Web geliştirici olarak serbest çalışmak mı istiyorsunuz? Şu 5 soruyu sorun.

GeliştirmeKategori
Okuma süresi: 7 dk
Andrew Claremont

Serbest bir web geliştirici olarak işe başlamak zihniyetinizde “bir iş için çalışıyorum”dan “bir iş yapıyorum”a perspektif değişikliği gerektirir.

Kolay bir değişiklik değil ama bunu kolaylaştıracak bir yol var: Aynı işi yapanlara sormak. Yollarını bulmuş web tasarımcıları ve geliştiricileriyle konuşun.  

Biz de bunu yaptık ve Amerika pazarında serbest çalışan 2.500’den fazla web geliştirici müşterimizi ankete soktuk.

İşte anket sonucu bulduklarımız…

İş modeliniz nedir?

Büyük bir ekibe dönüşecek bir web tasarım işine mi başlıyorsunuz yoksa yalnız bir kurt musunuz?

Anket katılımcılarının %50’sinden fazlası tek kişilik serbest bir mesleğe girme niyetinde olduklarını belirtti. Bu grup içinden küçük bir çoğunluk projenin gerektirmesi durumunda diğer serbest çalışanlarla ortak çalışabileceğini söyledi. Kalanlar, kar amacı gütmeyen yerel organizasyonlar gibi niş gruplara tek seferlik işler yapmayı tercih ettiklerini aktardı.

Anketimize katılan geliştiricilerin en az %50’si tek başına takılmayı tercih ediyor.

Sizin için en iyi yaklaşım hangisi? Farklılıklara göz atın. Eğer birilerini çalıştırırsanız müşterilerinizin projeleri üzerinde çalışmaya daha az ve insan yönetimine daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir. Başka serbest çalışanlarla ortak çalışmalar yapabileceğinizi düşünüyorsanız güvenebileceğiniz profesyonellerden oluşan güçlü bir networke ihtiyacınız olacak. Ve herşeyi kendiniz yapmaya karar verirseniz geniş bir yelpazede birçok vasfa sahip olmanız gerekecek.

“Hangi tip iş modeli kurmayı planlıyorsunuz?”

Cevap SeçenekleriCevaplar
Eleman çalıştırma30.97%
Solo serbest çalışan (tek seferlik işler)28.07%
Solo serbest çalışan (gerektikçe diğer serbest çalışanlarla ortaklığa gitme)34.68%
Diğer6.28%

Profesyonel olmak ne kadar zaman alacak?

Dönüm noktası beş yıl olarak görünüyor. Web tasarımcısı ve geliştiricisi müşterilerimizle konuştuğumuzda bunu duyuyoruz. İlk beş yılı teknik vasıflarını iyileştirmeye harcıyorlar. Kendilerine güvenmeye başladıklarında hizmetleri için ücret almaya başlıyorlar. Gelir akışını bir istikrara oturtmak da birkaç yıl daha alıyor.

Neden bu kadar uzun sürüyor? Büyük ihtimalle işin tek kısmının üretim aşamasından oluşmamasından...Söz konusu profesyoneller aynı zamanda kendi işlerinin satış temsilcisi, muhasebecisi, proje yöneticisi ve müşteri koordinatörü. Bu vasıflar online kurslardan veya hızlı kod okullarından edinilmiyor; zaman içinde edinilen deneyimle kazanılıyor.

Bu deneyimi kazanmaya şimdiden nasıl başlayabilirsiniz? Sadece bir serbest web tasarımı işine başlıyor olsanız bile tüm projelere ücretli projelermiş gibi yaklaşın (bedavaya yapıyor olsanız bile). Kontratlar hazırlayın, harcamalarınızı kontrol edin, proje planları oluşturun, onay belgeleri alın ve referanslar isteyin. Tüm bu aktivitelerden öğrendiklerinizi üzerine kuracağınız bir temel olarak kullanın.  

“Ne kadar süredir web siteleri kurup yönetiyorsunuz?”

Cevap SeçenekleriCevaplar
Web sitesi geliştirmiyorum/yönetmiyorum3.76%
0 – 12 ay6.45%
1 – 2 yıl10.39%
2 – 5 yıl26.68%
5 – 10 yıl25.34%
10+ yıl27.38%

İlk yılınızda kaç tane aktif müşteriniz olacak?

Bu takip edebileceğiniz bir hedef belirlemeniz için yararlı olacaktır.

Katılımcılarımızın çoğunluğu yılda 10’dan az aktif müşteriyle çalışıyor. Şunu da öğrendik ki çoğu iş yeni site kurulumundan çok site güncellemelerinden oluşuyor. Bu da, müşterilerin işi verdikleri ilk profesyonelle mümkün olduğunca uzun süre çalışmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Güçlü müşteri ilişkileri kurmak serbest çalışmanın belkemiğini oluşturuyor.

