Alan adı kaydı yaptınız. Peki, sırada ne var?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Genevieve Tuenge

Online işletmenize doğru adı bulmak için uzun uzun düşündünüz. Kim olduğunuzu ve ne tür hizmetler sunduğunuzu yansıtan bir alan adı buldunuz. Belki .com uzantısı belki de işinizi veya yerinizi anlatan .photography, .coffee ya da .istanbul gibi bir uzantı tercih ettiniz. Her şekilde alan adı kaydı işlemini tamamladınız. Tebrikler! Peki, sırada ne var?

Başka bir alan adı kaydı daha yapmak ister misiniz? Aramaya hemen başlayın:

Bir alan adı kaydı yaptıysanız, büyük olasılıkla o alan adıyla ne yapacağınızı da biliyorsunuzdur, ancak nereden başlayacağınıza emin olamayabilirsiniz. İşe öncelikle sizin için hazırladığımız testi yaparak başlayabilirsiniz.

Alan adı kaydı yaptınız. İşte kullanmanın 6 yolu

Web sitesini kurmak bu listenin içinde kesinlikle yer alıyor, evet, ama bir alan adı kaydı yaptıktan sonra onu kullanabileceğiniz seçeneklerin hepsinden haberdar olmak da önemli.

  1. Size özel bir e-posta adresi almak
  2. Kişisel alan adlarından faydalanmak
  3. Alan adına bağlı temel bir web sitesi kurmak
  4. Bir e-ticaret sitesi kurmak
  5. Alan adını açık artırmada satmak
  6. Alan adı gizliliğine önem vermek

Şimdi her seçeneğe daha yakından bakalım.

1. Size özel bir e-posta adresi almak

Siz bir profesyonelsiniz, o zaman neden hâlâ 10 sene önce açtığınız Gmail, Hotmail, Yahoo, MSN vs. adresini kullanıyorsunuz?

Müşterilerinizle iletişim kurmak için kullandığınız e-posta, markanıza bir katkıda bulunmuyorsa, ücretsiz e-posta adreslerini bir kenara bırakıp yeni satın aldığınız alan adını kullanarak profesyonel bir e-posta adresi almanın zamanı geldi.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Neden profesyonel e-posta adresi olmazsa olmazlardan

Örneğin kosedekidukkan.coffee gibi bir alan adı kaydı yaptırdıysanız, adiniz@kosedekidukkan.coffee gibi size özel bir profesyonel e-posta adresi alabilirsiniz. Bu adinizsoyadiniz_1975@gmail.com gibi bir adresten çok daha iyi, değil mi? Sonra da bu adresi, kartvizitlerinizde, web sitenizde, işletmenizin tanıtımını yaptığınız her yerde kullanabilirsiniz.

GoDaddy’nin Profesyonel Kurumsal E-Postası ile yalnızca uzman müşteri desteği almakla kalmaz, 400’e kadar e-posta takma adı da alırsınız (satis@alanadiniz.com, iletisim@alanadiniz.com gibi e-postalar edinebilirsiniz). Böylece daha profesyonel görünmenin yanı sıra, ekstra e-posta adresi seçenekleriyle e-postaların doğru yere gittiğinden de emin olursunuz.

2. Kişisel alan adlarından faydalanmak

Kişisel alan adları, adınız ve soyadınızdan oluşan alan adlarıdır. Yani adinizsoyadınız.com gibi bir alan adı kaydı yaptıysanız, bunu online varlığınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Hosting’inizi alan adınıza yönlendirerek sizi adınızla arayanların karşısına istediğiniz bilgilerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da LinkedIn veya Facebook gibi aktif olduğunuz sosyal medya profilleriniz varsa, en aktif olduğunuz platformu kişisel alan adınıza yönlendirebilirsiniz.

3. Alan adına bağlı temel bir web sitesi kurmak

Muhtemelen alan adı kaydı yaparken aklınızda bir web sitesi açmak vardı. Alan adınız, web sitenizin adresinin kalbidir. Ayrıca herkes size işletmeniz için bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu söylüyordur.

Web siteniz, dijital varlığınızın merkezidir.

Bir web sitesi, iletişim bilgileriniz, hizmetleriniz, işletmenizin neyle ilgili olduğu, çalışmalarınız, müşteri yorumlarınız ve sosyal medya hesaplarınızın bağlantıları gibi bilgileri paylaşabilmeniz için markalı ve özel bir alan sunar.

Ayrıca, erişimlerini artırmak ve yeni müşteriler çekmek isteyen işletmeler için de mükemmel bir araçtır.

Ancak, işletmeniz için bir web sitesine sahip olmanın yararlarını anlamak ve oturup bir web sitesi kurmak iki farklı şeydir. Ve biliyoruz, bu korkutucu olabilir.

Ama artık güzel bir site oluşturmak için teknik bilginiz olması gerekmiyor. GoDaddy Hazır Web Sitesi  (eski Web Sitesi Mimarı) gibi kendin-yap araçlar sayesinde uygun fiyatlı, profesyonel görünümlü bir web sitesini kendiniz kurabilirsiniz. Sektörünüzü seçin, kişiselleştirin ve “yayınla”ya tıklayın. Siteniz yayınlandı bile!

Hazır Web Sitesi’nin farklı sektörler için farklı şablonları da bulunuyor. Bu nedenle örneğin kafenizin online varlığını oluşturmak için .coffee alan adı uzantısını seçtiyseniz, web sitenizin de kafe şablonuyla, temaya uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Bir e-ticaret sitesi kurmak

Özel bir e-ticaret sitesi ile ürünlerinizi satmak, siparişlerinizi takip etmek, ödeme almak ve envanterinizi takip etmek gibi işlemleri tek bir yerden yönetebilirsiniz. E-ticaret sitesi kurmak için bir profesyonel ile anlaşabilir ya da WordPress ve bir e-ticaret eklentisi kullanarak kendiniz yapabilirsiniz.

5. Alan adını açık artırmada satmak

Belki gecenin 3’ünde ilham geldi ve işletmeniz için yepyeni bir alan adı düşündünüz. Ama daha önce bir alan adı kaydı yaptırmış bulundunuz. Olur böyle şeyler. Ama önce kaydettirdiğiniz alan adı hala size yardımcı olabilir.

Birileri bu alan adı için ödeme yapmaya istekli olabilir.

Satıştan küçük bir yüzde alan ikinci el bir alan adı pazarı ile alan adınızı ilgilenen insanların önüne çıkarabilirsiniz. GoDaddy Açık Artırmalar da böyle bir hizmet sunuyor. Senelik bir ücret ve satıştan yüzde ödeyerek, alan adınızı açık artırma için listeleyebilir ya da “şimdi satın al” fiyatı belirleyebilirsiniz. Tüm ayrıntılar ile GoDaddy ilgilenir.

6. Alan adı gizliliğine önem vermek

Alan adınızla ne yapacağınızdan hâlâ emin değilseniz, en azından bilgilerinizi güvence altına almayı seçebilirsiniz. Böylece herkese açık WHOIS dizinindeki adınız, e-posta adresiniz ve adresiniz gibi bilgiler gizlenir ve spam e-posta gönderenler ya da bilgisayar korsanları gibi kötü amaçlı kimselerin eline geçemez.

Alan adınız hesabınızda boş oturduğu sürece pek de işinize yaramaz – bu yüzden onu kullanın ve sizin için neler yapabileceğini görün! Hazır mısınız? Hadi, alan adınızı kullanmaya başlayın.