Sosyal medya hakkında doğru bilinen 3 yanlış

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 2 dk
Christopher Carfi

Sosyal medya, günlük hayatlarımızda olduğu kadar iş dünyasında da önemli bir yere sahip olmaya devam ediyor. Bu aracı en verimli şekilde kullanabilmek için dikkat etmeniz gereken, sosyal medya hakkında doğru bilinen 3 yanlış:

Facebook sayfanız, web sitenizin yerini alabilir

Hayır, hayır, hayır ve bin kere daha hayır! Bir Facebook sayfası, insanlarla etkileşimde bulunmanızı sağlayan bir araç ancak dijital ortamdaki eviniz değil. Dijital varlığınızı oluşturmak için hala bir web sitesine ihtiyacınız var. Evet, Facebook sayfaları müşterilerinizle iletişim kurmanız konusunda oldukça etkili ancak hikayenizi anlatmanız, verilerinizi paylaşmanız ve satış yapmanız için bir web siteniz olması gerekiyor. Sosyal hesaplarınıza yönlendirmeyi de web siteniz üzerinden yapmalısınız.

Sosyal medya ücretsiz kullanılabilir

Yine kocaman bir hayır. Twitter, Facebook veya Google+ gibi platformlarda ücretsiz bir şekilde profil oluşturabiliyorsunuz, evet. Ancak bu platformlara yönelik içerik yaratmak ve promosyon yapmak için yatırım yapmanız gerekiyor. Hatta sosyal medya hesaplarınızın yönetilmesi için ek yatırımlar da yapmanız lazım. Bu hem zaman, hem de maliyet gerektiren bir iş.

Her yerde olmanız gerek

Doğru, verimli bir iletişim, milyonlarca takipçiye bedeldir. Her şey gibi sosyal medya platformlarının her birinin artıları ve eksileri var. Facebook için uygun olmayan bir içerik, Twitter veya Vine için uygun olabilir mesela… Öncelikle, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin hangi platformlarda aktif olduğunu, onların hangi konuları önemsediğini öğrenin ve her şeyden önce onları dinleyin. Sonrasında, onların kullandığı platformlar üzerinden kendileriyle iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın; bir geri dönüş almak istiyorsanız, müşterilerinizle iletişime geçmeniz gerekiyor.