Dijital pazarlama trendleri 2020’de KOBİ’lere ne gibi avantajlar sağlayacak?

GenelKategori
Okuma süresi: 15 dk
Selina Bieber

Yeni yıl arifesinde, uzmanlar ve sektörlerine göre önde gelen isimler 2020'de öne çıkacak dijital pazarlama trendleri üzerine görüşlerini bildirmeye başladılar bile. İnternet ve e-ticaret açısından meseleye yaklaştığımızda, günümüz internet kullanıcılarının en basit online ürün ve hizmet çözümlerinden dahi en yüksek verimi beklediğini söyleyebiliyoruz. Teknoloji geliştikçe müşteri memnuniyeti de yeni boyut, yön ve anlamlar kazanıyor. Aynı şekilde, her küçük işletmecinin dijital kimliğini oluşturup kendisini çağa uydurması her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Bugün, online görünürlüğü olmayan küçük işletmeciler yarışta sektör ortalamasının gerisinde kalmaya mahkum. Son rakamlara göre bugün Türkiye'deki tüketicilerin;

 • %86'sı satın almak istediklerini önce internette arıyor
 • %67'si alışverişlerini online yöntemlerle gerçekleştiriyor
 • %63'ü sosyal medya kullanıcısı

Bu gelişmelere ek olarak işletmelerin neredeyse %95'i internete bağlı ve tüketiciler özellikle mobil cihazlarda alışverişe yöneliyorlar. Bunun sebeplerinin başında ise mobil cihazların performansının arttıkça kullanım alanlarının artması sayılabilir.

2020 dijital pazarlama trendlerini nasıl fırsata dönüştürebilirim?

dijital pazarlama trendleri 2020 yol haritası iş kadını sunum

Fotoğraf: Gerd Altmann , Pixabay aracılığıyla

Tüketici davranışları doğrudan piyasaların seyrini etkiliyor diye bilinir. Bu doğrultuda, ürün ve hizmetler kişiselleştirmeye, yani potansiyel müşterilerin doğrudan ihtiyaçlarına seslenen hizmet deneyimine göre değerlenir. Bir potansiyel müşteri, almak istediği ürün ve hizmeti işletmenizin kendisine hitap ettiğini düşündüğünde sizden almak isteyebilir.

Günümüzde, yapay zeka alanında gerçekleşen makine öğrenimi gibi inovasyonlar sayesinde trendler bize insanların alışveriş davranışları hakkında önemli ipuçları sunuyor.

2020 yılı dijital pazarlama trendlerini potansiyel müşterilerinizle doğru frekansı yakalamak, mevcut müşterilerinizin memnuniyetini ölçüp artırmak ve dolayısıyla satışlarınızı somut bir şekilde dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama trendleri nasıl yorumlanmalı?

Başlarken belirtmeliyiz ki 2020 yılında öne çıkacak dijital pazarlama trendlerini ve bunlara dair öngörüleri kendi küçük işletmenize uygulayabilmek için planlı bir yaklaşıma ihtiyacınız var. Dijital pazarlama stratejilerinin önemini ele almadan önce Google’a göre 2020 için 10 dijital pazarlama trend tahminleri şunlar olacak:

 1. Atıştırmalık video içeriği
 2. Sesli Asistanlar
 3. Dijital pazarlamanın dönüşümü
 4. Kapsayıcı pazarlama
 5. Mobil müşteri deneyimi
 6. Marka şeffaflığı
 7. Geniş ölçekte kişiselleştirme
 8. Aramayı görselleştirme
 9. Veriye dayalı pazarlama
 10. Reklam öğesi tabanlı kampanyalar

Peki, tüm bu tahminler ne anlama geliyor? Bu trendlerin tanımları sizleri korkutmasın. Eğer siz de e-ticaretle meşgulseniz, bunların bazıları gündelik olarak işinizde ve özel hayatınızda kullandığınız teknolojilere dayalı. Örneğin atıştırmalık video içeriği, sesli asistanlar, mobil müşteri deneyimi aşina olduğunuz mobil cihazlarla şekilleniyor. Veriye dayalı pazarlama, geniş ölçekte kişiselleştirme gibileri ise özel uzmanlık gerektiriyor.

