Kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olacak 9 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Anıl Zengin

Kaliteli içerik, özellikle Google'ın son algoritma güncellemeleri ile SEO'da daha da önem kazanan ve organik trafik elde etmenin temellerinden biri haline gelen bir SEO terimi oldu. Ziyaretçilerinize zengin, doğru ve kapsamlı içerikler sunmak artık Google'ın gözünde daha da önemli. İçeriklerinizi oluştururken 'kaliteli' hale getirmek için birden fazla yönteme başvurabilir ve böylece içeriklerinizde anlattığınız konuları tam detayıyla ve zengin bir biçimde ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

Zengin ve kaliteli içerik üretmek için neler yapabilirsiniz?

Zengin içerik üretebilmek için anlatılan konunun her şeyden önce bir uzman ya da konuya hakim bir kişi tarafından oluşturulması çok önemlidir. Nasıl ki vücudunuzda bir yer ağrıdığında internette bu konuyla ilgili bir doktor makalesi arıyorsanız, ya da direkt doktora başvuruyorsanız, ziyaretçilerinize de yaptıkları sorgunun tam karşılığını verecek dolu ve zengin bir içerik sunmanız gerekiyor. Son algoritma güncellemeleri de gösteriyor ki, ziyaretçilerinize güven sağlamak ve kaliteli içerikler sunmak oldukça önem kazanmış durumda. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

  1. Konuyu tam olarak anlatın.
  2. İçeriğinizi görseller ve infografikler ile destekleyin.
  3. Video kullanımına önem verin.
  4. Sıkça sorulan sorular ile içeriklerinizi destekleyin.
  5. İçeriğinizde tablolara yer verin.
  6. Listeler ve sıralı maddeler kullanmayı ihmal etmeyin.
  7. Ziyaretçi ve kullanıcı yorumlarından faydalanın.
  8. Konuyla benzer ve alakalı içeriklerinize bağlantı verin.
  9. İçeriğinizde alıntılara ve araştırmalara yer verin.

Şimdi her birini daha ayrıntılı inceleyelim.

1. Konuyu tam olarak anlatın

Zengin ve kaliteli içerik üretmenin temeli, anlatacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Eğer bunu bireysel olarak sağlayamıyorsanız, içerik pazarlaması hizmeti veren kurumlarla anlaşabilir ya da konuyu tam olarak bilen birinden destek alarak yazıya dökebilirsiniz. Şöyle düşünün ki, bir konuda sorgulama yapan ve bunun sonucu olarak sitenize gelen bir ziyaretçi, ilgili konu hakkında araştırma yapmak ve aklındaki sorulara yanıt bulmak için sayfanızı ziyaret ediyor. Bundan dolayı da o ziyaretçiye en iyi içeriği sunmak ve en iyi bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde vermek için çabalamalısınız.

Google'ın son algoritma güncellemeleri de doğrudan bu konuyu kapsamakta.

Google'ın bize verdiği sinyal, kaliteli ve bilgi dolu içerikleriniz yoksa arama sonuçlarında da yeriniz yok anlamına geliyor.

Bundan dolayı içeriklerinizi hazırlarken mutlaka konuyu geniş kapsamlı olarak anlatmalı, tüm alt başlıklarına detaylıca yer vermelisiniz.

2. Görseller ve infografikler ile destekleyin

Özellikle hemen çıkma oranını (bounce rate) iyileştirmek ve içeriğinizi zenginleştirmek için yapabileceğiniz bir diğer çalışma da, içeriğinizi görsel açıdan zenginleştirmektir. Sayfanıza gelen ziyaretçinin dikkatini çekecek ve konuyla bağlantısı olan içerikler ve infografikler, içeriğinizi zengin ve kaliteli hale getirmek için size oldukça fayda sağlayabilir.

Az önce bahsettiğim gibi hem hemen çıkma oranını iyi bir seviyeye düşürmek hem de içerik kalitenizi artırmak için konuyla ilgili görseller ve infografikler kullanmak, rakiplerinize karşı bir adım önde olmanıza yardımcı olur. Burada dikkat etmeniz gereken resim alt etiketlerini iyi kullanmak ve özgün görseller seçmektir. Her yerde bulunan ve klasikleşmiş görseller kullanmak yerine özgün görsellere yönelmeniz ve ziyaretçilerinize daha önce görmedikleri görseller sunmanız daha ilgi çekici olabilir.

3. Video kullanımı çok önemli

Google'ın bir içerikte önem verdiği faktörlerden biri de video kullanımıdır. İçeriğinizle ilgili hazırladığınız bilgilendirici ve ziyaretçilerinizin işine yarayacak bir video, hemen çıkma oranınızı düşürmekle beraber içeriğinizin zenginleşmesini sağlayacaktır.

Özellikle içeriğinizde anlattığınız konuyu videoda da belirtmek ve detaylıca anlatmak, SEO performansınızı da olumlu etkiler ve organik trafiğinizin artmasına yardımcı olabilir. Böylesine önemli bir avantajdan yararlanmak ve içerik zenginliğinizi sağlamak için video kullanımını es geçmemeye özen gösterin.

4. Sıkça sorulan sorular ile içeriklerinizi destekleyin

kaliteli içerik soru soran insanlar

Özellikle yakın tarihte Google'ın duyurduğu FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) adlı Yapısal Veri İşaretlemesi ile birlikte arama sonuçlarında sıkça karşılaştığımız sıkça sorulan sorular özelliği, içeriğinizin zenginleşmesi için kullanabileceğiniz bir diğer çalışmadır. İçerik zenginliğinden hariç olarak arama sonuçlarındaki görünümü nedeniyle tıklama oranlarınızı artırmanıza ve sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olur.

İçeriğinizde anlattığınız konuyla ilgili sıkça sorulan sorulara bu alanda yer vermek, size sesli aramalar için de bir avantaj getirebilir. Zira orada kullandığınız soru ve cevap yapıları, büyük ihtimalle sesli arama ile sorgulama yapan kullanıcıların ifadelerini içerecek ve bu da sitenizin o kullanıcılar tarafından bulunabilir olması konusunda size fayda sağlayacaktır. Genel olarak baktığımızda kullanıcılar sesli arama yaparken büyük oranda soru cümleleri kullanıyor. Bundan dolayı sizin sıkça sorulan sorular sistemini kullanarak kullanıcıların yönelttiği sorulara yanıt vermeniz organik trafik elde etme şansınızı artırabilir.

5. İçeriğinizde tablolara yer verin

Özellikle ekonomi ve finans konularında sıkça kullanılan tablolar, zengin ve kaliteli içerik üretebilmek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Anlattığınız konuyla bağlantılı olarak mümkünse tablo kullanımı yapmak, hem içeriğiniz zenginleştirir hem de Google arama sonuçlarında "Zengin Sonuçlar" bölümünde yer almanıza imkan sağlayabilir.

Site içeriğinizde tablo kullanımı yapmak, hem anlattığınız konunun anlaşılmasını kolaylaştırır hem de görünüm ve okuma kolaylığı açısından ziyaretçilerinize daha derli toplu bir deneyim sunmanıza yardımcı olur. Ziyaretçilerinize daha anlaşılır bir içerik sunmak, içeriklerinizi zenginleştirmek ve Google arama sonuçlarındaki Zengin Sonuçlar bölümünde yer alma ihtimalini artırmak için tablo kullanımına önem verin.

Sayfalarınızın zengin sonuçları destekleyip desteklemediğini Google’ın Zengin Sonuçlar Testi’ni kullanarak kontrol edebilirsiniz.

6. Listeler ve sıralı maddeler kullanmayı ihmal etmeyin

İçeriğinizi zenginleştirmenin ve ziyaretçilerinize derli toplu bir içerik sunmanın bir diğer yolu da, anlattığınız konuya listeler ve sıralı maddeler eklemektir. İçeriğinizin hem masaüstü hem mobil cihazlarda daha kolay okunabilmesi ve kullanıcıların dikkatini çekmesi için listeler ve sıralı maddeler iyi bir seçenektir.

