Yerel kahve dükkanı, marka pazarlaması yoluyla Starbucks’la rekabet edebilir

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 9 dk
Cate Barker

Siz de hissetmişsinizdir: Her şeyin dört dörtlük olduğu bir kahve dükkanına girmenin verdiği o his... Kusursuz kokular, kusursuz sesler ve kusursuz bir ortam. Starbucks gibi öncü bir markanın bütçesine sahip olmayan yerel kahve dükkanı sahipleri, rekabetin imkansız olduğunu düşünebilir. Ancak İstanbul, Ankara ve hatta İzmir gibi şehirlerimiz de dahil tüm dünyada aniden artış gösteren yeni ve trend kahve dükkanlarının sayısı açık bir şekilde rekabetin imkansız olmadığını gösteriyor.

Biz de yeni kahve dükkanlarına ABD sokaklarındaki favori ustalarından ilham verme görevini üstlendik.

Brooklyn’deki Black Gold Records gibi yerel kahve dükkanları, birkaç pazarlama kuralını takip ederek daha büyük markalarla rekabet edebilecek konuma gelebilir.

Maksimum etki için planlama

Ücretsiz Wi-Fi? Var. Her masa için elektrik prizi? Var. Kapıda davet levhası? O da tamam. Dükkanınızın ihtiyacı olan birşey daha var. Diğer kahve dükkanlarında olmayan herhangi başka bir şey…

Ama baştan alalım. İşte size tüm kahve dükkanları için olmazsa olmazların olduğu kısa bir liste:

Bir iş planı. Eğer banka kredisine başvurmayı düşünüyorsanız bu önemli bir madde. Hiç olmazsa elinizde; hedef kitlenizin, o kitleye nasıl ulaşmayı amaçladığınızın ve kahve dükkanınızı diğer rakip dükkanlardan ayıran özelliklerinin açıklandığı bir sayfa olmalı.

Ayak trafiği yüksek bir yer ve orada neler olduğunun kolaylıkla görülmesini sağlayan büyük pencereler... Dışarıya birkaç masa ekleyin ve menüleri yayaların oradan geçerken görebileceği bir yere asın. Oradan geçen her kişinin kafenize fazladan müşteri getirme potansiyeli olduğunu unutmayın. Yol üstüne o günün spesiyallerini belirten taşınabilir bir levha koyun..

Kullanıcı dostu yerleşim planı. Kahve tüketicileri, sipariş vermek, ödeme yapmak ve siparişlerini almak için özel olarak belirlenmiş yerler de dahil olmak üzere Starbucks’taki akışa alışkınlardır. Oturma yerlerinin rahat olmasına, giriş ve çıkışlara engel olmayacak şekilde konumlandırılmasına özen gösterin.

Sadakat programı. Tekrarlanan siparişleri ister elektronik ister delik açtığınız bir kağıtla takip ediyor olun bu programlar sadık müşterilerinizi ücretsiz bir içecekle ödüllendirir. Ve herkes ikramlara bayılır...

Portland’daki Heart Roasters’ın sahibi Wille Yli-Luoma dükkanınızı başka bir kahve dükkanına çok yakın açmamanızı öneriyor ve ekliyor “konumu güzel bir yere daha yüksek kira ödeyerek daha fazla satışla günlük 50 dolarlık kaybı telafi etmek daha iyidir.”

yerel-kahve-dükkanı-heartroasters

Yerel kahve dükkanının “yaşam tarzı” markalaşması

Ancak eğer bu işte kusursuz olmak istiyorsanız nitro demleme ve çeşitli şuruplardan daha fazlasını sunmalısınız. Şu sıralar hakkında en çok konuşulan kahve dükkanları espresso barlarının yanı sıra küratörlük hizmeti de veriyor. Philadelphia’daki Arterial Agents Coffee & Shop java ve taze hamur işlerine ek olarak indie dergiler ve dayanıklı yerli bakkaliyeler de satıyor. Şimdi sıkı durun: Minneapolis’deki Angry Catfish Bicycle Shop & Coffee Bar taze kahvelerin yanı sıra bisiklet satıyor ve tamir hizmeti veriyor.