Atıştırmalık video içeriği görece kısa ve nispeten daha uzun videolar aracığıyla reklam ve kampanyalarınızı hem mobile, hem de kısalan ilgili ve odak sürelerine uyarlamanızı sağlıyor. Bu doğrultuda, atıştırmalık içerik sesli asistanlar ve mobil müşteri deneyimi ile el ele gidiyor denilebilir.

Kapsayıcı pazarlama, işletmenizin vizyon ve misyonunda müşteri kitlelerince önemli addedilen sosyal durum ve olaylara karşı bakışınızın önemini vurgularken geniş ölçekte pazarlama ise makine öğrenimi teknolojisi sayesinde tüketicilere daha da özelleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Dijital pazarlamanın dönüşümü gerek kendi çabalarınız gerekse dijital pazarlama hizmeti sağlayan uzman ve kuruluşlardan ayak uydurabileceğiniz tahminler. Eğer, bu hususta bir uzmana kaynak ayırmaya henüz hazır değilseniz, Google Dijital Atölye gibi ücretsiz hizmetlerden eğitim alabilirsiniz.

Böylece aramayı görselleştirme, veriye dayalı pazarlama ve reklam öğesi tabanlı kampanyalarda stratejilerinizi kendiniz geliştirmek için ilk adımı atabilirsiniz.

2020'de dijital pazarlama stratejilerimi nasıl şekillendirmeliyim?

dijital pazarlama trendleri iş kadını dizüstü bilgisayar başarı

Fotoğraf: Gerd Altmann , Pixabay aracılığıyla

Verimli bir iş yönetimi ve üretkenlik planlamalar, denemeler ve yanılmalarla oluşur. Arı gibi üretken olmanın altın kuralı da işletmenizin tüm yol haritasını önceden belirlemek sayılıyor. Potansiyel müşterileriniz ürün ve hizmetleri satın almak için harcadıkları zamanı kendileriyle doğru iletişim ve etkileşimi kuran işletmelere harcamayı tercih ederler.

Bugün insanlar, satın almak istedikleri ürün ve hizmetleri ararken geçirdikleri vakti artık bir eğlence olarak yaşıyor. Online mağazalarda gezinmek de tipik bir sosyal medya benzeri tecrübeye dönüşmekte. Sektöründe önde gelen markaların güncel web sitelerini ve mobil uygulamalarınızı ziyaret ettiğinizde tüketicilere hem online, hem de fiziksel mağazaları kişiselleştirme yoluyla bütünlüklü bir deneyim sunumu olduğunu görüyoruz. Tüm bu gelişmeler de ayların, hattâ bazı durumlardan yılların sonucu iyileştirilen edilen planlarla uygulanıyor.

Dijital pazarlama trendleri ve tahminleri, sizin de kendi mevcut ve potansiyel müşteri kitlelerinize benzer deneyimler sunmanıza yönelik yöntemler öngörüyor. Benzer deneyimleri işletmenizin özelinde siz de sunabilirsiniz.
Gelin, yukarıda da bahsettiğimiz trendleri uygulayabilmek için izlemeniz gereken yöntemleri inceleyelim:

Gözlem ve planlama

Küçük işletmeler ve 2020’deki dijital pazarlama trendleri özelinde öncelikle kendi performansımızı değerlendirmemiz önemli sayılıyor. Kendinizi rakiplerinizle kıyaslamak olmazsa olmaz sayılıy ticarette. Peki, kendinizi kendinizle kıyaslamaya hazır mısınız? Eğer bugün, işletmenizin 2020 trendlerine göre şekillenmesini istiyorsanız oturup defterleri açmalı. 2019 senesine girerken yaptığınız planlama ve takvimler üzerinden koyduğunuz hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı ve benzer hedeflere 2020’de varmak için yapmanız gerekenleri gözlemleyebilirsiniz. Kendi kendinize şu sorulara şeffaflıkla cevap verebiliyorsanız işe koyuldunuz bile:

 • 2019 iş planlamasını yaparken gözden kaçırdığınız detaylar neler?
 • İşletmenizin şu anki durumu 2019 iş planınızla uyuşuyor mu?
 • Beklenmedik hallerde, iş planınız size esneklik ve manevra kabiliyeti sağladı mı?
 • Online görünürlünüz ve web sitesiniz güncel mi?
 • Geçen yılın trendlerine göre planlama yaparken almaktan çekindiğiniz riskler oldu mu?
 • Bu risklerin hangilerini almadığınız için pişmansınız?
 • Geçtiğimiz yıldan aldığınız dersler neler?

