Hakkını veren bir alan adı seçin

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 4 dk
Noah Plumb

Alan adı seçimi, göründüğü kadar zor değil; inanın bana!

Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ı biliyorsunuzdur. Peki, hiç Tony Hawk’ı kaykay yaparken izlediniz mi? Veya Maya Angelou okudunuz mu? Şunu anlatmak istiyorum: Bu insanların işlerini yaparken kendilerine duymuş oldukları özgüven ve zarif sunumlarıyla en karmaşık işleri bile çocuk oyuncağıymış gibi gösterebiliyor.

Siz de birer uzmansınız, elbet ustası olduğunuz bir şeyler vardır.

Belki de o kadar çok langırt oynamışsınızdır ki, neredeyse gözünüz kapalı karşı kaleye gol atabilirsiniz, ya da Angry Birds™ oynayarak geçirmiş olduğunuz 300 saat sonunda bir işe yaramış ve sizi oyun merkezinde lider tahtasına yerleştirebilmiştir.

Tabii ki zirveye ulaşmak hiç de kolay değil. Belki de geldiğiniz yere ulaşabilmek için bir çok şeyden feragat ederek; haftalarınızı, aylarınızı ve hatta yıllarınızı verdiniz. Katetmiş olduğunuz yol ile gurur duyuyorsunuz ve alanınızda lider olmak hoşunuza gidiyor. Eğer aktif olarak ürün satıyorsanız veya sürekli olarak hizmetlerinizi sergiliyorsanız, müşterileriniz bu uzmanlığınızdan dolayı sizi zaten takdir ediyordur.

Aksi halde, ilgiyi üzerinize çekip onlara neler yapabileceğinizi göstermek için muhtemelen yerinizde duramıyorsunuzdur.

Varlığınızı belli edin

Eğer şu an iş hayatınızda müşteri dışında her şeye sahip olduğunuz can sıkıcı bir noktadaysanız, işiniz için önemli olan kişiler üzerinde nasıl bir izlenim bırakıyorsunuz biraz düşünün. Potansiyel müşterilerinizin dikkatlerini çekebilmek ve hatırda kalır bir ilk izlenim bırakabilmek için çok kısa bir zamanınız var. 2017 senesinde, işletmeniz üzerinde yaratacağınız ilk izlenim, internetteki varlığınız olacaktır. Tüm kontrollerin elinizde olduğu tek yer ise web siteniz.

Bu yüzden, internetteki adresinize sahip çıkın ve vitrinizi hazırlayın. Bunu nasıl yapacağınıza gelince:

1. İşletmenizi hakkını veren bir alan adı ile online platformlara taşıyın.

“Tarhana çorbasına web sitesi mı açılır” diyen, kimsenin çevrimiçi bulamadığı bir çorbacı olmayın. Her işletme kendine çevrimiçi ortamda bir yer bulabilir. Yeni bir web sitesi oluşturmak oldukça basit ve bir o kadar da ucuz.

2. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Web sitesinde yazan irtibat numarası, cep telefonundan girildiğinde okunaklı olmadığı için kapıda kalmış bir müşteriyi kaybeden çilingir olmayın. Mobil uyumlu bir web sitenin önemini asla küçümsemeyin.

3. Markalaması iyi yapılmış bir web sitesi ile işe bir adım önde başlayın.

Web sitenize yapılan her bir ziyaret, işletmeniz için bir sınav demek. Bu deneyim, yeni bir müşteri ilişkisi kurabileceği gibi, bu ilişkiyi bozabilir de. Sunmuş olduğunuz ürünlere ve hizmetlere duyulan güveni arttırmak için, insanların web siteniz ile yaşayacağı tecrübeyi, elinizden geldiğince bu yönde iyileştirmeye çalışın.

Sektörünüze olan bağlılığınızı ispatlamanın bir başka yolu da, yeni bir alan adı uzantısı almaktan geçiyor. Kaş’ta bir dalış kulübü işlettiğinizi ve kartvizitinizde skubakas.club yazdığını düşünün, veya butikmoda.shop adı altında bir e-ticaret sitesi ile en son trendlere sahip bir butik işlettiğinizi. Kartvizitinizde ne kadar "cool" dururdu değil mi?

Hemen .online, .news, .istanbul, veya .training gibi uzantılar ile alan adı almak için buraya tıklayın.

Ne iş yaparsanız yapın, o işte en iyisi sizsiniz unutmayın. Şimdi bunun diğer herkesin de bilme zaman geldi.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin