İyi müşteri ilişkileri kurmanız, işinizi de iyileştirir

YönetmekKategori
Okuma süresi: 3 dk
Colby Villa

Başarıya ulaşma yolunda işinizi iyi yapmanız kadar müşteri ilişkileri de önemli. Özellikle KOBİ’ler söz konusu olduğunda, müşteri ilişkileri daha büyük öneme sahip. Örneğin, KOBİ’lerin kötü yorum alma lüksü yok. Mutlaka memnun kalmayan bir müşteri oluyor ve bunu arkadaşlarıyla, daha da kötüsü internette paylaşıyorlar. Böyle durumlarda müşteri ilişkileri yönetimi devreye giriyor. Bu gibi durumlarda harekete geçerek olumsuz bir deneyimi olumlu bir deneyime dönüştürmek sizin elinizde.

Her müşteriye değer verin

Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet… Müşterilerinizin ismini biliyor, yüzlerini tanıyorsunuz. Hatta aile bireyleri, ihtiyaçları, hedefleri ve hatta hayalleri hakkında bile bilginiz var. Müşterilerinizle ne kadar kişisel ilişki kurar, onlar için zaman harcarsanız, o kadar sadakat kazanırsınız. Hatta bu kişiler şirketinizin destekçileri haline bile gelebilir.

Müşteri ilişkileri kurarken, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyayı birleştirmeniz gerekiyor. Sosyal medya, deneyimlerin paylaşılması, ortak noktaların bulunması ve müşterilerinize teşekkür etmeniz için elverişli bir platform ancak tek başına yeterli değil. Buna ek olarak müşterilerinizle yüz yüze de iletişim kurarak daha güçlü ilişkiler kurabilirsiniz. Herhangi bir konferansa, fuara, etkinliğe katıldığınızda sosyal medyada duyurusunu yaparak takipçilerinizden standınızı ziyaret etmelerini isteyebilirsiniz. İnsanları okuyabilir ve ilişkilerinizi iyi yönetebilirseniz, başarıya ulaşabilirsiniz.

Ofisten çıkın; müşterilerinizle ilgilenin

Sosyal medyadaki etkileşimlerinize ek olarak ofisten çıkmanız, hatta bazen konfor alanınızın dışına çıkmanız işiniz için yararlı olabilir. Müşterinizin sizi davet ettiği akşam yemeğine gidin, örneğin. Kasada ödeme yaparlarken, dükkandaki ürünleri incelerlerken müşterilerinize birkaç dakika ayırarak onlarla sohbet edin, onları daha iyi tanımaya çalışın. Bu sayede onlar da sizi tanıyacak, tanıdıklarına da sizden ve şirketinizden bahsedecektir.

Müşterileri ilişkilerini iyi yönetebilmenize yönelik ipuçlarımızı özetleyecek olursak;

  • Konfor alanınızdan dışarı çıkabilmelisiniz
  • Müşterileriniz ve birlikte iş yaptığınız şirketlerle yakından ilgilenmelisiniz
  • İnsanların aklına kalabilmek için elinizden geleni yapmalısınız
  • İnsanlarla iletişim kurmak için sürekli bir şekilde yeni yollar aramalısınız