Domain transferi: Alan adı bir hesaptan başka bir hesaba nasıl aktarılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 3 dk
Simay Yıldız

Alan adları alıp satmakla ilgileniyorsanız izlemeniz gereken adımların da farkındasınızdır. Alan adınızın değerini belirleyip satılmak üzere listelediniz ve satışı gerçekleştirdiniz. Şimdi yapmanız gereken tek bir şey kaldı: domain transferi. Yani alan adını yeni sahibine teslim etmek.

Alan adının bir GoDaddy hesabından başka bir GoDaddy hesabına aktarıldığı bu sürece domain hesap değişikliği de deniyor. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı adım adım açıklayacağız.

Bir hesaptan başka bir hesaba domain transferi nasıl yapılır?

Başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var. Domain transferi yapabilmek için, aktarmak istediğiniz alan adının bazı kriterleri karşılaması gerekiyor. Alan adınız iletişim bilgilerinin değiştirilmesi için onay bekliyorsa, süresi dolmuşsa veya bir gün içerisinde dolacaksa ya da halihazırda bir hesap değişikliği sürecinden geçiyorsa, domain transferi işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Alan adınız bu kriterleri karşılıyorsa, hesap değiştirme işlemine geçebiliriz.

Öncelikle, GoDaddy hesabınıza giriş yapın ve Ürünlerim sekmesine tıklayın. Burada Tüm Ürünler ve Hizmetler başlığı altında Alan Adları’nı göreceksiniz. Sağ taraftaki Tümünü Yönet yazısına tıklayarak Alan Adı Yöneticisi'ne ulaşın.

Burada Alan Adlarım başlığı altında sahip olduğunuz alan adlarını göreceksiniz. Transfer etmek istediğiniz alan adının üzerine tıklayın ve açılan sayfada Ek Ayarlar başlığı altında Alan adını başka bir GoDaddy hesabına transfer edin yazan bağlantıya tıklayın.

domain transferi alan adı ek ayarlar

Daha sonra karşınıza gelen forma, domain transferi yapacağınız hesap sahibinin e-posta adresini ve dilerseniz müşteri numarasını girmeniz gerekiyor. Geçerli alan adı iletişim bilgileri yeni hesaba kopyalamak istiyor musunuz sorusuna Evet cevabı vererek bu sürecin daha hızlı işlemesini de sağlayabilirsiniz. Transfer tamamlandıktan sonra, alan adını alan hesap bu bilgileri kendi hesabı içinden değiştirebilir.

domain transferi formu

Hayır cevabını verirseniz, yeni alan adı sahibinin ve sizin bu iletişim bilgisi değişikliğini onaylamanız gerekecek.

Alan Adını Transfer Et düğmesine tıklayarak, işin size düşen kısmını tamamlamış oluyorsunuz. Tabii, alan adınızda alan adı koruması varsa, kimliğinizi doğrulamanız gerektiğini de unutmayın.

Bundan sonrası domain transferi gerçekleştirdiğiniz hesap sahibine kalıyor. Siz transfer işlemini başlatınca alan hesabın sahibine bir e-posta gönderilecek. Alıcı hesabın e-postalarını kontrol etmesi ve alan adını hesabına kabul etmesi gerekiyor. Talebin süresi 10 günde dolacağından, alıcı hesabın e-postalarını kontrol ettiğinden emin olun. Transfer bekleyen alan adlarını, Alan Adı Yöneticisi içinde, Alan Adları sekmesi altından Bekleyen Hesap Değişiklikleri’ne tıklayarak görebilirsiniz.

İşte bu kadar! Böylece alan adınızı kendi hesabınızdan başka bir GoDaddy hesabına transfer etmiş oldunuz. Artık yeni alan adı alışverişlerine doğru yola çıkabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin