Kendinize Logo Tasarlayabilirsiniz!

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 2 dk
Selina Bieber

Google’ın yeni logosundan öğrendiğimiz bir şey varsa, o da sadeliğin geri geldiği. Ama sadelik fikri sizi yanıltmasın: Google’ın logosu üzerinde ÇOK sayıda önemli insan çalıştı. Google tamamen kendilerine özel bir font kullanıyor, “e”harfi eğik ve renkler marka kimliğinde önemli rol oynuyor (noktalara ve baş harfe bir bakın).

İşinizi yeni kuruyorsanız, gurur duyacağınız bir logo için çok büyük bir bütçe ayırmanıza gerek yok. Biraz beyin gücü, sabır ve bu rehber ile markanız için güzel bir logo tasarlayabilirsiniz.

1- Şirket ismini inceleyin.

Kendinize şunları sorun:

  • Şirketinizin ismi kısa mı uzun mu?
  • Sloganınız var mı?

Logonuz sadece websitesinde sergilenmeyecek, baskılı ürünlerde, kartvizitlerde ve diğer ürünler üzerinde bulunacak. O yüzden daha kısa bir isim tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki websitenizi ziyaret edenlerin yarısı bunu mobil üzerinden yapacaktır, o yüzden logonuzun küçük ekranlarda da güzel görünmesine özen gösterin.

google logo

2- Tasarım yazılımını seçin.

En popüler uygulamalardan Photoshop, logonuzu kolaylıkla hayata geçirmenize yardımcı olacaktır.

3- Bir font bulun.

Çeşitli fontlar indirebileceğiniz pek çok site mevcut. Bu sitelerde arama bölümüne şirket isminizi girin ve farklı fontları karşılaştırın. Okunabilirlik ve kişilik istiyoruz. Ayrıca büyük ve küçük harflerle nasıl göründüğüne bakın. En çok beğendiğiniz fontu indirin ve yükleyin!

4- Kelime yerlerini düzenleyin.

Photoshop’ta beyaz arka planlı bir sayfa açın. İsminizdeki her kelimeyi ayrı bir katmana yazın ve beğendiğiniz düzeni bulana kadar yerleri ile oynayın. Kelimeler düzgün hizalanmıyorsa farklı puntolar kullanmayı düşünebilir veya ikincil font kullanabilirsiniz.

5- (İsterseniz) bir simge bulun.

Simge seçiminde en bariz seçeneği kullanmamayı aklınızda bulundurun. Yerleştirme sırasında sorun yaşanmaması için harflerle uyumlu bir simge seçilmesi önemli.

Son olarak logonuzu farklı boyutlarda, arka planlarda test edin ve logonuz kullanıma hazır!