Web sitenizin iletişim sayfasına yeniden göz atma ve yenileme zamanı

GeliştirmeKategori
Okuma süresi: 13 dk
Jennifer Bourn

Yeni bir web sitesi oluşturmayı, web sitesi içeriklerini hazırlamayı ya da mevcut web sitesinin kullanıcı deneyimini, müşteri seyrini veya dönüşümünü iyileştirmeyi düşünen herkes neredeyse her zaman işe anahtar hizmetler, ürünler ve satış sayfalarından başlar. Daha sonra; online alışveriş için ödeme sayfaları, ana sayfa, yorumlar, hakkımızda ve belki Soru ve Cevap veya destek sayfalarına bakılır. Blog’a bile bakılır ama iletişim sayfası, bir web sitesi sahibinin çok nadir olarak öncelik verdiği bir unsurdur.

Çoğu insan web sitesinin iletişim sayfası üzerinde neredeyse hiç kafa yormaz.

Dünyanın en güzel, en iyi tasarlanmış sitelerinden bazıları bile öylesine yapılmış iletişim sayfalarına sahip. Bu sayfa bir web sitesinde olması gerekenler listesinin bir parçası olarak öylesine yapılmış, içine basit bir iletişim formu yerleştirilmiş ve dikkat diğer daha önemli konulara verilmiş ya da daha kötüsü bu bir külfet olarak görülmüş ve davetten çok uzaklaştırma niteliği olan bir sayfa yapılmış.

Çoğu durumda, akıl almaz bir şekilde web sitesinin iletişim sayfasında iletişim bilgisi bile bulunmuyor! Bourn Creative olarak yıllar içerisinde birçok değerli ve uzun vadeli müşterimizi iletişim bilgilerimize kolay ulaşılması ve telefonlara bakmamız sayesinde kazandık.

Web sitenizin iletişim sayfası önceliği hak ediyor

Web siteniz ekibinizin en çok çalışan elemanı. Yılın 365 gününde de 7 gün 24 saat çalışıyor. Hiç bir zaman hasta olmuyor, izin kullanmıyor ve ne derseniz tam olarak onu yapıyor.

Konu web sitenizin iletişim sayfası olduğunda iki seçeneğiniz var:

 1. Hızlıca bir sayfa oluşturup içine bir iletişim formu ekleyip bu tamam deyip sıradaki işe bakabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerinize gerçek bir bağlantı, marka değeri ya da yardım şansı vermeyen, olumsuz bir deneyim sunmuş olursunuz.
 2. Ziyaretçilerinize iletişim bilgisi veya formu dışında markanızın iletişimi için interaktif bir platform ve daha fazla iletişime yönelik davet edici içerik sunan bir iletişim sayfası için web sitenize yatırım yapabilirsiniz.

Eğer hâlâ aşikâr değilse, en iyisi ikinci seçenek.

İletişim sayfası, bir web sitesinin en çok ziyaret edilen sayfalarından biridir ve çoğu zaman potansiyel müşterilerle görüşmelerde ilk adımdır.

İletişim sayfası, sıcak, dostane ve davet edici olmalı ve ziyaretçilere sizinle iletişime geçebilecekleri kolay yollar sunmalı. Bunu da sadece steril bir iletişim formuyla yapmamalı.

Web sitesi iletişim formu GoDaddy Web Sitesi Mimarı
GoDaddy Web Sitesi Mimarı ile web sitenizin iletişim formunu kolayca düzenleyebilirsiniz.

Web sitesi iletişim sayfanızı yeniden değerlendirin

İletişim sayfanızı hızlıca oluşturup geçtiniz veya web sitenizi açtığınızdan beri onla hiç ilgilenmediniz mi? Şimdi bu sayfaya geri dönme ve etkinliğini yeniden değerlendirme zamanı. Kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlar:

 • Telefon ve adres de dahil olmak üzere iletişim bilgilerini tam olarak sağlıyor mu?
 • Sizinle iletişime geçilebilmesi için birden fazla seçenek var mı? E-posta adresi ve iletişim formu var mı?
 • İçerik metni ve dili marka algısıyla uyumlu mu? Markanızın kişiliğini yansıtıyor mu?
 • Bu sayfada yer verilebilecek ve ziyaretçiler için değerli olabilecek ek bir bilgi var mı?
 • Ziyaretçilerinizi sizinle daha fazla etkileşimde olmaya veya sizinle temasta kalmaya davet ediyor musunuz?
 • İletişim formunu yardımcı 'bir sonraki adım” bilgileri ve ‘bağlantıda kalma’ davetleri içeren bir ‘teşekkür’ sayfası takip ediyor mu?