Ayrıca bu iki avantajdan hariç olarak listeler ve sıralı maddelere sahip içerikler, Google arama sonuçlarında Zengin Sonuçlar bölümünde kendine yer bulabiliyor. Bu da elbette tıklama oranınızı artırmanıza ve beraberinde organik trafiğinizin artmasına olanak sağlar. Tüm bu sebeplerden dolayı içeriğinizi zenginleştirme konusunda listeler ve sıralı maddeler kullanımı yapmak rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı olabilir.

7. Ziyaretçi ve kullanıcı yorumlarını içeriğinize dahil edin

İçeriklerinize kullanıcı yorumlarını ve ziyaretçilerinizin bıraktığı değerlendirmeleri dahil etmek, hem sitenize gelen bir ziyaretçiye güven sağlamak hem de Google'ın gözünde otoriterlik kazanabilmek için oldukça önemlidir. Ayrıca içeriğinizde farklı bir bileşen kullanacağınızdan dolayı da içeriğinize genişlik ve zenginlik kazandırır.

Son algoritma güncellemeleri ile Google, kullanıcı güvenine ve sitenin otoriterliğine ne kadar önem verdiğini de gösterdi. Bundan dolayı içeriklerinizde ziyaretçi değerlendirmelerini ve kullanıcı yorumlarını kullanmak, zengin, kaliteli ve arama motoru dostu içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Özellikle e-ticaret yapan bir internet sitesine sahipseniz, ürün hakkında kullanıcıların yorumlarını mutlaka ama mutlaka içeriğinizde kullanmalısınız.

8. Konuyla benzer ve alakalı içeriklerinize bağlantı verin

Hazırladığınız bir içerikten konuyla ilgili başka bir içeriğinize bağlantı vermek, hatta bunu yaparken ziyaretçilerinizi harekete geçirici bir biçimde (Örneğin: "Bu yazıyı da okumayı ihmal etmeyin" gibi bir mesajla) davranmak, hem içerik zenginliği hem de ziyaretçilerinizin sayfa gezmesi açısından önemlidir. Vereceğiniz bağlantı türünü çeşitli tasarımlarla zenginleştirebilir ve içeriklerinizin bazı paragraflarından hemen önce "İlgili Yazı" şeklinde bir kutucukta konuyla bağlantılı içeriklerinizi kullanıcılara sunabilirsiniz.

Uygulayacağınız bu çalışma ile içerik zenginliğine katkıda bulunmakla beraber, sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcının diğer sayfalarınızda gezinmesini ve oturum başı sayfa gezinme oranını artırmayı sağlayabilirsiniz.

9. İçeriğinizde alıntılara ve araştırmalara yer verin

Kaliteli içerik üretmek ve içeriğinizi zenginleştirmek için başvurabileceğiniz bir diğer yol da anlattığınız konuyla ilgili kişi veya kurumlar tarafından yapılmış açıklamalara alıntı olarak yer vermektir. Bahsettiğiniz konuyla ilgili belli otoriteler fikir paylaşımında ya da açıklamada bulunduysa, bunlara içeriğinizde yer vermeniz içeriğinizi zengin tutar ve geniş bir bilgi sunmanıza fırsat verir.

Öte yandan, anlattığınız konuyla ilgili yapılmış bir araştırma, anket sonucu veya benzer bir veri varsa bunlara da içeriğinizde yer vermek ya da harici bir bağlantı olarak içeriğinize eklemek, ziyaretçilerinize daha fazla bilgi sunmanızı sağlar.

Kaliteli içerik üretebilmek için bu yazıda verdiğimiz ipuçlarından faydalanmanız, ziyaretçilerinize istedikleri gibi içerikler sunmanıza ve web sitenizi arama motorları sonuç sayfalarında öne çıkarmanıza yardımcı olabilir.