İnternette Güvende Kalın

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 2 dk
Todd Redfoot

Zırhınızı kuşanıp internette kendinizi ve işinizi korumak çok önemli. Ekstra önlemler ve biraz sağduyu ile online güvenliğinizi artırarak, kendinizi kötü amaçlı yazılım ve e-dolandırıcılıktan koruyabilirsiniz.

Temel internet güvenlik tavsiyelerini bir gözden geçirelim:

Anti-virüs yazılımı kullanın

Bilgisayarınıza anti-virüs yazılımı yükleyin ve bilgisayarınızı düzenli aralıklarla tarayın (en az haftada bir). Ayrıca, anti-virüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.

Güncelle, güncelle, güncelle

Aynı şekilde, bilgisayarınızın işletim sistemi ve yazılımlarının da düzenli güncellenmesi gerekir. Yazılımlarınızın güncel olmaması hackerların önünü açar.

Tedbirli olun

Göndereni tanımadığınız veya bir şeylerin garip göründüğü - konu başalığı gibi - e-postaları açmayın. Aynı şekilde, kaynağın güvenli olduğundan emin olmadığınız yazılımları, anti-virüs yazılımınız taramadan bilgisayarınıza indirmeyin. Aynısı bağlantılara tıklamak konusunda da geçerli: “Ödül kazandınız” bağlantısını tıklamak sizi cezbedebilir ama bilgisayarınızdaki dosyalarınızı korunmasız hale getirip hackerların kişisel bilgilerinizi ele geçirmesine yol açabilir.

Güçlü, eşsiz şifreler kullanın

Eğer bütün hesaplarınızda aynı güçsüz şifreyi kullanırsanız, hackerların şifrenizi keşfedip kişisel bilgilerinize erişmesi uzun sürmez. O yüzden her hesap için farklı, güvenli bir şifre kullanmak çok önemli.

Bu yazıdaki tavsiyelere uyarak ve tıklamadan önce biraz düşünerek internette güvende olabilirsiniz. İyi gezinmeler!