Yukarıdaki soruların cevabı hayır mıydı? Eğer öyleyse, eminim ki iletişim sayfanız müşterilerinize ve takipçilerinize yaşatmak istediğiniz marka deneyimine sahip değil ve bu da güncelleme zamanı demek.

Web sitenizin iletişim sayfasını iyileştirmenin 12 basit yolu

 1. Yardımcı olun.

 2. Olumsuzluğa yer vermeyin.

 3. Basitleştirin.

 4. Tüm bilgilere yer verin.

 5. İlişki kurun.

 6. Değer Katın.

 7. İletişim seçeneklerinizi ayrıştırın.

 8. Kişiselleşin.

 9. Kişilik katın.

 10. Etkileşimli bir tasarım kullanın.

 11. Çalıştığından emin olun.

 12. Eylem çağrısında bulunun.

Web sitenizin iletişim sayfası, iletişim bilgileri ve iletişim formu içermenin ötesine geçebilir. Eğer doğru bir şekilde planlanır ve tasarlanırsa hem siz, hem de sizinle çalışmak isteyenler için değerli bir kaynak olabilir. Nereden başlayacağınıza emin değil misiniz? Aşağıdaki 12 fikir web sitesi iletişim sayfanızı anında iyileştirmenize yardımcı olabilir.

1. Yardımcı olun

Bazı ziyaretçiler sadece meraktan, çoğu da iletişim sayfanıza bir ihtiyaçtan dolayı bakacaktır (yardıma ihtiyaçları vardır, bir soruları vardır, bir şey isteyeceklerdir veya bir problemleri vardır) ve bir cevap veya çözüm için size gelirler. İşe yardım önererek başlayın. Klişeleşmiş ve sıkıcı “Bize Ulaşın” başlığını “Nasıl Yardımcı Olabiliriz?” veya “Sizin için ne yapabiliriz?” sorularıyla değiştirin.

İletişim formu düğmeniz için de aynısı geçerli. Cansız bir “Gönder” ifadesi yerine “Mesajımı ilet” veya “Yardım Al” gibi ifadeleri tercih edin.

2. Olumsuzluğa yer vermeyin

Tasarımcı ve geliştiricilerin web sitelerini araştırırken “neden freelance çalışan biri veya şirketle iletişime geçmeMEniz” ve “nelere geri döneMEyecekleri”nin listelendiği iletişim sayfası sayısı karşısında şaşkınlığa uğradım. Ziyaretçilerin site sahibiyle iletişime geçme şansı bile yok... Bir konuda yardım ihtiyacı içindeyken veya bir sonraki adım için ya da nasıl ödeme yapabileceklerini sormak için destek ararken ilk karşılaştıkları şey olumsuzluk oluyor.

Kimin sizinle iletişime geçmeMEsi veya neden geçmeMEsi ya da neyle ilgili yardımcı olaMAyacağınıza odaklanmak yerine iletişim sayfanızın içeriğini değiştirerek ürünlerinizin/hizmetlerinizin en çok hitap ettiği kesime, formların ne için olduğuna ve hangi konularda yardımcı olabileceğinize odaklanabilirsiniz.

Daha sonra da yardımcı olamayacağınız kişiler ve konulara yönelik alternatif kaynaklara (ya da eğitici blog yazılarına) yönlendiren bağlantı listeleri ekleyebilirsiniz. Eğer yine de yardımcı olamayacağınız veya olmak istemediğiniz konularda iletişim formu dolduran kişiler olursa, yine de yardımcı olmaya devam edebilmek için bir kenarda önceden hazırladığınız cevapları hazır tutun.

Birçok değerli, uzun dönemli müşterimize bizzat yardımcı olamadığımız ama bir kenarda hazır tuttuğumuz kibar cevaplar sayesinde yardımcı olmaya çalıştığımız kişilerin referansıyla ulaştık.

3. Basitleştirin

Web sitenizdeki her şey, iletişim sayfanız bile mümkün olduğu kadar basit olmalıdır. İletişim bilgilerinizi iletişim formunun da aşağısında, sayfanın sonunda bir yere gömmeyin. Bilgileriniz için küçük bir yazı tipi kullanmayın, eksik bilgi vermeyin. Ziyaretçilerinizin ihtiyaçları olan iletişim bilgilerini bulmalarını mümkün olduğu kadar kolay ve tamamen açık kılın.

4. Tüm bilgilere yer verin

Ziyaretçilerinize sadece bir iletişim formu sunmanın çok cezbedici olduğunu biliyoruz ama buna karşı koymaya çalışın çünkü bu soğuk bir tutum ve yardımcı olmayan, profesyonellikten uzak bir yaklaşım. Bu işinizi ciddiye almadığınız algısını yaratabilir. Ayrıca, ziyaretçilerinizin güvenirliğinizi sorgulamasına ve kredibilitenizin zarar görmesine neden olabilir.

En azından bir telefon numarasına ve bir e-posta adresine yer verin.

Bir e-posta adresi, bir iletişim formu veya her iki seçeneğe birden yer vererek ziyaretçilerinize istedikleri iletişim yolunu seçme şansını tanıyın. Eğer işletmeniz farklı lokasyonlara yayılmışsa, farklı departmanlara veya takım üyelerine sahipse ve ziyaretçilerinizin bu farklı lokasyonlarla/departmanlarla veya kişilerle iletişime geçmesi gerekiyorsa bunlar için tek tek iletişim bilgilerine eksiksiz olarak yer verin.

5. İlişki kurun

Ziyaretçilerinizin sadece iletişim formu doldurmaları veya sizinle iletişime geçmeleri ötesinde sizinle etkileşimde kalabilecekleri davetkâr bir ortam yaratın:

 • E-posta bültenlerinize üyelik için eylem çağırısı ekleyin veya iletişim formunuza üyelik için bir kutucuk ekleyin.
 • Facebook sayfanıza, Twitter profilinize, YouTube kanalınıza, Instagram hesabınıza, Pinterest sayfanıza, genel olarak takipçilerinizle gerçekten etkileşimde olduğunuz platformlara bağlantı linkleri ekleyin.
Web sitesi İletişim Formu Sosyal

6. Değer katın

İnsanların neden iletişim formu doldurduklarını, neden sizinle iletişime geçtiklerini ya da sizi neden aradıklarını takip ederek onlara daha da fazla değer ve markanızla daha fazla etkileşimde olabilecekleri deneyimler sunabilirsiniz.

Örneğin, eğer insanların sizinle genelde hep aynı nedenden iletişime geçtiği bir konu varsa bu konuyla ilgili bir blog yazısı yazabilirsiniz. Daha sonra iletişim sayfanıza bu yazının bağlantı linkini ekleyip bu konuyla ilgili sizinle iletişime geçmeyi düşünen ziyaretçilerinizi size ulaşmadan önce yazıyı okumaya cesaretlendirebilir ya da bu konuyla ilgili hazır bir cevap oluşturup insanlarla daha kişisel bir bağlantı kurabilirsiniz.

7. İletişim seçeneklerinizi ayrıştırın

Bourn Creative’de potansiyel müşteriler bizimle yeni projeler için iletişime geçer. Başkaları ise fırsatlar hakkında görüşmek, sorular sormak ya da genel sebeplerle bize ulaşmaya çalışabilir. Bize ulaşmaya çalışanları hemen konulara göre farklı iletişim sayfalarına yönlendiririz. Potansiyel müşteriler özellikle onların soruları için oluşturulmuş “proje soruları” sayfasına yönlendirilirken, tüm diğer konularla ilgili sorular genel iletişim sayfasına yönlendirilir. Her sayfada farklı öncelik seviyelerine göre oluşturulmuş farklı iletişim formları ve farklı cevap süreci protokolleri vardır.

İlk başta potansiyel müşterilerin de yeni projelerle ilgili olarak bize genel iletişim sayfası üzerinden ulaşmaya çalıştıklarını gördük çünkü tüm web sitelerinde böyle yapmaya alışmışlardı. Bu alışkanlığı kırmak için genel iletişim sayfamızın tepesine bir bölüm ekledik. Böylece yeni bir projeyle ilgili bizimle iletişime geçmek isteyenleri yeniden onlara özel iletişim sayfasına yönlendirmemiz mümkün oldu. Bu bölümü hemen fark edilecek şekilde tasarladık ve süper iş gördü.

8. Kişiselleşin

İnsanlar insanlarla iş yapmak ister; isimsiz, yüzü olmayan şirketlerle değil. Kiminle karşı karşıya olduklarını, paralarını verecekleri şirketin ardında kimlerin olduğunu ve kiminle birlikte çalışacaklarını veya iletişimde olacaklarını bilmek isterler.

İnsanlar insanlarla iş yapmak ister.

İletişim sayfanızda kişiselleşin ve iletişim formlarına veya telefonlara cevap verecek kişinin fotoğrafını eklemeyi düşünün. Ziyaretçileriniz gerçekten onlara yardım etmeye hazır bir insan olduğunu bilsin.

