Neden kişisel bir web sitesi oluşturmalısınız?

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 7 dk
Cate Barker

Bu bir gerçek. Eğer online imajınızı yönetmezseniz o size yönetir. Geçen Yılbaşı Facebook’ta paylaştığınız utanç verici fotoğrafları hatırlıyor musunuz? Büyükanneniz onları ertesi gün gördü. O kızgınlıkla attığınız tweet’e ne demeli? Bahse girerim onu geri alabilmeyi çok isterdiniz. Çoğu insan için bu durumları özellikle iş aramaya karar verdiklerinde hissediyor. Potansiyel işverenlerinin kendileriyle ilgili online bir aramada neler görebileceğini fark edince bunu kontrol etmeleri gerektiğini de fark ediyorlar. Bunu yapmak için de en iyi fikir kişisel bir web sitesi oluşturmaktan geçiyor.   

Bir markayı tanıtmak için web sitesinin gücüne çok inanırım. 2006 yılında GoDaddy.com için yazmaya başladığımda günde 100 bin farklı kişiden biraz fazla ziyaretçi alıyorduk ve çoğu ABD’dendi. Bugün GoDaddy.com günde 1 milyon farklı kişi tarafından tıklanıyor ve dünya çapında 37 ülkede hizmet veriyor.

Ancak web’in tanıtımsal gücünden faydalanmak için uluslararası bir şirket olmak zorunda değilsiniz. Online olarak etki bırakmak isteyen herkes –ister yeni bir iş arayan, ister bir pet projesi tanıtan isterse de aynı zihniyettekilerle iletişime geçmeyi amaçlayan- bunu bir kişisel web sitesiyle yapabilir.

LinkedIn’in ötesinde

Diyelim ki mükemmel bir LinkedIn profiliniz var. Yine de gerçekten kişisel bir web sitesine ihtiyacınız olur mu? GoDaddy Teknik ve Kurumsal İşe Alım Müdürü William Uranga “Evet” diyor.

Ve açıklıyor:

“Orjinal işlerinizin sayısı ne kadar çoksa kendi sitenize sahip olmanızın önemi de o kadar çoktur. Eğer biri bir konuda uzman olduğunu iddia ediyorsa bunun kanıtını görmek isterim.

Evet, LinkedIn hesabınıza dokümanlar, fotoğraflar, videolar ve sunumlar ekleyebilirsiniz ama yükleyebileceğiniz dosya sayısı sınırlıdır ve müşteri referanslarını ekleyemezsiniz, iş arayan bağımsız üstleniciler için bir şart. LinkedIn’i daha çok web sitenize yönlendiren bir kartvizit olarak görün. Özellikle hâlihazırda kendiniz için çalışıyorsanız.”

Kişisel web sitesinin faydaları

William bu konuda yalnız değil. Forbes dergisine göre işe alım müdürlerinin yarısından çoğu kişisel web sitelerinden diğer herhangi bir marka aracından daha fazla ilgileniyor. Kişisel bir web sitesi size içeriğiyle ilgili tam yetki verir ve tabii bir headhunter bunun sizin kişiliğinizi, vasıflarınızı ve deneyiminizi yansıtan en iyi araç olmasını bekler. Aslında iş başvurusu yapanların %10’dan azının bir web sitesine sahip olması ilginçtir.

Kişisel web sitenizin olması:

  • Kim olduğunuzu göstermek için size tam bir özgürlük sağlar. Siteniz için seçtiğiniz renkler ve görseller bile bunun bir parçasıdır.
  • Kariyeriniz konusunda ciddi olduğunuzu ve yukarı doğru tırmanmak için zaman ve emek harcayabileceğinizi gösterir.
  • İş geçmişiniz, eğitiminiz, başarılarınız ve hobilerinize dair güncel bir arşiv olarak hizmet eder.
  • Müşteri tavsiyeleri, birçok resim, proje dokümanı ve videoyu içinde barındırabilir.