Bu soruların cevabı sektörünüze ve işletmenizin boyutunu etkileyen diğer etmenlere göre herkes için farklı düşünülebilir. Ancak, genel olarak bu sorulara yanıtlar aradığınızda önemli olan şey kendinize yüklenmeden dürüstlükle yanıtlar verebilmek olur. Dürüstlükle yanıt verebilmek de işletmenizin dayanıklılığını sağlayacak bir yansıtma süreci olarak görülebilir.

Analiz ve deneme

dijital pazarlama trendleri girişimci kadın infografik veri görseli

Fotoğraf: Tumisu , Unsplash aracılığıyla

Dijital pazarlama trendlerini nasıl analiz edebilirsiniz? Pazarlama dünyası online ve fiziksel dünyalar arasındaki somut sınırı kaldırdıkça, dijital pazarlama farklı boyutlar kazanacak. Büyük olasılıkla çok da uzak olmayan bir gelecekte pazarlama için inşa edilmiş süper yapay zeka uygulamalarıyla bugünden anlamlandıramayacağımız yarınlar bizi bekliyor.

Önlemez bir hızla otomasyon aracılığıyla birçok alanda insanın devreden çıkarılmaya başladığı bugünlerde, tüketicilerin en çok ardına düştüğü deneyimler kişiselleştirilmiş bir iletişimden geçiyor. Bugün, son yıllarda yaşanan derin öğrenme ve makine öğrenimi gibi yenilikler sayesinde büyük veriyi işletmeleriniz için kullanım fırsatına sahipsiniz.

Ancak, tüm bu gelecek öngörülerine ve güncel koşullara dijital pazarlama dahilinde adapte olabilmek genellikle bir ekip çalışmasını gerektirir. Firmalar boyutlarına göre dijital pazarlama operasyonlarını yürütmek için profesyonel ekip ya da bireylerle çalışırlar. Bu hizmeti dışarıdan temin edebildikleri gibi işletme bünyesinde bir ekip de oluşturabilirler.

Yola tek başına devam eden ve edecek küçük işletmeciler ise, daha önce de bahsettiğimiz gibi, dışarıdan bağımsız hizmet sağlayan profesyonellerle istedikleri amaca hizmet eden anlaşmalar yapabilir. Örneğin, 2020 dijital pazarlama trendleri açısından sizin online mağazanızın ve sosyal medya kampanyalarınızın eksiği arama motoru optimizasyonu (SEO) ya da başarısız e-bülten kampanyalarından kaynaklanıyor olabilir. Aslında, işini doğru yapan bir bağımsız dijital pazarlama uzmanı sizin eksiğinizi ya da fazlanızı doğrudan söyler ve rehberlik eder.

Bunlar gibi uzmanların rehberliğinde alacağınız dijital pazarlama hizmetleriyle işletmenizin e-ticarette nasıl bir yıl geçirdiğini verilerle tespit edebilir, geleceğe yönelik planlarınızı kendileriyle inşa edebilirsiniz. Uzmanların önerdiği doğrultudaki e-pazarlama ürünlerini bugün her türlü sağlayıcıdan satın alabilir, ihtiyacınıza göre kişiselleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, yukarıda örneğini verdiğimiz Google Dijital Atölye gibi platformlarda ücretsiz eğitim ve sertifika alabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınız doğrultusunda dijital pazarlama gibi bir yetenek edinip planlamanızı yapabilirsiniz.

En sonunda ortaya konulacak stratejik medya planlaması, sosyal medya takvimi, içerik takvimi ve iletişimsel pazarlama yol haritarıyla sırasıyla güncellemeleri A/B testleriyle deneyebilirsiniz. Bu size hem bir B planı havuzu yaratır, hem de en efektif atılımları yapmanızı sağlar.

