KOBİ’lerin ne yazık ki dijital varlıkları yok; çoğunun ne bir internet sitesi var, ne bir Facebook veya Twitter hesapları… Eğer dijital platformlarda da görünür olurlarsa güçlerine nasıl bir güç katabileceklerini hayal edebiliyor musunuz?

Mobilin Türkiye’deki yükselişi de göz önünde bulundurulduğunda KOBİ’lerin internette görünür olmasının önemini daha iyi görebiliyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) açıkladığı en güncel verilere göre 2014 yılı Ocak ayında 69 milyon 797 bin olan mobil telefon abone sayısı, 2014 yılsonu itibariyle 71 milyon 888 bine ulaşmış durumda. Online olan KOBİ’ler, ürün ve hizmet aramak için internete başvuran tüm bu kullanıcılara ulaşma fırsatını yakalayabiliyor. Bunun bir artısı daha var: internetteki işletmeler, uluslararası platformlara da açılarak yeni potansiyel müşteri kitleleri için de görünür olabiliyor.

Peki, KOBİ’ler neden dijitalden uzak duruyor?

KOBİ’lerin internet sitesi kurma çalışmalarını başlatmamalarının temel nedenleri arasında yeterli teknik uzmanlıkları olmaması yer alıyor. Bunun yanı sıra muhtemelen bir websitesini yönetecek zamana ve işgücüne de sahip değiller; işletme sahibi olanlar veya kuruluş aşamasında olanlar zamanlarının çoğunu haliyle işletme ve planlama ile geçiriyor.  Bu faktörlerin bir araya gelmesi, birçok KOBİ’nin ilk adımı atmasını engelliyor.

KOBİ’ler için dijital benlik yaratmak, o kadar da zor ve maliyetli olmak zorunda değil.

İlk adım, bir alan adı kaydı yapmak ve birçok insanın düşündüğünden çok daha ucuz ve kolay. Artık .COM ve .NET gibi en popüler alan adı uzantılarının yanı sıra işinizin içeriğini daha verimli bir şekilde yansıtacak .CLUB, .TECH ve .SALE gibi uzantılar da seçilebiliyor. Böylece eşsiz bir internet varlığı yaratmak hiç olmadığı kadar kolay hale geldi.

KOBİ’ler bu iş için gerekli olan hız ve tutkuya sahip. Fırsatları görüyor, hızlı davranıyor ve daha büyük işletmelerin yapamayacağı şekilde, yeni fikirler keşfediyorlar. Eğer sıradaki büyük yenilikten yaralanacak biri varsa bu da KOBİ’lerdir. Modern işletmenin öncü ve yenilikçileri onlar ve çoğu zaman başka yerde bulunamayacak niş ürünler sunduklarından, tüketicilerin onları internette bulabilmeleri çok önemli.

KOBİ’ler, başarısız olmalarına izin verilmeyecek kadar önemliler; hele ki bunun tek nedeni bir websiteleri olmaması ise. Potansiyellerinin ortaya çıkmasına yönelik ilk adımın dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin onları bulmasını sağlamak olduğuna inanıyorum. Bu da güçlü bir dijital varlıkla mümkün.