Yeni mi mezun oldun? Kendine ait bir özgeçmiş web sitesi iş bulmana yardımcı olabilir

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 6 dk
Selina Bieber

Mezuniyet zamanı gittikçe yaklaşıyor. Yakında son finallerinize girecek, projelerinizi teslim edecek, sunumlarınızı yapacak ve bin bir emek vererek çalıştığınız diplomanıza sahip olacaksınız. Başarınızı kutlamanıza çok az kaldı! Tabii aynı zamanda bir nefes alıp, sizi bekleyen bir sonraki zorluğu da düşünebilirsiniz: iş bulmak. Günümüzün dijital dünyasında profesyonelce hazırlanmış bir özgeçmiş web sitesi veya online bir portföy adaylar arasında öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Online varlığa sahip olmak neden önemli

İş görüşmelerine iyi hazırlanmış bir özgeçmiş ile zamanında gelmek tabii ki önemli, ancak iş dünyasının kapılarını aralamak için her zaman yeterli olmayabilir. İyi bir ilk izlenim bırakmanın özellikle de iş dünyasında oldukça önemli olduğunu herkes biliyor ama işverenler için ilk izleniminizi aslında sandığınızdan daha önce bırakmış olabilirsiniz. Artık işverenler sosyal medyanın yükselişi ile birlikte resmi görüşmeler olmadan bile potansiyel adaylar hakkında bilgi edinebiliyor.

Bu nedenle online varlığınız, sizin ve sizinle eş değer başka bir adayın aynı iş için değerlendirilmesinde bir rol oynayabilir.

Geçtiğimiz yıllarda 250 işe alım müdürü ve 1000 öğrencinin katıldığı bir araştırma yaptık. Araştırmanın sonuçları düzgün görünümlü bir sosyal medya varlığının yanı sıra bir özgeçmiş web sitesi veya online portföy gibi dijital varlığa sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi. Özellikle pandemi sebebiyle daha da dijitalleştiğimiz bu zamanlarda online varlığınıza da özen göstermek sizin için daha faydalı olabilir. Araştırmanın sonuçları ise şöyle:

 • Her dört işe alım müdüründen üçü (yüzde 76’sı) düzenli olarak adayların sosyal medya hesaplarını ve online varlıklarını kontrol ediyor. Ancak mezunların yalnızca yüzde 50’si bir iş görüşmesinden önce online varlıklarını belirli bir standarda göre düzenliyor.
 • Y kuşağı işe alım uzmanları özellikle dijital varlığa son derece önem veriyor. Uzmanların yüzde 60’ı, bir özgeçmiş web sitesi veya online portföye sahip olmanın adaylar için oldukça önemli olduğunu belirtiyor.
 • Uzmanların yüzde 24’ü adayların online varlıklarını göz önünde bulundurarak onları reddettiklerini belirtiyor.
 • Yeni mezunların yüzde 70’i, işverenlerin yeni bir çalışan ararken online portföylere baktıklarının farkında olmalarına rağmen, sadece 3’te 1’inin (yüzde 32’si) işlerini sergileyebilecekleri bir online portföyü bulunuyor.

Rakamlar, işverenlerin sizi online platformlarda aradıklarını gösteriyor, ancak akranlarınızın birçoğu online varlıklarını fayda sağlayabilecek bir şekilde nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. Bu, öne çıkmanız için harika bir fırsat, değil mi?

Kendinize ait bir özgeçmiş web sitesi size ne gibi faydalar sağlayabilir?

CareerBuilder’ın yaptığı bir araştırma, işverenlerin yüzde 69’unun sosyal medyanın yanı sıra adayları Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında da arattıklarını gösteriyor. Bu nedenle internette kendinizi en doğru şekilde yansıtabileceğiniz bir özgeçmiş web sitesi ile bulunur olmak size iş arama sürecinde büyük fayda sağlayabilir. Nasıl mı?

