Neden profesyonel e-posta adresi olmazsa olmazlardan

GüvenlikKategori
Okuma süresi: 5 dk
Andrea Rowland

Size, profesyonel e-posta adreslerinizin, e-ticaret müşterileriniz ile aranızda güven kurabilmek için en az müşteri yorumları ve geri bildirimleri kadar önemli olduğunu söylesem, şaşırır mısınız? Peki e-postalarınızı, aslicicek123@gmail.com yerine infoi@aslicicek.com’dan yollarsanız, işletmenize olan güvenirliği, olumlu bir müşteri yorumu almış kadar artıracağınızı söylesem?

Ben bunu ilk duyduğumda şaşırmıştım, fakat anketimizin sonuçları bunu doğrular nitelikte.

GoDaddy kısa bir süre önce Amerika’da, 1.000 küçük işletme e-ticaret müşterisi arasında, internette bir işletmeye güvenebilmeleri için, nelere dikkat ettikleri üzerine bir anket düzenledi. Her ne kadar anket Amerikan müşteriler arasında yapılmış olsa bile, bize dünya genelinde müşteriler için nelerin önemli olduğu hakkında bir çok fikir veriyor. Profesyonel e-posta adresi, şaşırtıcı bir şekilde, aralarında e-ticaret site güvenliğinden, aktif sosyal medya kullanımının da dahil olduğu, 10 altın güven kuralı arasında, dördüncü sırada geliyor.

Online ortamda güven kurmak: 10 altın kural

Online hizmet veya ürün satın almak isteyen müşterilerin, küçük işletme satıcılarına güven duymaları için neler gerekiyor? İşte anketimizin ortaya çıkardığı sonuçlar:

1. SSL Sertifikası

Ankete katılan müşterilerin çoğu SSL Sertifikalarının güvenilir bir e-ticaret sitesi için listenin en başında geldiğini belirtti. Güvenli Giriş Katmanı (SSL) sertifikası, web sitenize girilmiş olan kişisel ve kredi kartı bilgilerini korumayı sağlıyor. Böylelikle müşterileriniz, sizinle iş yaparken daha güvende hissediyor.

İnternet sitenize, SSL sertifikası alsam mı almasam mı bir türlü emin olamıyor musunuz?

2. Web sitenizin içeriği

Web sitenizde, açıklayıcı ve hatasız içerikler paylaşarak, ziyaretçileriniz ile aranızda güven kurabilir, dolayısıyla ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştüren bir e-ticaret sitesi elde edebilirsiniz. Ziyaretçilerinize onlar için değerli olabilecek bilgiler sunmanız önemli. Farklı açılardan çekilmiş ürün fotoğraflarının altına açık ve net ürün açıklamaları yazın ve ürünlerden memnun kalmış müşterilerin yorumlarını ekleyin. Web sitenize, kim olduğunuzu ve sizi nelerin motive ettiğini açıklayabilmek için Hakkımızda sayfası ekleyin. (7. maddede bunun hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.)

3. Müşteri Yorumları ve Geri Bildirimleri

Ankete katılanların %46’sı, müşteri yorumlarını, güven konusunda baş etken olarak değerlendiriyor. Aslında, müşterilerin %88’inin kişisel tavsiyelerin yanı sıra, müşteri yorumlarına da baktığı tahmin ediliyor. Ürünlerinizden veya hizmetlerinizden memnun kalmış olan e-ticaret müşterilerinizin, web sitenize doğrudan yorum bırakabilmesini kolaylaştırın. Buna ek olarak, TripAdvisor gibi üçüncü parti, yorum ve geri bildirim sitelerini güncel olarak takip edin. Müşterilerinize bu platformlardan da ulaşabilir olun.

@_eposta_isareti profesyonel e-posta

4. Profesyonel e-posta adresi

Ankete katılan müşterilerin üçte biri kişisel e-posta adreslerinden (@yahoo ve @gmail gibi) gelen e-postaların güvenilirliğinden şüphe duyduklarını belitti. Yahoo! veya Gmail gibi jenerik e-posta hesapları, işletmenize hiç bir yarar sağlamaz.

  • Müşterilerin %24’ü kişisel bilgilerini, jenerik hesaplar ile e-posta gönderen işletmeler ile paylaşmakta tereddüt ediyor.
  • Müşterilerin %23’ü bu e-posta adresleri ile, kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan çekiniyor.

Unutmayın, alan adına bağlı bir e-posta adresi güven sağlar.

5. Web sitenizin kolayca dolaşılabilir olması

İçerikler arası kolay erişim, belirgin sayfa başlıkları ve bolca beyaz alan, ziyaretçilerinizin web sitenizde rahat ve kolaylıkla dolaşabilmelerini sağlar. Anketimize katılan müşterilerin %44’ü, web sitelerinde kolayca dolaşabildikleri işletmelere güven duyduklarını belirtiyor.

6. Mobil uyumluluk. Yani, cep telefonu dostu olmalı.

Günümüz tüketicilerinin bir çoğu, web sitelerinin, akıllı telefonlar ve tabletler ile uyumlu olmasını bekliyor. 2020 senesine kadar e-ticaret faaliyetlerinin %45’inin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmesi bekleniyor, bu yüzden çevrimiçi mağazanızın tüm potansiyelini kullanabilmesi için, telefon dostu olması gerek. E-ticaret sitenizi, telefonda rahatça çalışabilen bir tema veya uygulama ile iyileştirmeyi deneyin.

Böylelikle, küçük işletmeniz için, güçlü bir mobil strateji yaratmış olursunuz.

7. Hakkımızda sayfası

Samimiyet, güven uyandırır. Bu yüzden web sitenizi ziyaret edenlere, Hakkımızda sayfası ile, kim olduğunuz ve amaçlarınız hakkında daha fazla fikir verin. Hakkımızda sayfası, işletmenizin eşsiz hikayesini; yazı, fotoğraf veya videolar ile anlatmaya başlamak için en uygun yer.

8. Görseller

Fotoğraf, video, grafik vb. gibi yüksek kaliteli görseller kullanarak web sitenize olan güvenirliği arttırabilirsiniz. Ürün fotoğraflarının yanı sıra, ürünlerin gerçek hayatta nasıl olduklarına dair bir fikir verebilmek için videolar da kullanın.

9. Web sitesi tasarımı

Ankete katılan müşterilerimizin neredeyse %25’i, hoş bir tasarıma sahip web sitesinin, şirketin meşruluğuna işaret ettiği görüşünde. Tabii ki işletmenizin ihtiyaç duyduğu sayfa tasarımı ve logoyu sağlayabilmek için, profesyonel tasarımcı olmanız gerekmiyor.

10. Sosyal medya

Küçük işletmelerin sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaları, müşteri güveninin kurulmasında büyük bir etken. Müşterilerinize en sık kullandıkları sosyal medya platformlarından ulaşın ve gönderilerinizde e-ticaret sitenize bağlantı eklemeyi unutmayın.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Sosyal medya pazarlamasında yapılmaması gerekenlere göz atın.

Kullanılan Ürünler