Clubhouse nedir ve son zamanlarda neden bu kadar popüler?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Franziska Thoms

Arkadaşlarınızdan ya da tanıdıklarınızdan henüz uygulamaya davet almadınız mı? Merak etmeyin, Clubhouse uygulamasının tam olarak ne olduğunu ve son zamanlarda neden bu kadar popüler olduğunu bu yazıda anlatacağız.

Hepimiz hayatımızın bir noktasında, belki Instagram ya da Twitter’da “harika yeni bir şey” hakkında konuşulduğunu görüp ya da arkadaşlarımızın öngörüleri sayesinde, yeni trendlere kapılıyoruz. Clubhouse uygulaması yeni bir şey hakkında nasıl heyecan oluşturulduğunun güncel bir örneği. Uygulamaya yakında bakınca bu heyecanın sağlam bir temeli olduğunu da görüyoruz, çünkü uygulamada karşılaştığımız her şey oldukça yenilikçi görünüyor.

Clubhouse, canlı bir podcast gibi katıldığınız gruptaki konuşmaları ve tartışmaları dinlemenizi ve/veya katılmanızı sağlayan sese dayalı bir uygulama.

Uygulamanın yenilikçi kısmı da burada: Yorum yok, beğeni yok ve kamera yok. Ayrıca, katılmak istiyorsanız bir arkadaşınızdan davet almanız gerekiyor.

clubhouse uygulaması telefon

Clubhouse nedir?

 • Sese dayalı bir sosyal medya uygulaması
 • Şu anda yalnızca iOS ile uyumlu
 • Erişim ancak davet ile mümkün
 • 600 bin civarı kullanıcısı olmasına rağmen şu an 100 milyar dolar değerinde

Clubhouse’a nasıl katılabilirsiniz?

Katılmak istiyorsanız ayrıcalıklı mı olmanız gerekiyor? Clubhouse şu an tam da bu mantıkla işliyor. Çünkü davet edilmediğiniz sürece uygulamaya katılmanız mümkün değil. Hatta şimdilik Android kullanıcıları için bile uygun bir sürümü bulunmuyor (18 Mart 2021 itibariyle). Ancak son bir yılda uygulamanın kullanıcıları o kadar arttı ki, erişimin herkese açık olması gittikçe daha olası hale geliyor.

Şu anda uygulamaya nasıl katılabilirsiniz? Öncelikle App Store’dan uygulamayı inceleyebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi giriş yapabilmeniz için kayıtlı bir kullanıcı tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Bu davet telefon numaranıza geliyor ve bu numarayı kayıt yaparken de belirtmeniz gerekiyor. Bu nedenle Clubhouse’a kaydolduğunuzda, uygulamaya davet edildiğiniz telefon numarasını kullandığınızdan emin olmalısınız.

Peki, uygulama nasıl çalışıyor?

Clubhouse uygulaması odalara dayanıyor. Her kullanıcı istediği zaman belirli bir odaya girebiliyor ya da kendi odasını açabiliyor. Yalnızca belirli kullanıcıların (örneğin arkadaşlarınızın) eklenebildiği kapalı odalar oluşturmak da mümkün. Oda içindeki roller ise şöyle:

 • Moderatörler: Kullanıcıları davet ederek ve aynı bir ders ortamında olduğu gibi konuşmacı olmalarına izin vererek tartışmaları yönetirler. Ayrıca konuşmacı olma iznini kaldırma özelliğine de sahiptirler.
 • Konuşmacılar: Moderatörler tarafından bir konuda ders vermeleri, sözlü katkıda bulunmaları ya da tartışmayı yönetmeleri için davet edilen kullanıcılardır.
 • Dinleyiciler: Tartışmaya katılmazlar. Sadece dinler ve konuşmacıların konularından ilham alırlar. Bir odaya katılan tüm kullanıcılar bir tartışmayı canlı olarak takip edebilir. Ayrıca sanal bir el sinyali vermek de mümkün. Böylece dilerseniz moderatörlere tartışmaya aktif olarak katılmak istediğinizi de gösterebilirsiniz.

Ayrıca tartışma turları planlama seçeneğiniz de bulunuyor. Böylece potansiyel katılımcılar zaman ayırıp bir tartışmaya hazırlanabiliyorlar. Takvim görünümü size hangi odaların açık olduğunu, hangi tarihlerin/etkinliklerin yakın olduğunu ve özellikle nelerin ilgi çekici olabileceğini görme imkanı sağlıyor.

Profilinizde sizi Clubhouse uygulamasına kimin davet ettiğinin gözüktüğünü de bilmenizde fayda var. Bu nedenle davetlerinizi dağıtırken özen gösterin. Uygulamayı özellikle aktif olarak kullananlar ek davet hakkı kazanabilir. Profilinizde kendinizle ilgili kişisel bilgilerinizi de paylaşabilirsiniz. Örneğin;

 • mesleğiniz
 • görüşünüz
 • uzmanlıklarınız
 • hobileriniz
 • konumunuz

Böylece diğer kullanıcılar sizi, becerilerinizi ve inançlarınızı daha iyi anlayabilir ve ilgi alanlarınıza ya da projelerinize daha bireysel anlamda odaklanabilirler. Ayrıca profilinizde diğer sosyal medya hesaplarınızı da paylaşabilirsiniz, böylece kullanıcılar dilerlerse size başka platformlarda da ulaşabilir.

Clubhouse uygulaması içinde, aynı Facebook grupları gibi (ancak sesli), belirli konulara odaklanan “kulüplere” katılma olanağınız da var.

clubhouse oda katılımcılar

Clubhouse nasıl popüler oldu?

Oprah Winfrey ve Drake gibi ünlülerin uygulamayı kullanmasının geniş haber yapılması dünyanın her yerinden insanın kulübün bir parçası olmasını istemesini sağladı. Uygulamanın şu anda nispeten az kullanıcısı olduğundan, odalardan birinde bir ünlüyle karşılaşma ihtimaliniz de yüksek.

Ancak uygulamanın gerçekten heyecan uyandıran yanı, odaların moderatörlerinin genellikle bu tanınmış kişiler değil, çoğunlukla belirli bir alanda bilgi birikimine sahip olan uzmanlar olması. New York Times’a göre, bu insanlar ortalamanın üzerinde moderatörlük yeteneği olan kişiler. En iyileri ise mükemmel poscast sunuculuğu ya da topluluk yönetimi becerilerine sahip.

Şimdiki soru ise Clubhouse herkese açık hale gelecek mi ya da ne zaman gelecek? Uygulamanın kurucuları Davision ve Seth, bu iki konuya resmi bir açıklamada değindi. Ancak bunun tam olarak ne zaman olacağını söylemek henüz mümkün değil. Clubhouse şu anda mümkün olduğunca fazla kullanıcı isteği ve geri bildirimi toplama aşamasında bir uygulama. Daha sonra istikrarlı bir şekilde büyümek isteyeceği kesin. Ancak şunu da unutmamak gerek:

Sınırlı kullanım her zaman ilgi çeker.

Bu nedenle uygulamanın herkese açık hale gelmesi için net bir tarih belirlememe, kurucuların stratejisine de tam olarak uyuyor.