İlgili yazı: Verimlilik: 2020’deki atılımınızı 6 adımda gerçekleştirin

İşletmenizin dijital performans olgunluğu

dijital pazarlama trendleri 2020 server sunuvu odası

Fotoğraf: Elias Sch., Pixabay aracılığıyla

Dijital pazarlama trendleri 2020’de kaçınılmaz olarak işletmenizin dijital görünürlüğüne ve ilgili unsurlara etki edecek gibi görülüyor. Dijital performansları ortalamaya göre iyi olan işletmeler kimi içerik pazarlaması çözümlerini önemsiyorlar. E-posta pazarlama kampanyalarından tutunda sohbet pazarlaması gibi alanara kadar güncel gelişmeleri yakından takip edip kendi ihtiyaçları doğrultusunda planlarına dahil ediyorlar. Eğer planlarında varolan bir dijital çözüm yenilikler talep ediyorsa, bunları uygulamanın yollarını arıyorlar.

Bütün bu şirketlerin, birer misyon ve vizyonu mevcut: Yukarıdaki trend ve tahminleri çağa ayak uydurup pazardaki atılımlarının gösterebilmek için dijital pazarlama boyutunda uyguluyorlar. Düzenli içerik pazarlamalarını periyodik blog makaleleri, düzenli aralıklarla e-bültenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla düzenledikleri etkinliklere özel varış sayfaları gibi unsurlar oluşturuyor. Bu doğrultuda, web site güvenliğini ve diğer gerekli, web sitesi yedeklemesi gibi siber güvenlik bakımlarını aksatmıyorlar, gelişen profesyonel e-pazarlama kampanyalarına odaklanıyorlar.

Sosyal medyalarında daha çok kişiselleştirilmiş insani etkileşime yöneliyorlar. Ürün ve hizmetleri öne çıkarmaktansa, insanlarla doğrudan iletişimde olan bir toplulukmuş gibi davranıyorlar. Bu da insanları belirli bir gruba ait olma hissiyle olumlu bir deneyime itiyor.

Böylelikle, dijital performans olgunluklarını geliştirmekle kalmıyor, sürekli de ölçüyorlar. Siz de benzer şekilde dijital dönüşüm ve performans olgunluğu için kendinize ve işletmenize uygun adımları 2020 iş planınıza ekleyebilirsiniz.

İçerik pazarlamasında yeni atılımlar

Dijtal pazarlama trendleri işletmelere direkt bir yol haritası önerir. Bu haritalar işletmenin merkezine, boyutuna ve ihtiyaçlarına göre sürekli evrilen iş planları ve takvimlerle denetlenir. Günümüzde tüketiciler estetik tasarım ve web tasarımı uyumuna optimal performans endişesiyle yaklaşıyorlar. Ziyaret ettikleri bir online mağazanın fiziksel olanıyla bağlantısını merak ediyorlar. Kendinize 2020'deki tasarım trendlerine uygun olarak bir dijital dönüşüm haritası hazırlarsanız, tutarlı çizginiz potansiyel müşterileriniz gözünde çekici bir element olur.

Örneğin, YouTube'da yaptığınız reklamlarla organik müşteri dönüşümü yaşamak istiyorsunuz. Bugün, tüketicilerin görsel içerik tercihleri değişiyor. Dolayısıyla bu reklamları da etkiliyor. 2020 yılında başta gelen dijital pazarlama trendleri içinde video yerini elbette koruyor. Ancak, tüketiciler hareketli içerikleri farklı tüketiyor. 2020'de konu hareketli içerik olunca başı çekecek etmen olarak snackable content, yani atıştırmalık içerik geliyor.