yerel-kahve-dükkanı-arterial-agents
Philadelphia’daki Arterial Agents Coffee & Shop müşterileri, mükemmel javayla beraber yerli yiyeceklerin tadını da çıkarıyor. Fotograf: Emily Kuhar

“Bu tip butik kahve dükkanları tüketicilerin etrafını; sörf tahtasından tutun da, el yapımı giysilerden aromatik banyo ve vücut ürünlerine kadar kendi ilgi alanlarıyla çevreliyor. Sonuç; müşterilere günlük uyarandan (kahve) daha fazlasını sunan yerel bir kahve dükkanı... Aynı zamanda, kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz tanıdık ve rahat bir ortam –belki biraz daha şık.”

Jeff Ogiba, Brooklyn’de Black Gold Records isimli böyle bir kahve dükkanının ortağı. 6 yıllık bu semt dükkanı kendine ait özel marka kahvesinin yanında plak ve ilginç antika eşyalar da satıyor. Jeff “işin farklı yönlerini birbirini tamamlayacak şekilde bir araya getirmek ve böylece yılın farklı dönemlerinde durgunluğa girmemek bizim fikrimizdi” diyor ve ekliyor “Mesela, plak satışlarının genellikle düştüğü kış dönemlerinde sıcak kahve satışları daha iyi oluyor.” Akıllıca değil mi?”

Heart Roasters yüksek kaliteli kahvelerin yanında; kahve makineleri, Song çayı, sweatshirtler, tişörtler ve fincanlar da satıyor. Ayrıca, kahve tadımı ve evde kahve demleme kursları da veriyor ve online olarak kendi sitelerinden paket kahve satışı yapıyorlar. “Konu özel kahvelere geldiğinde bu alandaki endüstri oldukça dar. Asya, Avrupa ve Avustralya’dan insanlar bizimle iletişime geçmeye başladı.” diyor Willle. Şirket artık tüm dünyaya kahve yolluyor.

heartroasters-toptan-satış-kahve
Portland’daki Heart Roasters tüm dünyaya kahve yolluyor.

Kahvenizin yanında ne satacağınız size kalmış. İlla çok fazla harcama yapmanızı gerektirecek bir şey olması da şart değil. Mesela o yörede yetişmiş meyveli reçelleri ya da annenizin ördüğü el işlemeli örtüleri ve havluları gibi basit şeyleri satabilirsiniz. İlginizi ne çekiyorsa oradan başlayın.

Müşterileriniz neleri sevdiklerini size söyleyecektir.

Şimdi markanızı konuşturun

Tüm temel parçaları bir araya getirdiniz — ayak trafiğinin yüksek olduğu bir konum, büyük pencereler, kaldırım üstü tabela…şimdi sıra markanızı konuşturmak için kullanabileceğiniz birkaç pazarlama aracına geldi.

Çünkü insanlar farklı medya türlerine farklı tepkiler verir. Bazıları e-posta’ları tercih ederken, diğerleri tüm haberleri Facebook’tan alır. Dükkanınızı ne kadar farklı araçla tanıtırsanız o kadar iyi.

Dilden dile

Yerel kahve dükkanları için en güçlü tanıtım aracı dilden dile yayılmaktır ve bunu yapabilmenin tek yolu her biri müşteriyi etkilemekten geçer. Bu da biraz sabır ister –her bardak kahve ve her etkileşim mükemmel olmalıdır. Black Gold Records’dan Jeff Ogiba’nın da söylediği gibi:

“Çizginizi koruyun. Eğer o gün iyi geçmişse, ertesi günü daha da iyi olmaya çalışın. Rahatlamayın.”
Heart Roasters’dan Wille Yli-Luoma da katılıyor “Çizginizi korumak çok enerji istiyor."

