Bahar kampanyası oluşturmak isteyen işletmeler için 4 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Dan Hughes

Kış yavaş yavaş yerini bahara bırakırken tüketiciler de daha iyimser hissedip yeni şeyler denemeye hazır oluyorlar. Bu yazıda bahsedeceğimiz bahar kampanyası fikirleri ürünlerini, hizmetlerini veya online mağazalarını tanıtmak isteyen küçük işletmelere kârlılıklarını artırma fırsatı sunabilir.

Bahar kampanyası gibi online kampanyalar dönüşüm oranları için neden önemli?

Dünya giderek daha fazla bağlantılı hale geldikçe pazarlama kampanyaları da daha fazla online kanallardan yürütülüyor. Şu anda dünyada 5 milyardan fazla internet kullanıcısı bulunuyor.

Bu, oldukça büyük bir kitle. Ve yürütmeyi planladığınız bahar kampanyası fikirlerinin başarılı olması için dijital bir bileşene de sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca kampanyalarınızı planlarken mevcut dijital pazarlama trendlerini göz önünde bulundurmanız da önemli.

Bahar kampanyası fikirleriyle satışları artırın

Küçük işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetlere göre uyarlayabileceğiniz bahar kampanyası fikirleri şöyle:

  1. Bahar temizliği temasını kullanın.
  2. Harekete geçmeye teşvik edin.
  3. Özel tekliflerle günü yakalamaları için teşvik sunun.
  4. Çok popüler olmayan hashtag günlerini kutlayın.

Bu dönemsel fikirler pazarlama çalışmalarınızı taze tutmanıza yardımcı olabilir. Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1. Bahar temizliği temasını kullanın

bahar kampanyası bahar temizliği

Pazarlamacıların bahar gelince bahar temizliği temalı kampanyalar çıkmasının bir nedeni var. Çünkü her sene bu zamanlarda tüketicilerin aklında da bu var. Siz de ürünlerinizi bu tema etrafında konumlandırarak dönemsel içerikler oluşturabilirsiniz.

Örneğin adım adım bahar temizliği rehberi hazırlayabilir, ürünleriniz veya hizmetlerinizle bağlantılı bahar temizliği ipuçları sunabilirsiniz.

İçeriklerinizi e-posta ve sosyal medya üzerinden paylaşmayı atlamayın.

Editörün notu: Hâlâ e-posta pazarlama kullanmıyorsanız mobil uyumlu tasarımlar, analiz ve performansa erişim, sosyal platformlarla entegrasyon ve daha fazlasını sunan GoDaddy E-posta Pazarlama başlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca siz de envanterinizi düzenleyerek kendi bahar temizliğinizi yapabilir, kuş boyunca satmakta zorlandığınız ürünleri bahar kampanyası kapsamında özel indirimlerle sunabilirsiniz.

Dijital envanterinizi de düzenlemeyi unutmayın.

2. Harekete geçmeye davet edin

Bahar, çoğu kişi için, kışın soğuk günlerinden sonra artık dışarıda geçirebilecekleri zamanları da simgeliyor. Açık hava ekipmanları satıyorsanız, açık hava etkinlikleri merkezli bir kampanya başlatmayı ve müşterileriniz için yerel yürüyüş yolları veya piknik yerleri içeren özel listeler oluşturmayı düşünün. Veya kişisel bir antrenörseniz, takipçilerinizden fitness hedeflerini ve başarılarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Sadece içeriklerinizi her zaman işiniz ve işletmenizle ilişkilendirdiğinizden emin olun.

3. Bahar kampanyası özelinde fırsatlarla günü yakalamaları için teşvik edin

Baharın ruhundan esinlenen “günü yakalama” temalı özel fırsatlar sunmayı deneyebilirsiniz. Bunun için sınırlı bir süre geçerli “günü yakala” fırsatları ve indirimleri hazırlayabilir ya da en iyi “günü yakala” anını paylaşanlara ödüller sunarak bir sosyal medya yarışması düzenleyebilirsiniz.

