Babalar Günü hediye fikirleri rehberi nasıl oluşturulur? Web siteleri ve bloglar için ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Ashley Grant

Babaların hoşuna gidebilecek ürün veya hizmetler sunan bir işletme sahibiyseniz, blogunuz ya da web sitenizde Babalar Günü hediye fikirleri için bir rehber oluşturmak yaklaşan Babalar Günü’nde satışlarını artırmanıza yardımcı olabilir.

Babalar Günü hediye fikirleri için rehber nasıl oluşturulur?

Babalara yönelik ürün veya hizmetlerinizi öne çıkarmak ve bunları arayan internet kullanıcılarını sitenize çekmek için blogunuzda veya web sitenizde Babalar Günü hediye fikirleri rehberi oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

 1. Babalara hitap edecek ürün veya hizmetleri düşünün.
 2. Listenizi daraltıp en iyi fikirleri belirleyin.
 3. Her öğe için fotoğraf çekin veya bulun.
 4. İnsanlara listenizdeki ürün ve hizmetleri nereden ve nasıl satın alacaklarını söyleyin.
 5. Derleyin, yayınlayın ve reklam yapın.

Bir Babalar Günü hediye fikirleri rehberi oluşturmak için ihtiyacınız olan temel adımlar işte bu kadar.

Bir blog oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? GoDaddy WordPress Hosting planları işinizi kolaylaştırabilir.

Şimdi her maddeyi daha ayrıntılı açıklayalım.

1. Babalara hitap edecek ürün veya hizmetleri düşünün

Babalar gerçekten ne istiyor? (Büyük olasılıkla bir kravat daha değil.) İçine ne koyacağınızı bilmiyorsanız bir Babalar Günü hediye fikirleri rehberi de oluşturamazsınız. Siz kendiniz, bu rehberi oluşturan bir babaysanız tabii ki avantajlısınız çünkü babaların ne istediğine dair birinci elden içgörüye sahipsiniz. Ama kendiniz bir baba olmasanız bile, babalara ne istediklerini sorabilirsiniz. Nasıl mı?

 • Baba olan arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize danışın.
 • Facebook, Instagram, Twitter gibi işletmenizin aktif olduğu platformlarda soruyu takipçilerinize yöneltin.
 • E-bülten abonelerinize e-posta gönderin.
 • Rakiplerinizin neler yaptığını inceleyin.

Ayrıca dergilerdeki ve internetteki diğer Babalar Günü hediye fikirleri listelerine de bakabilirsiniz, ancak bunu yaparken işletmenizin hedef kitlesine hitap edecek yerlerde ilham aradığınızdan emin olun.

Kendinizi, ideal müşterilerinizin yerine koyup onların istek ve ihtiyaçlarını düşünmek de kitlenize hitap edecek bir rehber oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İşletmenizin sunduğu ürün ve hizmetleri düşünün ve bunları Babalar Günü hediye fikirleri rehberiniz ile bağdaştırın

babalar günü hediye fikirleri berber

Örneğin bir berber işletiyorsanız, hazırlayacağınız rehberin içinde özel usturalar, taraklar ve diğer bakım ürünlerinin bulunduğundan emin olun.

Hediye fikirleri için işletmenizle uyumlu temalar bulmaya çalışın.

Düşünmeye başlayınca, harika hediye fikirleri bulacağınızdan emininiz.

Çapraz promosyon sunmak için diğer işletmelerle birlikte çalışın

Çabalarınızdan daha fazla karşılık almak istiyorsanız, hediye rehberinizi oluşturmak için çevrenizdeki diğer yerel işletmelerle birlik olabilirsiniz. Örneğin bir spor salonu bir café ile anlaşıp deneme dersine gelenlere sağlıklı içeceklerde indirim gibi bir fırsat sunabilir. Sunduğunuz hizmetlere ve çevrenizdeki işletmelere göre seçenekleri istediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz.

2. Babalar Günü hediye fikirleri rehberiniz için en iyi fikirleri belirleyip listeyi daraltın

25, 50 hatta 100 maddeli hediye rehberleri oluşturan çok yer var. Sizi bilmiyorum, ama ben bu kadarının biraz bunaltıcı olduğunu düşünüyorum. Bence insanlar ne alabilecekleri hakkında hızlıca fikir edinmek için hediye rehberlerine bakıyor. Böyle düşünen sadece ben miyim? Pek sanmıyorum.

Babalar Günü hediye rehberinizi basit ve kısa tutun.

10-12 maddelik bir rehber yeterli olacaktır. Aklınızda bundan daha fazla fikir varsa, okuyucunuzu bunaltmamak için bu maddeleri tema veya kategorilere göre gruplandırmayı da düşünebilirsiniz. Bunalan bir okuyucu sıkılıp sitenizden çıkabilir ve tabii bunun olmasını istemezsiniz.

Rehberinizi hazırlarken bütçeleri de göz önünde bulundurun

Herkes en lüks ve pahalı ürünleri karşılayamaz. Burada yine hedef kitlenizi ve ideal müşteri tiplerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin hedef kitleniz bir Rolls Royce’u karşılayabilecek seviyedeyse o zaman tabii ki rehberinize altın havyar kaşıkları ve Mont Blanc ofis malzemeleri ekleyebilirsiniz. Ancak hedef pazarınız fast-food bütçesindeyse insanlara fileminyon önermek pek de mantıklı olmaz.