Web sitesi iletişim sayfası kişisel

9. Kişilik katın

Aynı gerçek bir insan gibi markanızın da bir kişiliği var. Pazarlama süreçlerinizde, sosyal medya etkileşimlerinizde ve web sitesi içeriğinizde bu kişiliği yansıtan bir marka sesiniz, diliniz ve tarzınız var.

Web sitenizin iletişim sayfası aynı dili kullanmalı ve aynı kişiliği yansıtmalı.

Eğer markanız rahat ve eğlenceli ise iletişim sayfanızdaki dilinizin ve eylem çağrılarınızın da rahat ve eğlenceli olması lazım. Eylem çağrılarınıza kulak verenleri karşılayacağınız iletişim formu teşekkür sayfanız marka kişiliğinizi gerçekten coşturup konuşturabileceğiniz en mükemmel yer olacaktır.

10. Etkileşimli bir tasarım kullanın

Web sitesi iletişim sayfası Web Sitesi Mimarı Mobil

Web sitenizin etkileşimli ve her boyuttan cihazda kolayca kullanılabilir olması gerektiğini söyleme gereğinde hissetmek gerçekten kulağa komik geliyor ama bunun söylenmesi gerek.

Küçük işletmelerin önemli bir kısmının web sitesi hâlâ mobil dostu değil ve bu hem arama motoru sıralamanız hem de dönüşüm oranlarınız için kötü.

İnternet aramalarının %60’ından fazlası mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Eğer web siteniz etkileşimli bir tasarıma sahip değilse veya kullanımı kolay değilse, ziyaretçileriniz orayı terk edecektir. Eğer web sitenizin iletişim sayfası veya iletişim formu etkileşimli değilse ve mobil cihazlarda kolay kullanıma sahip değilse; yeni iş fırsatları, yeni müşteriler ve yeni takipçi yaratma şansı kaçırma riskiniz var demektir.

11. Çalıştığından emin olun

İletişim formunuzu test edin. Kolay kullanımı olduğundan ve çalıştığından emin olun. Formu doldurun ve web sitenizi ziyaret eden yeni bir kişi gibi tüm süreçten geçin. Teşekkür sayfasının görünmesi gerektiği gibi göründüğünden, içeriğin doğru ve güncel olduğundan, doğru kişinin e-posta uyarısı aldığından ve takip sürecinin doğru çalıştığından emin olun.

WordPress’i seviyor musunuz? Ninja Forms eklentisini kullanarak iletişim formu oluşturmayı öğrenin. 

12. Eylem çağrısında bulunun

Yeni web sitesi sahiplerinin iletişim sayfalarında genelde unuttukları bir şey varsa o da eylem çağrısıdır. Sadece iletişim bilgilerinizi ve iletişim formunu eklemeniz yetmez. Ziyaretçilerinize sizinle iletişime geçmeleri için çağrıda bulunmanız ve onları aksiyon almaya, size ulaşmaya, formu doldurmaya ve soru sormaya cesaretlendirmeniz gerekir.

Etkili bir eylem çağrısı iletişim sayfası dönüşüm oranlarınızı artıracaktır (bir e-posta, doldurulup gönderilmiş bir form veya bir telefon çağrısı) ve eğer siz de bizim gibiyseniz bu daha fazla satış anlamına gelir.

Tutarlı, bütüncül bir marka deneyimi

Unutulmaması gereken en önemli şey web sitesi iletişim sayfasının görmezden gelebileceğiniz veya öylesine yapıvereceğiniz bir şey olmadığıdır. Bu sayfa; web sitesi stratejinizin, marka mesajınızın ve dönüşüm oranı başarınızın bir parçasıdır. İletişim sayfanızın tutarlı bir marka deneyimi de sunması gerekir. Yani, markanızla her etkileşimin -iletişim sayfanızda bile olsa- pozitif, dostane ve yardımcı olması gerekir çünkü tek bir bağlantının bile sizi nereye götürebileceğini bilemezsiniz.

Bugün sizinle iletişime geçen bir kişi ürünleriniz veya hizmetleriniz için biçilmiş kaftan olmasa da ya da bunları karşılayacak gücü olmasa da onların kimleri tanıdığını veya kimlere sizden bahsedebileceklerini veya ileride nerelerde çalışabileceklerini bilemezsiniz -ve iletişim sayfası gibi en basit sayfalardan birinde olağanüstü bir deneyim sunmanız unutulmaz bir izlenim yaratabilir.