Bayram hazırlığı yaparak satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak 4 ipucu

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 4 dk
Selina Bieber

Bayram yaklaşırken kimimiz ailesini ziyaret etmeyi, kimimiz tatile gidip deniz ve güneşin tadını çıkarmayı, kimimiz de bu dönemi evinde dinlenerek geçirmeyi planlıyor. Bayramlardaki önemli aktivitelerden biri de alışveriş ve bu durum Türkiye için de geçerli. Bundan dolayı da küçük işletme sahipleri ve çalışanları için bayramlar her zaman tatil anlamına gelmiyor. Bu zamanları değerlendirmek isteyen küçük işletmeler dijital bayram hazırlığı yaparak satışlarını artırabilirler.

Türkiye’de bayram hazırlıkları kapsamında e-posta üzerinden kampanya gönderimlerinde de artış oluyor. İnsanlar, bayram tatili öncesinde alışveriş yapıyor ve markalar da bu fırsatı kaçırmıyor.

Bayram hazırlığı yapmak için bayramı beklemeyin

Bayrama hazırlık yapmak kadar, bunun zamanlaması da önemli. İnsanlar bayram tatili süresince tatilin tadını çıkarıyor, arkadaşlarıyla, aileleriyle birlikte zaman geçiriyor ve bu süreçte e-postalarını daha az kontrol ediyor. İnternette de daha az geziyorlar ve tüm bunlar e-postaların link tıklama oranlarının düşmesine neden oluyor.

Bir küçük işletmeyseniz, dijital hazırlıkları yaparak bayram öncesindeki dönemi en iyi şekilde değerlendirebilir, bu dönemdeki çalışmalarınızdan verim alabilirsiniz.

Küçük işletmeler için bayram hazırlığı ipuçları

Bayramda satışlarını artırmak için küçük işletmelere önerdiğimiz, bayram öncesi yapılacak dijital hazırlıklar şöyle:

1. E-posta kampanyalarını bayram öncesinde gönderin 

E-posta pazarlama gönderimlerinin bayram öncesinde yapılması, bayram dönemine kıyasla çok daha avantajlı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüketicilerin bayram öncesinde daha aktif olduğu ve e-postalarını daha sıklıkla kontrol ettikleri göz önüne alınırsa bir küçük işletme olarak e-posta pazarlama kampanyalarınızı bayram öncesinde düzenlemeniz, daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

2. Eylem çağrısı yapın

Unutmayın ki, e-postalarınıza tıklayan ve internette gezen insanlar, siz ve işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitenize giriyor.

Web sitenize güçlü, hedeflerinizi destekleyen bir eylem çağrısı koymanız önem taşıyor. Bunun çok karmaşık, ciddi bir mesaj olması gerekmiyor. “Fiyatlar için bizi arayın” veya “Hemen kaydolun” gibi basit çağrıları da kullanabilirsiniz. Özellikle bayrama özel bir kampanyanız, promosyonunuz, indiriminiz, vs. olması durumunda bunun reklamını yapmayı atlamayın. Söz konusu durumun kısıtlı bir süre için geçerli olduğunu belirtmeyi de unutmayın.

3. İletişim bilgilerinizi güncel tutun

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin size istedikleri an ulaşabilmeleri çok önemli. Bunu sağlamak için bayram hazırlığı yaparken de web sitenizdeki iletişim bilgilerin güncel olup olmadığını kontrol edin. İletişim bilgilerinize telefon numaranızı ve posta adresinizi ekleyin. Örneğin, iletişim formu ve telefon numarasına ek olarak e-posta adresinizi de belirterek sizinle iletişime geçilmesinin alternatif yollarını sunun. Bu sayfada çalışma saatleriniz ve bayrama özel durumlara da yer verin. En önemlisi, iletişim sayfanızın markanızın kişiliğini yansıttığına emin olun.

4. Mobil uyumlu olun

WeAreSocial'ın 2022 verileri Türkiye’deki internet trafiğinizin yüzde 69,8'inin mobilden geldiğini gösteriyor. Yani mevcut ve potansiyel müşterileriniz işe giderken yolda, öğle arasında yemekte ve kahve içerken, havaalanında uçak beklerken web sitenize ve e-postalarınıza bakıyor olabilir. Mobil uyumlu bir web siteniz olmazsa, size akıllı telefon ve tablet gibi sıklıkla kullanılan cihazlar üzerinden ulaşılması zor olabilir.

Editörün notu: GoDaddy'nin Hazır Web Sitesi ile bir saatten kısa sürede işletmeniz için profesyonel ve mobil uyumlu bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.