Dijital pazarlama ajansı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Çağrı Güler

Geleneksel reklam anlayışının son bulmak üzere olduğu bir dönemdeyiz. Pek çok alanda olduğu gibi pazarlama alanında da dijitalleşme, artık zorunlu bir hale geldi. Potansiyel müşteri olarak görülen kesimin sürekli olarak ‘online’ olduğu günümüz dünyasında, markalar da kendilerini dijital mecralara entegre etmek zorunda. Bunu da markanın ya da şirketin büyüklüğüne ve ihtiyaçlarına göre kendileri yaparak ya da bir dijital pazarlama ajansı ile anlaşarak gerçekleştirebilirler.

Ancak dijitalleşme konusunu yanlış anlamamak lazım. Dijitalleşme adı altında bir sosyal medya hesabı açan ve bu dünyada tamamen yer edindiğine inanan markalar da oluyor. Oysa hedef kitleye ulaşabilmek, kendini ve ürününü anlatabilmek için sadece bir ‘profil’ değil algı yönetimi, itibar yönetimi, mobil pazarlama, web pazarlama, online müşteri yönetimi, arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi dijital pazarlama kanallarının kullanılması gerekiyor.

Bir marka sahibi olduğunuzu düşünelim. Bu aşamaların tamamını doğru olarak yerine getirmenizin başarınıza katkısı olacağını anlamış durumdasınız. O halde şimdi asıl problemi çözmek gerekiyor. Dijital çalışmalarınızı halletmesi için hangi ajansa güveneceksiniz? Dijital pazarlama ajansı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Bir dijital pazarlama ajansından ne istediğinizi bilin

Markanızı ileri taşıyacak, online dünyaya açılmanızı sağlayacak bu büyük okyanusa girmeden önce, hangi yöne doğru yüzeceğinizi bilmelisiniz. Dijital pazarlama çalışmalarından beklentilerinizi listeleyin. Bu şekilde mevcut durumunuza göre bir strateji belirlemiş olursunuz. Ya da tamamen yeni ve yaratıcı bir pazarlama stratejisine geçebilirsiniz. İki durumda da, bir dijital pazarlama ajansı arayışına geçmeden önce kendi isteklerinizi ve beklentilerinizi belirlediğinizden emin olun.

2. Hedeflemek istediğiniz kitleyi belirleyin

dijital pazarlama ajansı hedef tahtası dart

Yerel ve küresel pazar arasında büyük bir dinamik farkı vardır. Eğer amacınız küresel pazara katılmaksa, daha önce bu yönde çalışmalar yapmış bir ajans beklentilerinizi karşılayacaktır. Ancak yerel pazar için üretim yapıyorsanız, yerel dinamikleri iyi anlayan bir ajans tercih edin. Bu yüzden öncelikle kendi pazar hedefinizi belirleyin.

3. Ajansın portföyünü/referanslarını kontrol edin

Portföy bir kişinin ya da kurumun kimliğidir. Bulunduğu sektörde daha önce neler yaptığını, kimlerle çalıştığını, ne tür işler çıkardığını görmenizi sağlar. Eğer bir ajansa güvenecekseniz daha önce kimlerin güvendiğini bilmek isteyebilirsiniz. Bu inceleme, karar verme aşamanızı hızlandıracaktır. Söz konusu dijital ajansın daha önce hangi markalarla çalıştığını araştırın. Ayrıca çok fazla markayla çalışmak değil, uzun soluklu çalışmış olmak daha önemlidir.

4. Seçeceğiniz dijital pazarlama ajansı nitelikli bir kadroya sahip olmalıdır

Bir araba alırken, aracın özelliği kadar satanın niteliklerine de bakarsınız. Güvenilir mi ya da bu işten anlıyor mu diye düşünürsünüz. Ya da çocuğunuzu bir okula göndereceğinizde öğretmeninin kim olduğunu bilmek istersiniz. Dijital pazarlama ajansı seçiminde de birebir çalışacağınız kişinin niteliği sizler için önemli bir kriter olmalıdır. Bu kişinin daha önce ilgilendiği, iletişim kurduğu markalar, kriz yönetimi yetenekleri, planlama ve raporlama yetisi gibi birçok özellik karar verme konusunda size yardımcı olacaktır. Elbette sadece sizinle iletişim kuracak kişi değil, markanız için çalışacak her ekip üyesi de belirli bir yetkinliğin üzerinde olmalıdır.

5. 360 derece hizmet veren bir dijital pazarlama ajansı seçin

Bu, bir ajansı tam anlamıyla ve tüm yönleriyle dijital pazarlama ajansı yapan özelliklerden biridir. 360 derece ajans demek; dijital anlamda gerçekleştirilebilecek tüm evreleri tek çatı altında yapabilecek imkana ve yetkinliğe sahip ajans demektir. Bu sistem bütünleşik pazarlama iletişimi olarak da adlandırılabilir. Bu ajanslar hem kreatif hem de dijital olarak hizmet verir. Yani bir yandan ürününüze ait reklam filmleri televizyonda, sesli reklamlar radyolarda yayınlanırken bir yandan da markanızın sosyal medya hesaplarının yönetirler. Şirketler farklı ajanslara, farklı ücretler ödemek yerine genellikle tek bir ajansla çalışmayı tercih ederler. Böylece daha uygun bütçelerle çalışmanın yanı sıra, pazarlamanın farklı kollarında çalışan ekipler de birbirleriyle iletişim halinde olduğundan daha verimli ve koordine bir çalışma sağlanabilir. Bu yüzden bu tür ajanslar şirketler için son derece değerlidir.

6. Ajansın geçmişte neler başardığına bakın

dijital pazarlama ajansı ödüller kupalar

İşte en önemli kriter. Önceki maddelerin hepsine uyan bir dijital pazarlama ajansı hayal edelim. “İşte 4-4’lük ajans buldum” diye düşünebilirsiniz. Ajans SEO konusunda çok ileride olabilir. Büyük markalarla çalışmış olabilir. Ekip bir ‘Şampiyonlar Ligi’ takımı gibi bile olabilir. Ancak sormanız gereken asıl sorular şunlardır:

  • Bu müthiş ekip geçmişte ne yapmış?
  • Nitelikli üyeleri var ancak bir takım edasıyla çalışabiliyorlar mı?

Söz konusu ajansın geçmiş işlerinden aldığı ödüller ve sağladığı başarılar sizlere yabancı olan bu dünyaya ışık tutacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz kriterlere uygun bir dijital pazarlama ajansı seçmek, size dijital dünyada başarının kapılarını aralayabilir, markanızı büyütmenize yardımcı olabilir ve geleceğe doğru daha emin adımlar atmanızı sağlayabilir.