Bir iş yönetirken aynı zamanda da iş mi arıyorsunuz? İş aramanız için ayrı bir web sitenizin olması mantıklı. Bu şekilde, müşterileriniz bir özgeçmiş görmenin şaşkınlığını yaşamaz yada işe alım müdürleri alışveriş sepetiyle karşılaşmaz.

kişisel web sitesi kumda el izleri

Her şey bir alan adıyla başlar

GoDaddy.com’un alan adı kraliçesiyim ama olmasaydım da “her web sitesinin ardında bir alan adı vardır.” Derdim. Bunu şu şekilde düşünmeyi seviyorum: Nasıl arkadaşlarımıza evlerimizi bulmaları için adreslerimizi veriyorsak insanlara da web sitelerimizi bulmaları için alan adları veriyoruz. Alan adı bizi online bulmak için tarayıcınızın satırına girdiğiniz şeydir. Buradaki tek fark evin sanal olması.

Kişisel bir web sitesi için içinde isminizin bulunduğu bir alan adı alın.

İşe alım müdürleri başvuranları araştırmak için Bing ve Google’ı kullandığından içinde isminizin geçtiği bir alan adı almak sizin için en iyisi olur. Bu şekilde, herhangi biri sizi online olarak aradığında kişisel sayfanızın arama sonuçları arasında ilk sayfada çıkması daha garanti olacaktır.

Başkası almış olduğu için isminiz.com adını alamıyor musunuz? Pffft...telaş yok. Yüzlerce yeni alan adı uzantısı sayesinde birçok yeni seçeneğiniz var. Bir veterinerseniz domain sorgulamanızı isminiz.vet olarak yapmanızı öneririm. Daha yüzlercesi var ve hepsi yeni olduğu için hâlâ birçok seçeneğiniz bulunuyor.

Ve eğlence başlar

Alan adınızı bulduktan sonraki adım web sitenizi kurmak. Piyasada GoDaddy Hazır Web Sitesi ve Yönetilebilir WordPress gibi web sitesi kurmak için birçok araç var. Tabii ki vaktiniz veya vasfınız yoksa sitenizi kurması için her zaman uzman birini de tutabilirsiniz.

Mobil bir dünyada yaşıyoruz. O yüzden web sitenizin son halinin akıllı telefonlar ve iPad’ler gibi mobil cihazlarda da görüntülenebileceğinden emin olun. Mobil cihazlarda görüntülenmesi veya kullanılması zor web siteleri ziyaretçilerin ışık hızıyla siteden ayrılmasına neden olur.

Kişisel web siteleri için öneri ve ipuçları

İşe yarar bir kişisel web sitesi için birkaç ipucu:

  • Sitenizde şunlara yer verin: Kısa bir giriş, biyografi, iş geçmişi, son projelerinizin tanıtımı, müşterilerinizden referanslar, yayınlarınızın bir listesi, ödüller veya patentler.
  • Tavrınız nötr olsun –profesyonel fikirlerinize yer verin ama insanların bölündüğü politik veya dini konular üzerine görüşlerinizi saklı tutun.
  • Detaylarda kaybolmak kolaydır ama kaybolmamaya çalışın. Sitenizi son haline getirdiğinizde bir adım geri atın ve objektif bir gözle bakın. Başkalarının fikirlerini alın.
  • İletişim bilgilerinizin (e-posta adresiniz, cep tel numaranız, sosyal medya isimleriniz) web sitenizin her sayfasında yer aldığından emin olun.

Web siteniz hayata geçtiğinde şovunuzu yapın! Kartvizitinize, özgeçmişinize, e-posta imzanıza ve LinkedIn profilinize web sitesi adresinizi ekleyin. Sitenizi güncel tutun –yeni bir iş bulmuş olsanız bile...İK yöneticinizin sizin gibi birini daha iyi bir pozisyon için ne zaman işe alacağını bilemezsiniz.

Web sitesi kurmak alışkanlık yapar

Orta okulda maketten evler yaptığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Yapmıştınız çünkü bir kez başladıktan sonra sizde saplantı olmuştu. Tüm o küçük evler, ağaçlar! O küçük bir evrendi ve tek yaratıcısı sizdiniz. Kişisel bir web sitesi kurmak da buna çok benzer. Site oluşturucunuzun tüm ayrıntılarını öğrenmeniz biraz zaman alır ama bir kez başladınız mı zor duracaksınız ve bir kez görüşme istekleri yağmaya başladı mı kendinize teşekkür edeceksiniz. O yüzden harekete geçin!

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin