Çevrimiçi gizlilik: Korunmanıza yardımcı olacak araçlar ve ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Erik Deckers

Bir web tasarımcı ya da geliştirici iseniz, çevrimiçi gizlilik konusunda kendinize ve müşterilerinize karşı ekstra bir sorumluluğunuz vardır. Alan adları satın alıyorsanız, web siteleri barındırıyorsanız veya tescil, patent gibi özel bilgiler gerektiren konularda müşterilerinizle konuşmalar yapıyorsanız, kişisel bilgileriniz de dahil olmak üzere, çevrimiçi gizliliğinizi nasıl koruyacağınız konusunu ciddiye almanız gerekiyor.

Web tasarımcıları ve geliştiricileri, müşterilerinin çevrimiçi gizliliklerini korumalarına yardımcı olmak için ekstra adımlar atmalıdır.

Konu ister gerçek güvenlik olsun, ister spam ve önemsiz e-posta gönderenlerden ve telefonla satış yapanlardan kaçınmak olsun, kişisel bilgilerinizin yanlış ellere geçme ihtimalini azaltacak adımlar bulunuyor.

Çevrimiçi gizlilik koruması için 5 yol

İşte hem kendinizin hem müşterilerinizin çevrimiçi gizliliğini korumanıza ve onları spam e-posta gibi günlük sıkıntılardan kurtarmanıza yardımcı olacak birkaç taktik:

  1. E-posta adresleri yerine iletişim formları kullanın.
  2. WHOIS kayıtlarını özelleştirin.
  3. Ortak çalışma alanında bir yer kiralayın.
  4. Kişisel ve profesyonel yazışmalar için ayrı e-postalar kullanın.
  5. İşiniz için ayrı bir telefon numaranız olsun.

Çevrimiçi gizlilik koruması hakkında daha fazla bilgi almaya hazır mısınız? Hadi başlayalım!

1. E-posta adresleri yerine iletişim formları kullanın

Bir web sitesine, e-posta adresi koyup da spam botları tarafından ele geçirilmemesini beklemek artık nerdeyse imkansız. Tek kullanımlık geçici bir e-posta adresiniz ve sağlam bir spam filtreniz yoksa web sitelerine e-posta adreslerini koymanız, müşterilerinizin sizden nefret etmelerine sebep olabilir.

Ziyaretçilerin onlara erişebilmeleri için web sitelerine iletişim formları ekleyin.

İletişim formları da spam göndericilerin ağına düşebilir, ancak bunun oranı her gün e-posta gelen kutularımızı dolduran spam gönderilere kıyasla çok daha düşüktür. WordPress kullanıyorsanız, bir iletişim formu oluşturmak için Ninja Forms eklentisinden yararlanabilirsiniz.

Editörün notu: GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ürününü kullanarak web siteleri kuran bir profesyonelseniz, aracın içinde iletişim formunun yerleşik olarak geldiğini zaten biliyorsunuzdur.

Kendi web sitemde iletişim formu dolayısıyla nadiren istenmeyen e-posta alıyorum – ayda belki iki tane. Ama inanın ki, birkaç yıl önce iş e-postamı internete koymak gibi bir hataya düştüğüm için hâlâ spam e-posta alıyorum. İletişim formundan gelenler buna kıyasla çok daha az.

2. WHOIS kayıtlarınızı özelleştirin

GoDaddy’den bir alan adı kaydettirdiğinizde, WHOIS kayıtlarınızı gizlemeyi seçebilirsiniz. Bunu birkaç nedenden dolayı yapmalısınız. Başlangıç olarak, bir alan adı kaydettirdikten sonra size web sitesi tasarlamak, sosyal medyanızı yönetmek ya da e-posta pazarlama konusunda yardımcı olmak isteyen şirketlerden gelen bir e-posta yağmuruna maruz kalabilirsiniz. Alan adı gizliliği ile bunun önüne geçebilir ve ek bir çevrimiçi gizlilik önlemi alabilirsiniz.

WHOIS kayıtlarının herkese açık olması, müşterilerinizin ALAN ADINIZIN SÜRESİ DOLUYOR! tarzı e-postalar gönderen dolandırıcıların hedefi haline gelmesine de sebep olabilir. Alan adlarının süresinin dolması tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını ve alan adlarını kurtarmak için feci bir ücret ödemeleri gerektiğini söyleyen bir e-posta aldıkları için panik içinde beni arayan müşterilerim oldu. Onlara alan adlarını kaybetmeyeceklerini ve alan adlarını yenilemenin (buraya aklınıza gelen feci bir miktar koyabilirsiniz) o kadar yüksek maliyetli olmadığını anlatmak zorunda kaldım.

GoDaddy, kişisel bilgilerinizi gizlemeyi kolaylaştırır, böylece bilgisayar korsanları, kimlik hırsızları ve spam gönderenler bu bilgilere erişemez.

Bu ayrıca, alan adlarınızı çalma girişimlerinden ve alan adıyla ilgili spamden korunmanıza da yardımcı olur.

3. Ortak çalışma alanlarında bir yer kiralayın

“Hot desking” profesyonel ve kişisel hayatınızı ayırmanın yollarından biridir. Bu çalışma stilinde, ortak bir çalışma alanında size ayrılmış bir masa için para ödersiniz. En sevdiğiniz cafede oturduğunuz koltuklar gibi, her gün oturabileceğiniz bir yer bulunur ama bu yer günden güne değişir.

Orlando’ya ilk taşındığımda ortak bir çalışma alanında çalıştım. Benim için çok rahattı. Şehir merkezinin tam ortasındaydım, toplantı odalarını ve hatta teslimatlarım için posta adreslerini bile kullanabiliyordum. Ayrıca bir network kurmak ve diğer girişimcilerle tanışmak için de mükemmel bir ortamdı.

Serbest çalışan geliştirici ve tasarımcıların çoğu, ben de dahil, evden çalışmayı tercih ediyor. Bu, elverişli bir ortam olsa da – ve 7:45’te uyanıp 8’de işin başında olabilmenin yerini hiçbir şey tutmasa da – işinizi ortak çalışma alanlarında yapmanız, cafelere kıyasla, size çok daha fazla mahremiyet imkanı sağlar. Ayrıca, sektörünüzden başka insanlarla tanışma olanağı da yarattığı için evden çalışmaya iyi bir alternatiftir.

“Çok yalnızım” diye hayıflanmayın.

Tabii ki burada gizlilik dikkat etmeniz gereken bir konu – özel telefon görüşmeleri yapabilir misiniz veya VPN erişiminiz olur mu? Benim durumumda ikincisi kolaylıkla çözüldü. Zaten bir VPN yazılımım var, bu nedenle “konumum” hakkında endişelenmek zorunda kalmıyorum çünkü her zaman başka bir yerde görünüyorum. Aksi takdirde IP adresiniz konumunuzu belli eder, bu da çevrimiçi gizlilik için bir sorun oluşturabilir.

Ortak çalışma alanının küçük masaları ve dolapları olan özel “telefon kabinleri” vardı. Bu odaların içinde mahremiyetinizden emin bir şekilde telefon görüşmeleri yapabiliyordunuz. Yapacağınız telefon görüşmelerinin çok özel olması gerekiyorsa ama ortak çalışma alanında bu mahremiyetin sağlanabileceğinden emin değilseniz, bu seçeneğin size uygun olup olmadığını yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

4. Profesyonel ve kişisel yazışmalar için ayrı e-postalar kullanın

Sanırım çoğumuzun birkaç farklı e-posta adresi var – iş, ev, Gmail hatta Hotmail – ve bunları müşterilerle iletişim kurmak ya da internetten indireceğimiz belgeler ya da örnekler için tek seferlik e-postalar olarak kullanıyoruz.

WHOIS bilgilerinizi özelleştirmediyseniz, web kaydı gibi işlemler için ayrı bi e-posta adresi açmayı düşünün.

Bu şekilde, her zaman kullandığınız e-posta adresinizi, bilgilerini ele geçirdikleri anda onu spam gönderilere boğacak olan insanlardan da korumuş olursunuz.

Bunun yerine, kullandığınız diğer e-posta adresine spam göndereceklerdir, siz de o adrese gelen e-postaları tamamen görmezden gelebilirsiniz. Yalnız, web kayıtları için kullandığınız bu e-posta adresini arada bir kontrol etmeyi unutmayın çünkü zamanı dolmak üzere olan alan adlarınızın bildirimleri veya hizmet şartlarındaki değişiklikler ile ilgili bilgilendirmeler de bu adresinize gelecek. Her ihtimale karşı, DNS kayıt firmanızdan ve web sunucunuzdan gelen tüm e-postaları işaretleyen özel bir filtre ayarlamayı da düşünün.

5. İşiniz için ayrı bir telefon numaranız olsun

çevrimiçi gizlilik akıllı telefon kullanan insan

Google Voice, Skype ve cep telefonum da dahil olmak üzere çok sayıda telefon numaram var ve hepsini farklı amaçlar için kullanıyorum. Dürüst olmak gerekirse, Skype numaramı neredeyse hiç yanıtlamam, bu yüzden bu numarayı spam çağrılar yapabilecek kişiler için kullanırım. Bir keresinde kullanmadığım için Skype numaramı bırakmak gibi bir hata yaptım ve sonuç çevrimiçi gizlilik açısından tam bir felaket oldu. WHOIS kayıtlarından numaramı bulan insanlardan çağrılar da alıyorum. Böylece asıl kullandığım telefon numaramı internette asla kullanmamayı ve genel olarak tanımadığım numaralardan gelen çağrılara cevap vermemeyi öğrendim.

Çevrimiçi gizliliğinizi koruma konusunda dikkatli olun

İnternetteki davetsiz misafir sayısı göz önüne alındığında, çevrimiçi gizlilik koruması ve sürdürülebilmesi zordur. Ancak bu yazıda bahsettiğimiz tek kullanımlık e-posta adresleri almak, farklı bir telefon numarası kullanmak ve bir VPN yazılıma yatırım yapmak gibi yöntemlerle çevrimiçi gizliliğinizi koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde iletişim formları kullanmayı da unutmayın. Böylece hem sizin hem de müşterilerinizin çevrimiçi gizliliğini koruma altına alabilirsiniz.