Kişisel web sitesi, cebinize katkı sağlayabilir

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 3 dk
Andrea Rowland

Günümüzde birçok insan web siteleri üzerinden para kazanıyor. Peki nasıl? Web sitenizden nasıl para kazanacağınızı düşünmeden önce nasıl bir web sitesi istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Ticari web sitesi mi, kişisel web sitesi mi?

Ticari web siteleri, üzerinden satış yapılan sitelerdir.

Kişisel web siteleri, adı üzerinde, kişiseldir. Örneğin şu an bir öğrencisiniz ve ileride web tasarımcısı olacaksınız. Özgeçmişiniz ve yaptığınız işleri paylaştığınız bir web siteniz olabilir. Bu tarz bir site, haliyle, kişisel amaçlara yöneliktir.

Peki, web sitesi ile para nasıl kazanacaksınız?

Bu hafta kişisel web sitelerinden nasıl para kazanacağınızı konuşalım:

Öncelikle, eğer yoksa işe bir alan adı alarak başlayın. Alan adınızı aldıktan sonra nasıl bir web sitesi istediğinize karar verin. Siteniz için ne hedeflediğinizi kendinize sorun ve yönünüzü belirleyin. Blog, portfolyo veya sadece iletişim bilgilerinizin olduğu bir site olabilir. Unutmayın barındırma (hosting) konusunda seçenek çok.

Alan adınız için bir web sitesi hazırlamasanız da olur; kişisel markanızı gelecekte korumak için bir alan adı almak isteyebilirsiniz. Birçok insan özgeçmişlerine profesyonel bir e-posta adresi koyabilmek adına kaydettikleri alan adıyla e-posta kuruyor.

Kişisel e-posta adresleri kalabalığın içinden sıyrılacaktır.

Kişisel bir web sitesi birçok şekilde çevrimiçi varlığınızı oluşturmanıza ve gelir elde etmenize yardımcı olabilir. En yaygın 4 yöntem:

  • Reklam alanı olarak kiralama*
  • “Affiliate” Programları**
  • İçerik reklamı satışı
  • Görüntülü reklam satışı

Önümüzdeki hafta da KOBİ’ler için ticari web sitelerinden para kazanma yollarından bahsedeceğiz.

*Web sitesi içeriği bulunmayan alanlara “park edilmiş” diyoruz. Alan adınızı başkalarına kiralayarak alanınızda reklam vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu durumda genelde reklam verenler geliri alan adı sahibiyle paylaşır. Alan adınız için kısa vadede bir planınız yoksa bu şekilde en azında maliyetten kazanabilirsiniz.
**“Affiliate” Programları ile de web sitenize reklam ekleyerek para kazanabilirsiniz. Bu reklamlar ile ürün satışlarından komisyon alabilirsiniz. Özellikle geniş kitlesi olan bloglar için çok uygun bir gelir kaynağı olacaktır.