Google Kuzey Afrika, Reklam ve Pazarlama Sorumlusu Martha Ivester'a göre, 2020 senesinde kullanıcılar epizodik lokmalık video içeriklerini tercih edecekler. Bu doğrultuda, markanızın yukarıda ele alınan boyutlarla görünürlüğünü artıracak ya da dönüştürecek yaratıcı çözümlere yönelebilirsiniz. Uygun bir bütçe karşılığında kreatif bir ekiple çalışıp markanıza öncelikle içeriden bir tasarım ve pratik rehberi oluşturabilir, dış görünüşte de tutarlı bir estetik dahilinde marka bilinirliğinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Yine bu doğrultuda, kendi imkanlarınız dahilinde, kendi seçeceğiniz mobil uygulamalarla görsel içerik üretebilirsiniz. Canva, StoryArt ve Adobe Spark gibi kısmen ücretsiz çözümlerle kendi yaratıcı görsellerinizi istediğiniz platforma uygun olacak şekilde üretmeye başlayabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken, mobilde Google Dijital Atölye’ye ek olarak Google Primer uygulamasıyla da içerik pazarlaması için materyel üretirken atmanız gerekebilecek adımları kontrol edebilirsiniz.

dijital pazarlama trendleri 2020 google arama çubuğu el

Fotoğraf: Gerd Altmann , Pixabay   aracılığıyla

Bu noktada, markanıza bir hikaye anlatımı çerçevesi oluşturup müşterilerinize onlarla kurduğunuz organik bağı ve rehber işletme anlayışınızı yansıtabilirsiniz. Akılda kalıcı tasarım ve anlatımlarla birleştiğinde markanızın sağlığı bundan olumlu etkilenecektir.

Eğer işletme bünyesinde pratik değerlere sadık kalınırsa, potansiyel müşterimi gözünde verilen mesaj da optimale yaklaşır. Bu doğrultuda, tasarımlarınızı arama amacını öne çıkararak yapmalısınız.

Arama amacı, tüketicilerin online mağazanızda attıkları her adımın bir yansımasıdır.

Siz de bu yolla, tüketicilerin, kaba bir deyişle, satın alma davranış ve dürtülerine göre bir işletme organizasyonu ve mimarisine geçiş yapabilirsiniz.

Gelenekten beslenen veri yeniliklerine yönelin

Dijital pazarlama trendleri, doğaları gereği pazarlamada günümüze dek yaşanan gelişmelerin güncel tüketici davranışları ve teknolojik inovasyonlarla birleşmesi sonucu ortaya çıkan metodların özeti olarak görülebilir. Bu yönden baktığımızda, küçük işletmeler de sektörün önde gelenleri gibi bir dijital dönüşüm süreci geçiriyor. Geçmişin bilgisi, bugünün öngörüsü ve yarının istekleri bu noktada güncel olan pazar şartlarında atacağınız adımları haber veriyor.

Bu noktada, tüm güncel gelişmeleri takip eden bir dijital pazarlama rotası çizmeniz şart. Örneğin, SEO operasyonunuzu geliştiren profesyoneller, Google BERT'in 2020'de işletmenize getireceği yükümlülükleri şimdiden analiz etmiş olması gerekiyor. Bunun yanında dijital kreatif ekibinizin, güncel tasarımsal trendlere göre portfolyolarını güncelleştirmeleri önemli.

Diyelim ki kendinizi influencer pazarlaması odaklı kampanyalara uzak hissediyorsunuz. Bunların yapay olduğunu ve işletme odaklı olmadığını düşünebilirsiniz. Bu durumda, bu modeli örnek alıp, mikro influencer’lara yönelip onlarla beraber iş birlikleri yapabilirsiniz. Aynı, GoDaddy Türkiye'nin YouTube ve blog üzerinden yürüttüğü İlham Verici Hikayeler benzeri bir içerik serisiyle insana doğrudan değinen ve insani tecrübeyi aktarmayı hedefleyen anlatılar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, teknolojik altyapıda da aynı pratiği, yani geleneksel yol haritaları ve gelecek trendlerini birleştirdiğinizde, marka sağlığınız aynı oranda artmaya devam eder.

Son Olarak

Potansiyel ve mevcut müşteri kitleleriyle bağlantıda kalarak ya da bu ilişkileri iyileştirerek geleceğe emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Yılbaşının soğuk rüzgârını ardınıza almak iyi bir planlama ve sağduyulu olmaktan geçiyor. Dijital pazarlama trendleri bazında, planlama ve sağduyuyla gerekli adımları atmaya hazırsanız, 2020'ye marka sağlığınızı koruyup tahminler üzerinden dijital dönüşümünüzü görünür, olgunluğunuzu ise sağlamlaştırarak hızlı bir giriş yapabilirsiniz.