Anketimize katılan serbest çalışanlara göre kendilerine çoğu yeni müşteri ağızdan ağıza oluşan referanslardan geliyor. Peki ama mevcutta hiç müşteriniz yoksa? O zaman şunları deneyebilirsiniz:

  • Bir organizasyona gönüllü hizmet sunmak.
  • Aile ve arkadaşlarınız için siteler kurmak.
  • Kendi yan projelerinizi oluşturmak.
  • Topluluklara katılmak (çevirimiçi ve dışı)

Tüm bu aktiviteler görünürlüğünüzü arttırır ve uzmanlığınızı sergiler.

“Şu anda kaç tane aktif müşteriniz var?”

Cevap SeçenekleriCevaplar
0 – 553.97%
6 – 1023.94%
11 – 157.38%
16+14.71%

Teknoloji seçerken kolaylığa mı ölçeğe mi bakıyorsunuz?

Bir web tasarımı veya geliştiriciliği işine başlarken bazı özgürlükleriniz vardır. Sonradan ihtiyacınız olacak özellikleri ve kapasiteyi sunan bir çözüm arayabilirsiniz. Ne yazık ki onlara gerçekten ihtiyacınız olana kadar nelere ihtiyacınız olduğunu bilmek zordur.

İşte anketimizden çıkan sonuçlar; Başlangıç noktası olarak bunlardan yola çıkabilirsiniz:

Basitleştirilmiş iş akışları. İşleri bitirmeye çalışırken sayfalar arasında gidip gelmek standart bir işlemdir. Herşeyi daha az adımda yapabiliyor olmayı tercih edersiniz, ideal olarak tek sayfada...

Ürün denemeleri. Bir ürünün doğru çözüm olup olmadığını anlamak zordur. Bu nedenle web tasarımcıları ürünleri satın almadan önce araştırmaya zaman ayırmak isterler.

Başarıya paralel ölçeklendirme. Başarılı oldukça yönetilmesi gereken projelerin sayısı da artar. Yönetilmesi gereken proje sayısının artması işlere harcanan zamanın da artması anlamına gelir. Web profesyonelleri büyüyen işlerinin gereksinimlerine ayak uydurabilecek tedarikçilerle çalışmak ister.

Mülkiyet transferi. Serbest çalışanlar sıklıkla müşterileri adına hosting ve diğer ücretleri üstlenir. Ama bu maliyetlerin müşteriye transferi söz konusu olduğunda ne olur? Ürün mülkiyeti transferi sırasında hizmetlerin kesintisiz devam etmesini sağlamak zamandan kazandırır ve gereksiz başağrılarını hafifletir.

İş yönetme işine önem veriyor musunuz?

Mevcut serbest çalışanlara sorabileceğiniz tek bir soru olsaydı bu olurdu. Kendinizi nelere hazırlamanız gerektiğini bu cevaplardan öngörebilirsiniz.

Aldığımız cevaplar içinde alttaki dördü ağır bastı:

Müşteri potansiyeli yaratmak. Birçok diğer sektör gibi web endüstrisi de bolluk ve kıtlık zamanlarıyla ünlüdür. Bazı dönemler müşteri kaynarken bazı dönemlerde de sanki dünya üzerinde web sitesi ihtiyacı olan kimse kalmamış gibi hissediyorsunuz.

Serbest web geliştiricileri güvenilir şekilde düzenli yeni iş akışı oluşturma konusunda zorluk çekiyor.

Rakiplerin arasından sıyrılmak. Dışarıda birçok web profesyoneli var. Kendilerini diğerlerinden nasıl ayrıştırıyorlar? Bu özellikle yeni işletmeler için geçerli çünkü onların çok nadir güçlü bir portföyü veya müşteri tabanı oluyor.

Hizmetleri ücretlendirmek. “Ücretlendirmem ne kadar olmalı?” çok sık sorulan bir sorudur. Nasıl fiyatlandırdığınız kendi içinde bir başlık (sabit bir maliyet mi? Saat başı bir oran mı?).

Teknik sorunları açıklamak. Teknik birşeyi teknik olmayan bir müşteriye açıklamaya çalışmak kaçınılmaz bir durumdur. Bunu jargon veya terminoloji olmadan yapmaya çalışmak da zordur.

Bir web geliştiriciliği işine adım atarken bu soruları sorun.

Kendi işlerini kuranlardan öğrenin. Başka web profesyonellerini bulun. Onlara soru sorun. Nasıl çalıştıklarına bakın. Başarı ve hüsran hikayelerini dinleyin.
Perspektifinizi değiştirin. Bir web tasarımı işinde çalışmıyor onu kuruyorsunuz. Serbest işinizde yaptığınız çalışma işinizin kendisiyle aynı şey değildir. Ve eğer kendi web tasarımı işinizi kurmaya, büyütmeye veya yönetmeye çalışıyorsanız GoDaddy Pro forum bu alandaki birçok profesyonelin deneyimleriyle dolu zengin bir kaynak.