İnternet satışları, sosyal medya ile artırılabilir

YönetmekKategori
Okuma süresi: 3 dk
Genevieve Tuenge

Sosyal medya, artık günlük hayatımızın olduğu kadar iş hayatımızın da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Şirketleri müşteriler için daha erişilebilir ve görünür yapan, ürün pazarlama faaliyetlerini kökten değiştiren bir araç olan sosyal medya, internet satışları konusunda da yardımcı olabilir. Sosyal medyayı kullanarak rakiplerinizden ayrışmanız, hedef kitlenizle etkileşim kurmanız, müşterilerinizi elinizde tutmanız ve belirlediğiniz ürünler hakkında konuşulmasını sağlamanız için 3 ipucu derledik:

Teşvikler sunun

Müşteriler, iyi bir kampanyayı severler ve kulaktan kulağa pazarlama da ürün ve hizmetlerinizin reklamını etkin bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, insanların arkadaşlarının ne hakkında konuştuğuna güvenmesi.

Sosyal medyadaki takipçi sayınızı artırmanın ve insanları internetteki dükkanınıza yönlendirmenin basit ve uygun maliyetli yöntemlerinden biri çekilişler ve indirimler sunmak. Örneğin, yeni takipçilere sayfanızı beğendikleri için yüzde 15’lik bir indirim sunabilir veya katılımcıların web sitenizden resim paylaşarak katılacağı ödüllü bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Bunlar, internet satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Müşterilerinizle iletişim kurun

İnsanlar, kullandıkları ürün ve hizmetler hakkında konuşmayı seviyor. Deneyimleri iyi de, kötü de olsa bundan bahsetmek için sosyal medya hesaplarınıza yöneliyorlar. Bu müşterilerle birebir iletişim kurmanız, neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı görmenize yardımcı olabilir. Bu sayede internet satışları için izlediğiniz yol haritasını da müşteri geri bildirimlerine göre düzenleme şansınız olur.

Unutmayın ki, sosyal medyada ‘sosyal’ olmak çok önemli! Takipçilerini ürün reklamlarına boğan şirketlerden olmayın. Müşterilerinizle iletişim kurarak, sohbet ortamında promosyon yapmaya çalışın.

Paylaşım düğmelerini kullanın

Ürünlerinizi internet üzerindeki platformlarda tanıtmanın en iyi yollarından biri ürün sayfalarınıza ve ana sayfanıza paylaşım düğmeleri eklemek. Bu sayede takipçileriniz, ürünlerinize duydukları ilgiyi kendi sosyal medya profillerinde sergileyebilirler. Unutmayın ki ürününüzü Pinterest panolarına eklerken de, annelerine hediye fikri olarak gönderirken de sizin ürününüzü pazarlıyorlar.