Dijitalleşme sürecinde küçük işletme ve girişimcilerin dikkat etmeleri gerekenler

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Cansın Şahin

Okuduğum bir pazarlama kitabında ‘’her küçük işletme için sosyal medya pazarlamasının gerekli olmadığı’’ yazıyordu. Buna bir açıdan katılsam da artık herkesin dijitalleşme sürecine bir yerden dahil olmasının önemini, özellikle de işletmelerin en azından dijital bir kartvizit görevi gören bir web sitesine sahip olması gerektiğini, salgınının hayatımızı ve en çok da işimizi etkilemesi ile birlikte görmüş olduk.

Sizleri istatistiklerle boğmayacağım fakat araştırmalara göre pandemi sürecinin ilk 3 haftasında gerçekleşen e-ticaret satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %160 büyümüş.

Bu inanılmaz yükseliş özellikle internet dünyasında henüz yerini almayan işletmelerin tekrar düşünmesini gerektiriyor.

Salgın ile beraber büyük bir aydınlanma yaşamadık elbette fakat alternatiflerimiz olduğunu görmeye başladık. Bu alternatiflerin başında online eğitim ve e-ticaret başı çekiyor, şüphesiz küçük işletmeler hatta mahalle esnafı bile internet üzerinden ticaret yapabileceğinin farkına varıyor.

Dijitalleşme sürecine dahil olmadan ve internette var olmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı püf noktaları var. Bu alana hazırlıksız ya da yanlış beklentiler ile giren her kişi ve mağaza başarılı olmuyor aksine bu dijital dünyadan küskün ayrılabiliyor.

Dijitalleşme sürecinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları

  1. İşinize bir kimlik kazandırın.
  2. Pazarlama kanallarına önem verin.
  3. Rakiplerinizden farklılaşmaya çalışın.

Şimdi hepsini daha ayrıntılı inceleyelim.

1. İşinize bir kimlik kazandırın

Küçük veya büyük fark etmeksizin ne iş yapıyorsanız, o işe bir kimlik kazandırmalısınız. Bu kimliğin en önemli argümanları; marka ismi, logosu, renkleri ve seçeceğiniz arketipler ve hedef kitlenizdir. Bunları oluşturmak için tasarımcı ve marka danışmanlarıyla iş birliği yapmaktan çekinmeyin. Oluşturduğunuz marka, internet ortamında sizin diğer amatör işletmeler arasından ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili yazı: Hedef kitle nedir, neden önemlidir? Kendi hedef kitlenizi nasıl bulabilirsiniz? 

2. İşletmenizi insanlara duyurabilmek için pazarlama kanallarına önem verin

dijitalleşme megafon kullanan kadın

Dijitalleşme için bir web sitesi kurmanın yeterli olacağını düşünebilirsiniz ancak bu sadece bir başlangıçtır. Sosyal medya paylaşımlarından SEO uygulamalarına kadar birçok yöntem ve araçla bilinirliğinizi artırmalı, Google’da bulunabilir olmalısınız. Benim en sevdiğim Google MyBusiness (Benim İşletmem) ile tamamen ücretsiz bir şekilde haritalarda yer alabilirsiniz.

İlgili yazılar:

3. Rakiplerinizden farklılaşmaya çalışın

Salgınla beraber gelen zorunda kalma hali, internet satışlarını arttırdığı kadar rakiplerinizin sayısını da artıyor. Halihazırda satış yapanlar da yeni stratejiler kurguluyorlar. İşinizi basit anlatın ama her açıdan diğer markalardan mümkün olduğunca farklı olmaya çalışın.

Dijitalleşme üzerine son görüşler

Dijitalleşme artık hemen hemen herkesin ama özellikle de işletmelerin dahil olması gereken bir süreç. Ancak doğru ve başarılı bir geçiş yürütülebilmesi bu sürece gerekli hazırlıklar yapılarak başlanması büyük önem taşıyor. Bu yazıda bahsettiğim temel ipuçları online dünyaya giriş yaparken sağlam adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

İlgili yazı: Dijital ne demek? İnternette başarılı olmak için ne yapmak gerek? 

Kullanılan Ürünler