SEO Değer Zinciri: Öncelikli Aktiviteler

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 4 dk
Stefano Maruzzi

SEO Değer Zinciri öncelikli aktiviteler ve onları destekleyen aktivitelerden oluşur. Bu hafta öncelikli aktivitelere biraz daha yakından bakacağız. SEO liderinizin ana sorumlulukları olan bu beş öncelikli aktivite: Yetki, Yöntem, Etkileşim, Uyum ve İtibar.


Bu aktiviteler sitenizin arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltecek faktörler üzerine odaklanmanızı sağlayacaktır. Arama motorlarında keyword sıralamanızı etkileyecek faktörler; yerel, mobil, alan içi, alan dışı, teknik, içerik gibi farklı şekillerde kategorilenebilir. SEO değer zinciri eşsiz bir perspektif kazandırır, çünkü yapısı, bu taktikleri uygulayarak kazanacaklarınızı size göstermek üzerine kurulmuştur. Bu, değer katan aktivitelere odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca teknik olmayan alanlardaki iş arkadaşlarınız ve çalışanlarınıza SEO’nun şirketinize nasıl değer kattığını anlatmanızı kolaylaştırır.

Yetki (güç, kabiliyet, etki, nüfuz)

Yetki sitenizin sıralamasını en çok etkileyen faktörleri barındırır. Yetki temel olarak, alan, sayfa, konu modeli ve bağlantı profilinizle ilgilenir.

Alan yetkisi

Alan adınızın yaş, popülarite ve büyüklük açısından ölçülen gücü.

Sayfa yetkisi

Alan yetkisi ile arasındaki temel fark, belirli bir sayfanın değerini ölçmesidir. Buradaki ana konu, SEO stratejinizi tüm önemli sayfalara ilgili ve orantılı yetki sağlayacak şekilde kurmaktır. Sadece ana sayfaya odaklanan bir site, uzun vadede büyümeye çalışırken sıkıntı yaşayacaktır.


Konu yetkisi

Konu yetkisine sahip siteler, konu çevresindeki uzmanlar tarafından güvenilen ve alıntılanan sitelerdir. Konu çevresi, bir çok yetki sahibi sitenin referansını yapan bir insan veya site topluluğudur. Örneğin:

 

  • alanınızdaki en büyük markalar
  • konunuzla ilgili ana bloglar
  • konunuzla ilgili Wikipedia sayfası

Bağlantı profili

Websitenizin sıralaması için en önemli faktördür. İki nitelikten oluşur:

  • sitenizle bağlantılı web sitelerin ilgililiği ve nüfuzu
  • size yönlenen spam bağlantılarının olmaması

Bağlantı profilinizi etkileyen faktörler: Backlinklerin kalitesi, bağlantı metni, bağlantı metni çeşitliliği, başka bir sitede sizing sitenizden bahsedilmesi (bağlantı olmasa da), tazelik. Tazelik konusuna gelirsek, SEO bağlantıları keywordleri etkilediği gibi etkiler. Örneğin, “Expo 2012” gibi bir ifade, organizasyon gününe kadar çok değerli olsa da, sonrasında ilgiliğini hızla kaybedecektir. Yani, geçmiş bir organizasyon sponsorluğu ile ilgili 3 yıllık bir link; her zaman geçerli olan, hizmetlerinizin başkalarına katkısından bahseden 5 yıllık bir bağlantıdan daha hızlı değer kaybedecektir.

Yöntem

Bunlar tamamen sizin kontrolünüzde olan ve hemen tamamlamanız gereken hususlar. Bunları tamamlayıp uzun vadede sürekli uyguluma için plan yapmanız gerekir. Web sitenize gelen trafiği ve sıralamanızı en hızlı etkileyecek yöntemdir.

Etkileşim

Nüfuzlu insanlar ve yetkili web siteleri ile ilişkilerinizden bahseder. Bu kişiler nelerden, ne sıklıkla bahsediyor? Sizden ne kadar fazla ve ne kadar olumlu bahsederlerse o kadar iyi.

Uyum

Evet, arama motorlarından sitenize trafik sağlamak işinizi büyütmek için gerekli. Fakat asıl ihtiyacınız ürün veya hizmetlerinizi satın almakla ilgilenen doğru trafiği elde etmektir. Sitenizin içeriği ve neyin satışa götürdüğüne odaklanmak çok önemlidir.

İtibar

Kişisel itibarınızda olduğu gibi, güvenilir kişi ve mecralar ile ilişkilendirilmek sitenizin güven kazanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, düşük itibarlı, “kötü” siteler ile ilişkilendirmek itibarınızı zedeleyecektir. Google’ın algoritması, bir bağlantının değerini ölçerken “çevresi kötü” değerlendirmesi oldukça etkili. “Kötü” sitelerden bağlantı alırsanız Google en azından o bağlantıların değerini düşürür, ancak bu sık yaşanırsa sitenize ceza verilebilir. Sitenizin itibarı için kendinizi, eğitim kurumları gibi güvenilir siteler ile ilişkilendirin ve olumlu yorumlar toplayın.