3. Rehberinizdeki her öğe için harika fotoğraflar çekin ya da bulun

Dedikleri gibi, bir resim bin kelimeye bedeldir ve harika fotoğraflar insanların satın alma kararlarını etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Fotoğraflar insanların duygularına hitap eder.

Ve insanlar duygularına hitap eden şeyleri satın almaya daha meyillidir.

Örneğin, sıcak bir günde yüzen birinin görüntüsünü görmek, bir kişide yüzme isteği uyandırabilir. Restoranınızda leziz bir burger yiyen birinin görüntüsü başkalarının da burger yemek istemesini sağlayabilir. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz, değil mi?

Sonuç olarak, Babalar Günü hediye fikirleri için hazırlayacağınız rehber için kullanacağınız fotoğraflar çok önemlidir. Ayrıca, sosyal medyada yapacağınız paylaşımlar için de kaliteli görsellere ihtiyacınız olacak. Ama ona birazdan daha ayrıntılı değineceğim.

babalar günü hediye fikirleri burger

4. İnsanlara her ürünü nereden ve nasıl alacaklarını söyleyin

Babalar Günü için bir hediye rehberi oluşturmanın amacı satışlarını artırmaktır. İster kendi ürün ve hizmetlerinizden para kazanıyor olun, ister başkalarının ürünlerinden komisyon alın, amacınız insanların rehberinizde yer verdiğiniz bağlantılardan alışveriş yapmasını sağlamak.

Rehberinizdeki her öğenin en azından şunları içermesi gerekiyor:

 • Ürünün tam adı.
 • Ürünü satan işletme.
 • Ürünün satın alınabileceği mağaza ya da e-ticaret sitesi (varsa bir satış ortaklığı bağlantısı eklemeyi de unutmayın).

İlgili yazı: Blogunuzda satış ortaklığı yapmaya nasıl başlayabilirsiniz?  

5. Babalar Günü için hediye fikirleri rehberinizi derleyin, yayınlayın ve tanıtımını yapın

Şimdi sıra her şeyi birleştirmeye geldi.

Bir liste ve listedeki öğelere uygun fotoğraflar hazırlamak ile işiniz bitmiyor. Bu materyalleri bir web sayfası ve /veya blog yazısında ilgi çekici ve arama motorları için optimize edilmiş bir şekilde bir araya getirin.

Yayınınıza en azından şunları eklemeyi atlamayın:

 • Göz alıcı bir başlık.
 • Dikkat çekici bir giriş yazısı.
 • Fotoğrafları ve açıklamalarıyla birlikte hazırladığınız babalar için uygun hediyeler listeniz.
 • Okuyucularınıza hitap eden ve sizden alışveriş yapmak istemelerini sağlayacak kişisel bir dokunuş.
 • Her öğenin, insanların sıklıkla aradığı alakalı anahtar kelimeler içeren bir açıklaması. (örneğin 2020 Babalar Günü hediyeleri, en iyi Babalar Günü hediyesi vb.)

Yazınızı yazıp yayınla tuşuna bastıktan sonra sıra tanıtımını yapmaya geliyor.

Babalar Günü hediye fikirleri rehberinizi her yerde paylaşın

Rehberinizi yayınladığınızı duyurmak için Facebook, Pinterest, Twitter ve Instagram gibi platformlarda kullanmak üzere fotoğraflarınızla tanıtım görselleri oluşturun. Bunun için Canva gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. Görselleriniz ne kadar iyi olursa paylaşılma olasılıkları da o kadar artar.

Şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: “Harika babanız için harika bir hediye mi arıyorsunuz? Babalar Günü hediye rehberimize göz atın.” Buna ilgi çekici bir görsel ve insanları rehberinize yönlendirecek bağlantıyı ekleyin. Rehberinizi tanıtmak için harika bir sosyal gönderi oluşturdunuz bile!

Ardından, kişi listenize rehberinizi yayınladığınızı duyuran bir e-posta gönderin. Bu e-postaya görselleri ile birlikte listedeki 1-2 ürünü de ekleyebilirsiniz. Tabii “Listenin tamamı için web sitemizi ziyaret edin” gibi bir eylem çağrısı da eklemeyi unutmayın.

İnsanların gönderinizi görme olasılığını artırmak için, rehberinizde bahsettiğiniz marka veya işletmeleri de tagleyin. Kim bilir, belki onlar da gönderinizi paylaşır ve web sitenize trafik çekmenize yardımcı olurlar.

Takip edin, test edin ve düzenleme yapın

Hazırladığınız rehberi sosyal medyada, e-postalarınıza ve uygun gördüğünüz her yerde Babalar Günü’ne kadar paylaşmaya devam edin. Bunu yaparken de tüm bağlantılarınızı ve gönderilerinizi takip edin. Neyin işe yarayıp yaramadığını, en fazla neyin tıklanma sağladığını ve insanların yaptıkları yorumları not alın. Gönderilerinize yorum yapan kişilerle etkileşim kurmayı da ihmal etmeyin.

Öğrendiğiniz şeyler gelecekte daha iyi hediye rehberleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bu rehberden öğrendiklerinizle yaz sezonu, kış sezonu, doğum günleri ve diğer kutlamalar için de rehberler oluşturabilirsiniz. En iyisi de bu rehberleri bir kere hazırladıktan sonra her yıl güncelleyebilir ve yeniden paylaşabilirsiniz. Sitenizde durdukları sürece de daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabilirler.

Kullanılan Ürünler