Geliştirici olarak stresle başa çıkmanın ipuçları

MüşterilerKategori
Okuma süresi: 4 dk
Brian Clifton

Yazılım geliştirme alanında sağlam iletişim bir projenin doğru yolda ilerlemesini sağlayarak daha iyi sonuçlar alınmasına katkıda bulunur.

Peki ya işler planlandığı gibi gitmezse ne olur? Böyle şeyler benim de başıma geldi ve herşeyi yeniden düzene sokma telaşını ben de yaşadım. Geliştirici olarak yaşadığım stres yönetimi deneyimlerinden çıkardığım bazı dersler şunlar oldu:

Duygularınızı dize getirin

Bir projeye veya işe duygusal olarak çok fazla bağlanmamaya çalışın.

geliştirici stres topu

Bazen öncelikler değişir. Şirketinizdeki karar alıcılar bir ürüne son verebilir yada bir projeyi aciliyeti olmayanlar kategorisine sokabilirler. Birçok geliştirici bunu kişisel algılar ve öncelikleri belirleyen yöneticilere sinir olarak “Bu adam bu projenin ne kadar mükemmel olduğunu anlamıyor” diye düşünür.

Eğer bir proje için çok zaman harcadıysanız siz de taraflı olabilirsiniz ve büyük ihtimalle “bebeğinizin” ne kadar para ettiği konusundan kopuksunuzdur.

Söz konusu projenin hukuki sahipleri size proje üstünde çalışmanız için ödeme yaptı. Siz de bu projeye sahip olmanın gururunu hissedecek kadar ona vakit ayırdınız. Ayrıca, hakkınızın yenmesini de istemiyorsunuz. Bir ihtimalle iş yeriniz daha önemli birşey yapmanız için sizi bu projeden çekiyor. Bu çok güzel birşey!

Yardım isteyin

Herkes hata yapar — ve yardım istemek gayet normaldir.

Eğer bir yanlış yaptıysanız yada yanlışlıkla bir virüs bulaştırdıysanız lütfen hatanızı paylaşıp yardım isteyerek herkese zaman kazandırın. Her insan hata yapar ve iş arkadaşlarınız size destek olmak için orada. Elinize yüzünüze bulaştırmak veya bir konuda bilgi sahibi olmamak ve yardım istemek zayıflık işareti değildir –kendini geliştirmenin sonu yoktur.

Yardım istemek zayıflık işareti değildir.

“Geri bildirimleri ücretsiz, yararlı tavsiyeler almak gibi düşünün. Alçakgönüllü bir tutum bilgi paylaşımının kapılarını açacaktır. Sadece sorduğunuz sorunun cevabını almaz aynı zamanda arkasındaki “nedeni” de öğrenirseniz.”

Kendinizi geliştirme fırsatınız olduğunda olduğunuzdan daha iyi hâle gelme potansiyeliniz vardır. Mükemmelim diye düşünmek dünyaya bir potansiyeliniz olmadığını söylemektir.

Belirli bir alanda sizden daha fazla bilgisi olan birinden öğrenme fırsatı değerli bir fırsattır.

Eleştirileri kişisel algılamayın

Bazen eleştiriler kişisel saldırılarmış gibi gelir, özellikle insanlar kötü kelimeler seçtiklerinde ve zaten stresli bir döneminizdeyseniz. Eğer böyle hissediyorsanız derin bir nefes alın ve bir dakikalığına bir adım geri atın. Çoğu durumda bu yüz yüze bir karşılaşmadan çok bir iletişim sorunudur.

Eğer durum bu değilse ve kişisel olarak saldırıya uğradığınızı düşünüyorsanız hemen İK’ya bildirin. Düşmanca iş ilişkileri ilgili tüm kişiler için zararlıdır.

Diğer taraftan siz de nasıl eleştiri yaptığınıza dikkat edin ve kimseye kişisel olarak saldırmayın.

Pozitif olun — bulaşıcıdır

Başka biriyle bir çalışmanın sonuna geldiğinizde onlara teşekkür etmek için zaman ayırın. Herkese saygıyla yaklaşın. İş arkadaşınızın fikirlerini beğenmiyorsanız şikayet etmeyin. Bunun yerine kendi çözümünüz için daha fazla kafa yorun ve gruba sunun. Arkadaşlarınız sizden yardım istediğinde kendilerini geliştirmeleri için onlara destek olun ve mentorluk yapın –bu, onlara, hedeflerine ulaşmaları doğrultusunda uzmanlık alanınızla ilgili paylaşımda bulunmanız için bir şanstır.

Her zaman sorunlar olacaktır. Her zaman zorluklar olacaktır. Bununla birlikte stres kaynağı olan durumları fark etmek ve bununla düşünceli bir şekilde başa çıkabilmek beklenmeyen şeyler olduğunda herşeyi düzeltmek için çok yardımcı olur.

Geliştirici olarak stresle nasıl başa çıkıyorsunuz? Lütfen yorumlarda paylaşın.