E-posta

Elektronik postanın öldüğünü söyleyenlere aldırış etmeyin. Çünkü e-posta hala eli sıkı işyeri sahiplerinin sahip olduğu en iyi araçlardan biri. Tamam kabul, hepimiz bir sürü e-posta alıyoruz. Ama sevdiklerimizden aldığımız her postayı da açıyoruz. E-postaya harcadığınız her 1 dolar size 44 dolarlık satış olarak geri dönüyor. Bu doğru…

Dükkanınıza bir pano koyarak, e-posta adreslerini toplamak için üzerine bir kayıt formu asın. Listenize iki haftada bir kupon veya demleme ipuçları gibi e-postalar göndererek bir başlangıç yapın.

Sosyal medya

Başlamak için tek bir yer seçmeniz gerekirse, bu, ulaşabileceğiniz kişi sayısından dolayı Facebook olmalı. Facebook’dan nefret edebilirsiniz ama sayılar yalan söylemez. Herhalde gezegende Facebook’tan daha çok üyeye sahip başka bir sosyal medya platformu yok.

Adres, çalışma saatleri, telefon numarası ve e-posta adresi bilgilerinizin bulunduğu bir şirket sayfası oluşturun. Ve sonra; günlük spesiyaller, 2 alana 1 bedava kuponları, fotoğraflar ve yarışmalar paylaşın.

Uzman önerisi: İki, üç zayıf sosyal medya sayfasındansa tek ama mükemmel bir sosyal medya sayfasına sahip olmak daha iyidir. Facebook zaten tüm enerjinizi alıyorsa ve başka sosyal medya aracına zamanınız kalmıyorsa sorun yok.

Web sitesi

Birçok insan –kahve de dahil- herhangi bir yere gitmeden önce online araştırma yapıyor. GoDaddy SEO müdürü Garth O’Brien, YouTube ve Pinterest dışında sosyal profilinizin Google gibi arama motorları sonuçlarında listelenmesi için herhangi bir araç olmadığını belirtiyor. Yani, eğer bir kahve düşkününün Google’daki “en iyi yerel kahve dükkanı” araması sonuçları arasında kendi dükkanınızın da çıkmasını istiyorsanız bir web sitesine ihtiyacınız olacak.

angry-catfish-websitesi

Özel etkinlikler

Black Gold Records fazla plaklarını 1 dolara sattığı Gold Dig indirimleri düzenliyor. “Söz konusu günlerde tam olarak sabah 10’da kapılarımızı açarız ve genelde sokak boyunca dizilmiş bir sıra insan bizi bekliyor olur” diyor Jeff. İndirimlerden haberdar etmek için genelde el ilanları kullandıklarını çünkü müşterilerinin ellerinde birşeyle dolaşmaktan hoşlandığını ekliyor. “Sonra detaylar için web sitemize bakarlar.”

Dükkan dışı tanıtımlar

Kahvenizi yerel etkinlik ve festivallerde sunarak isminizi duyurabilirsiniz. Heart Roasters yerel giyisi tasarımcıları, çiçekçiler, takı tasarımcıları ve çikolatacıların katıldığı Portland’in yıllık Winter Popup festivalinde kahve dağıtıyor. Black Gold “Black Gold Sunar” adı altında bar ve kulüplerde DJ geceleri düzenliyor ve bu etkinlikleri iki mekanlarının adresinin de bulunduğu el ilanlarıyla duyuruyor.

Üçüncü dalga şerefine

İlk kahve dalgası Folgers’ı Amerika’daki her cafe masası üzerine yerleştirdi. İkinci dalgada Peet’s ve Starbucks espresso içecekleri popüler hâle getirdi. Şimdi üçüncü dalgadayız ve kahve içicileri içtikleri kahvenin nereden geldiği ve nasıl kavrulduğu hakkında uzman. Daha da ötesi mahallelerindeki kahve dükkanlarının istikrârlı bir şekilde iyi bir bardak kahve sunmalarıyla yetinmiyorlar ve kendi zevkleriyle değerlerini de yansıtsın istiyorlar. Sektörde yer edinmek için mükemmel bir zaman. Tutkularınızı takip ederseniz siz de başarabilirsiniz.