Buna ek olarak belirlediğiniz bahar kampanyası fikrine eşlik edecek bir baharda yapılacaklar listesi de oluşturabilirsiniz. Listedeki her öğeyi tamamlamaya yardımcı olacak ürünler ve hizmetler ekleyerek bu içerikleri işinizle ilişkilendirebilirsiniz.

4. Daha az bilinen hashtag günlerini de kutlayın

Baharda Anneler Günü gibi herkesin bildiği özel günlerin yanı sıra genellikle çok bilinmeyen ancak size sosyal erişiminizi genişletme ve yaratıcı içerikler üretme fırsatı sunan günler de vardır.

Yeni ve mevcut müşterilerinizle sohbet başlatmak ve insanları web sitenize çekmek için Dünya Arı Günü, Dünya Hamburger Günü, Kayıp Çorapları Anma Günü gibi değişik ve eğlenceli günler hakkında içerikler hazırlayabilirsiniz.

İşletmenize faaliyet gösterdiği alana bağlı olarak hangi tatilleri hedeflemek istediğinize karar verin, içeriklerinizi bunlara göre planlayın ve ardından sohbete katılın.

Bahar kampanyası gibi özel kampanyalar oluştururken bilmeniz gereken dijital pazarlama ipuçları

Bu yazıda bahsettiğimiz bahar kampanyası fikirlerini uygularken aklınızdan bulundurmanız gereken birkaç şey de var.

İçerik pazarlaması da pazarlamadır

Genel olarak bakıldığında içerik pazarlaması nispeten yeni bir disiplin olsa da, hangi sektörden olursa olsun hemen hemen her markanın pazarlama iletişiminin önemli bir parçası haline geldi.

Bahar kampanyası fikirlerinizin başarılı olmasını istiyorsanız farkındalık, güven ve satışları artırırken bir yandan web otoritenizi de artırmak için kaliteli içerikler üretmeye odaklanın. Bunun için makaleler, infografikler, özel rehberler ve daha fazlası gibi içerikler hazırlamaya odaklanın.

İlgili yazı: Kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olacak 9 ipucu 

Ne kadar uzun o kadar iyi

İçerik pazarlamasından bahsetmişken, 900 milyondan fazla blog yazısı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, uzun içeriklerin genellikle kısa içeriklerden daha fazla paylaşıldığını bilmenizde fayda var. İçerik ne kadar uzun olursa paylaşılma olasılığı da o kadar yüksek olur.

bahar kampanyası laptop kullanan kadın

Kısa, iham verici içerikler etkileşimi artırma söz konusu olduğunda hâlâ oldukça değerlidir. Daha uzun, daha kapsamlı makaleler ve blog yazıları oluşturmak ise kampanyanızın erişimini artırmanıza yardımcı olabilir.

Özgün olun

Günümüzün hiper bağlantılı dijital dünyasında güven, şeffaflık ve özgünlük tüketiciler için büyük önem taşıyor. Bahar kampanyası için içeriklerinizi hazırlarken e-postalarınızdan blog gönderilerinize ve durum güncellemelerinize kadar her şeyin dürüst, ilham verici ve doğrulanmış olduğundan ve kendi özgün sesinizi yansıttığından emin olun.

Yeni platformlar deneyin

Yeni ve yenilikçi tüketici platformları yeni promosyon fırsatları sunduğundan, bu fırsatlardan yararlanmayı atlamayın. Ses teknolojisi, sesli aramalar, sohbet robotları ve görsel aramanın gücünü anlamak ve benimsemek için zaman ayırmak kampanyalarınızı daha dinamik, sürükleyici ve ilham verici hale getirmenize yardımcı olabilir.

Bahar kampanyası hazırlamak üzerine son sözler

Dönemsel bir bahar kampanyası oluşturmanın illa zor olması gerekmiyor. İnsanların bahar hakkında bildikleri ve sevdikleri şeylerden yola çıkın ve bunların etrafında temalar oluşturun. Dijital pazarlama trendleriyle birlikte bu temaları takip etmek başarılı kampanyalar oluşturmanızı sağlayabilir.