Hayaliniz cafe açmak ise, harekete geçmenin tam zamanı

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Deborah Sweeney

Eğer cafe açmak hayaliyle yaşıyorsanız, 2018 harekete geçmek için çok doğru bir zaman! Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz’ün açıklamalarına göre yeme-içme sektöründe 2016 yılında yaşanan daralmanın ardından, 2017 yılı toparlanma yılı oldu.

Milyon değil; milyar! Bunun arkasında cafe açmak hayalini gerçekleştiren startup’lar ve onların büyümesi de var.

İş planının hazırlanması, menüde neler olacağının belirlenmesi, cafe’nin yeri, gerekli lisans ve izinlerin alınması gibi temel konuların yanı sıra, cafe açmak için harekete geçtiğinizde işletmenin tüzel kişiliğini de atlamamanız gerek. Örneğin, bir limited şirket mi, yoksa şahıs şirketi mi kurmalısınız? Bir cafe söz konusu olduğunda hangisi daha doğru? Cafe açmak isteyenleriniz için en iyi üç yapıyı belirledik: Şahıs şirketi, ortaklık ve limited şirketler. Şimdi her birinin avantajlarını inceleyelim.

Cafe açmak için göz önünde bulundurmanız gereken en iyi 3 tüzel kişilik

Cafe’niz için nasıl bir yapı seçeceğiniz önemli çünkü bu, vergilerinizi ve yükümlülüklerinizi etkileyecek. Belirlediğimiz en iyi üç yapı şöyle:

 1. Şahıs şirketi
 2. Ortaklık
 3. Limited Şirket (LTD)

1. Şahıs şirketi

Bu, patron olmak ve hatta tek patron olmak isteyenler için en iyi seçenek.

Bu yapı bana ne sağlayabilir?

Cafe startup’ınızı şahıs şirketi olarak kurmanızın pek çok avantajı var. İşletme sahibi kontrolü tamamen elinde tutacağı için şahıs şirket, patron olmak isteyenler için en iyi seçenek. Aynı zamanda uygun maliyetli bir yapı ve çok fazla evrak işi de gerektirmiyor.

Uzman ipucu: Kendi işinizin patronu olmak, aynı zamanda şirketin tüm borçlarından sizin sorumlu olacağınız anlamına geliyor. Neden? Çünkü şahıs şirketi yapısı altında işletmeniz ayrı bir varlık olarak görülüyor. Bu durumda borç konularından herhangi bir davaya kadar her şeyden siz sorumlu oluyorsunuz.

2. Ortaklık

Bu yapı, aile bireyleriyle, arkadaşıyla veya eşiyle cafe açmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Bu yapı bana ne sağlayabilir?

Yasal yapı olarak ortaklık tercih ederseniz, işletmenizi ekip olarak yürütebilir, kaynaklarınızı ortak kullanabilir ve uzmanlıklarınızı ortağınızla birleştirebilirsiniz. Kârı da, zararı da paylaşırsınız. Bu, kararları da ortak vermeniz anlamına geliyor. Örneğin, tüm ortakların onayını almadan herhangi bir devir işlemi yapamazsınız.

Uzman ipucu: Ortaklık yapısı altında verilen kararlardan da, ortağınızın aldığı aksiyonlardan da sorumlusunuz. Birlikte işe girişmeden önce bir ortaklık anlaşması yapmayı düşünebilirsiniz. Bu anlaşmanın içinde yer alması gereken temel hususlar ise şöyle:

 • Anlaşmanın süresi
 • Başlangıç sermayesi
 • Yeni ortaklar alım süreci
 • Bir ortağın istekli veya istem dışı çıkarılması
 • Bir ortağın vefatı durumunda neler yapılması gerektiği

Şahıs şirketi de, ortaklık da size göre değilse belki aradığınız yapı limited şirkettir.

3. Limited Şirket (LTD)

Limited şirket yapısı, bir cafe açmak ile kalmayıp, farklı lokasyonlara yayılmak ve şubeler açmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Bu yapı bana ne sağlayabilir?

Diğer yapılara göre daha fazla evrak işi olsa da limited şirket yapısı en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bunun nedenlerinden biri de girişimcilere yükümlülük koruması sağlaması. Cafe açmak için limited şirket yapısını tercih ederseniz şunlar olacak:

 • Kendi varlıklarınız ve şirket varlıklarını birbirinden ayrı tutabileceksiniz
 • Vergi söz konusu olduğunda tasarruf edebileceksiniz
 • Müşterilerinizin gözünde daha hızlı bir şekilde itibar kazanabileceksiniz

Bu yapı, yalnızca şirket sahibine değil, daha fazla kişiye de avantaj sağlayan bir yapı. Her cafe ve restoranda olduğu gibi keskin bıçak, kaygan zeminler gibi tehlikeli olabilecek durumlara karşı da koruma altına alınıyorsunuz. Bu tür bir koruma, çalışanlarınız için de gerekli.

Uzman ipucu: Limited şirketlerin, kamuya açık yapılar olduğunu unutmayın. Eğer işiniz yeterince büyürse ve halka açılmak isterseniz, değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Cafe açmak için hangi yapının seçildiği önemli

Minik bir cafe açmak, aile restoranı kurmak veya ileride şubeleri olacak büyük bir oluşuma adım atmak da isteseniz, başlangıçta aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok yasal yapı var. Hayalinizdeki işletmeye uygun olanını seçmek de size kalıyor. Unutmayın; ilk seçtiğiniz yapıya sonsuz kadar sadık kalmak zorunda değilsiniz; gerekirse değişiklik yapabilirsiniz.