 • Görsel bir portföy oluşturmanıza imkan sağlar: Bir web sitesi daha önce yaptığınız işler ya da alanınızla alakalı projeleriniz hakkında ayrıntılı bilgi sağlayabilmenizi kolaylaştırır. Ayrıca çalışmalarınızın görsel yanlarını da web sitenizde sergileyerek dikkat çekici bir online portföy oluşturmanıza imkan sağlar.
 • Bulunmanızı kolaylaştırır: İşverenlerin adayları arama motorlarında ve sosyal medyada aradığından daha önce de bahsettik. adinizsoyadiniz.com gibi alan adında kendi isminiz olan bir web sitesine sahip olmak işverenlerin sosyal platformlarda sizinle aynı adı taşıyan adaylar arasında sizi bulmalarını da kolaylaştırır. Ayrıca hakkınızda bilgi sunan ve iyi tasarlanmış bir özgeçmiş web sitesi, kariyerinizi ciddiye aldığınızı da gösterir.
 • Kendinizi dilediğiniz şekilde yansıtma özgürlüğüne sahip olursunuz: Bir web sitesi LinkedIn gibi sosyal platformların aksine kendinizi, kişiliğinizi ve markanızı nasıl yansıtacağınız üzerinde dilediğiniz özgürlüğe sahip olmanıza olanak tanır.

Özgeçmiş web sitenizde olması gerekenler

Kendinize ait bir özgeçmiş web sitesi kurmaya karar verdiyseniz şimdi sonraki adımı düşünme zamanı: İçerik. Yani web sitenize kendinizle ilgili genel bilgiler ve okuduğunuz okulların ötesinde tam olarak ne koyacaksınız. İşte size yardımcı olacak birkaç fikir:

 • Kendinizi anlattığınız bir yazı: Aynı CV’nizi gönderirken yazdığınız ön yazılar gibi, web sitenizin de kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve ne istediğinizi açıkça anlatan bir bölüm içermesi gerekiyor. Burada tüm hayat hikayenizi detaylı bir şekilde anlatmak yerine profesyonel hayatınızı yansıtan yönlerinize odaklanmaya özen gösterin.
 • Fotoğrafınız: İnsanların sizi gözlerinde canlandırabilmeleri için web sitenize profesyonel bir fotoğrafınızı eklemeyi unutmayın.
 • Alanınızla ilgili çalışmalarınızdan örnekler: Daha önce profesyonel bir iş tecrübeniz olmasa bile işinizle ilgili okul projeleriniz ya da stajlarda yaptığınız çalışmalardan oluşan bir portföy yaratabilirsiniz.
 • Profesyonel sosyal profillerinize bağlantılar: Özgeçmiş web sitenizi internetteki profesyonel varlığınızı bir araya toplamak için de kullanabilirsiniz. LinkedIn gibi iş odaklı sosyal medya profillerinizin yanı sıra yazı yazdığınız bir site ya da Behance hesabınız gibi yeteneklerinizi sergilediğiniz platformlara bağlantı vermeyi atlamayın. Ancak iş odaklı olmayan profillerinizi eklemekten kaçının, örneğin Pinterest panonuzun ya da Tumblr blogunuzun profesyonel web sitenizde olması gerekmiyor.

Web sitenizin her anlamda profesyonelliğinizi yansıtması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle sitenizdeki metinleri hazırlarken imla hataları, gramer hataları ve anlatım bozuklukları gibi yanlışlıklar yapmadığınızdan da emin olun.

özgeçmiş godaddy hazır web sitesi

Editörün notu: GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile alan adı almak, yüzlerce web sitesi taslağı içerisinden beğendiğiniz bir tasarımı seçip kişiselleştirmek ve herkesin görebilmesi için tüm başarılarınızı sergileyebileceğiniz bir özgeçmiş web sitesi kurmak, mobil bir cihaz üzerinden bile yalnıza bir saatinizi alıyor. Şimdi denemeye başlamak için planlarımıza göz atabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin