E posta pazarlama: Tatil dönemlerinde kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olacak 6 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Linsey Knerl

IAB Türkiye’nin 2017 verileri, yılbaşı alışverişlerinin e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayılarını Ekim ayına oranla yüzde 35 artırdığını gösteriyor. Başka bir deyişle, e-ticaret sitelerinin 18-29 Aralık tarihleri arasında gerçek kullanıcı sayılarını 3’e katladığı gözlemleniyor. 24 Kasım Kara Cuma kullanıcı istatistiklerinde ise, bir önceki haftanın günlük ortalamasıyla kıyaslandığında yüzde 214 oranında bir artış gözlendiği ve kullanıcı sayısını en az artıran e-ticaret sitelerinin bile yüzde 90 oranında bir artış gördüğü belirtiliyor. 2017 yılında Hepsiburada’nın Efsane Cuma kampanyası kapsamında iş ortaklarıyla birlikte bir günde 252 milyon TL’lik satış yaptığı da dikkat çekiyor. Bu rakamlar bir eğilimin başlangıcı demekse büyüyen tatil dönemi satış pastasından bir dilim kapabilmek için hemen harekete geçmelisiniz. Peki, e posta gelen kutularının kampanyalarla dolduğu yılbaşı gibi dönemlerde göze çarpmak için uygulayabileceğiniz en iyi e posta pazarlama yöntemleri nelerdir?

Tatil dönemi e posta pazarlama kampanyanız için 6 ipucu

Satışlarınızın devamlı olmasına yardımcı olacak, tatil dönemi e posta pazarlama kampanyaları için en iyi 6 ipucu:

  1. Satış sonrası iletişiminizi iyileştirin.
  2. Büyük hataları daha az maliyetli hale getirin.
  3. Günlük fırsatlar oluşturun.
  4. Dikkat çekici içerikleri başa yazın.
  5. Son dakika çözümleri sunun.
  6. Dijital hediyeler verin.

Şimdi her stratejiyi biraz daha yakından inceleyelim.

1. Satış sonrası iletişiminizi iyileştirin

Müşteriyle ilgilenmek eskiden satın alma işleminin daha kolay ve kazançlı olması umuduyla bir alışveriş gerçekleşmeden önce e posta göndermek demekti. Ancak, Urban Decay müşterilerin deneyimlerini siparişlerini verdikten ve ellerine geçtikten sonrasında zenginleştirmek için Kasım ayında bir girişimde bulundu. Üstelik bu satış sonrası deneyimini zenginleştirmeye odaklanan mesajların ortalamanın üzerinde bir tatil dönemi satış raporu oluşturduğunu iddia ediyorlar. Urban Decay’in tatil dönemi satış sonrası e postaları sabit müşterilerinden yüzde 31 daha fazla satışla sonuçlanmış ve siteden çıkma oranı genellikle gönderdikleri tatil dönemi e posta pazarlama kampanyalarına göre yüzde 25 daha az olmuş.

Çıkarılacak ders: Sürekli müşteri en değerli müşteridir.

Bir müşteriyi; kargo, takip, iade ve yeniden siparişler de dâhil olmak üzere tüm satış döngüsü boyunca takip etmek için hedefli e posta pazarlama kampanyaları kullanın.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz: KOBİ’ler için e posta pazarlama kullanım rehberi

2. Büyük hataları daha az maliyetli hale getirin

Online sipariş, mısır gevreği veya yazıcı kâğıdı stokunuzu yenilemek için verimli olabilir. Ancak, miktarını kolaylıkla belirleyemedikleri abartılı satın alımlarda müşterileriniz dükkânınıza gelip alışveriş yapmanın daha kolay olduğunu düşünüyor olabilirler.

Müşteri memnuniyeti sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapacağınızı temin ederek (tabii e posta yoluyla) bu düşünce yapısını değiştirebilirsiniz.

Ön ödemeli iade etiketi, dükkâna iade seçeneği veya bir kargo şirketiyle istenmeyen ürünlerin evden alımı için ortaklık gibi seçeneklerle onlara herhangi bir yanlış satın alımı düzeltebilme imkanları sunun. Böylelikle hem zihinlerini hem de cüzdanlarını rahatlatabilirsiniz.

Çıkarılacak ders: Tatil döneminin iadelerle dolu olduğunu ve müşterilerin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmeleri için fazladan desteğe ihtiyaç duyabileceklerini aklınızda tutarak pahalı ürün kategorilerinde satışlarınızı yükseltin.

Çok para harcayan müşterilerinize, risklerin farkında olduğunuzu ve işletmenizin riski azaltmak için elinden gelen her şeyi yapacağını temin etmek için e posta pazarlama kampanyaları kullanın. Tatil dönemi alışverişi korkutucu olmamalı.

3. Günlük fırsatlar oluşturun

e posta pazarlama pazar yeri

İşletmeniz tatil dönemi “geri sayım” promosyonu yapıyorsa her gün farklı bir indirim veya öne çıkan bir ürün belirlemeye karar vermiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, veri izleme yöntemi ve site analitiği kullanarak, müşterinizin günlük fırsatlardan hangilerini almaya daha eğilimli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sıradan günlük e postalar bunaltıcı olabilir (ve genellikle çöp kutusunu boylayabilirler), ancak yalnızca sizin istediğiniz fırsatları içeren e postaları göz ardı etmek zordur.

Çıkarılacak ders: Birden çok kategoride günlük fırsat ürünlerini öne çıkarma esnekliğiniz varsa doğru müşterileri hedeflemek ve onlara en uygun fırsatları sunabilmek için biraz daha araştırma yapın.

4. Dikkat çekici içerikleri başa yazın

İlk izlenimden daha önemli bir şey yoktur ve bu en çok e posta pazarlama için geçerlidir. Konu satırının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ancak e posta mesajınızın ilk satırı da çok önemlidir. Çünkü çoğu mobil cihaz ve bazı masaüstü uygulamalarının size e postaların ilk iki satırının ön izlemesini gösterdiğinden, e postayı çöp kutusuna göndermeden önce açmaya değer olup olmadığına karar vermenizi sağlar.

Fırsatınız ilk iki satırla müşterilerinizin dikkatini çekmiyorsa onları muhtemelen daha göz alıcı (daha iyi olmasa bile) bir fırsata kaybetmişsinizdir.

Çıkarılacak ders: Tatil dönemi e posta pazarlama kampanyalarında sadede gelin.

E posta pazarlama kampanyalarınızda müşterilerinizi, isimlerini kullanarak selamlamak için kişiselleştirilmiş bir alan oluşturmaktan kaçının. Alan israfı yaparak önemli kelimelerinizi ön izleme penceresinin daha da aşağılarına inmesine yol açarsınız.

5. Son dakika çözümleri sunun

Deneyimli müşteriler her sene tatil dönemi alışverişlerine erken başlar ve rekabetçi fiyatlandırma, paralarını nereye harcayacakları konusunda onları kesinlikle etkiler. Ancak yılbaşı yaklaştıkça odak, ürünün değerinden kaymaya başlıyor. Son dakikada alışveriş yapan müşteriler ürünün ne kadar olduğuna çok kafa yormayıp ürünü zamanında alıp alamayacaklarını düşünmeye başlıyor.

E postalarınızın odağını fırsat sunmaktan problem çözmeye kaydırırsanız daha iyi yanıtlar alabilirsiniz

İki günde teslimat sağlayabilir misiniz? Hediye paketi yapıyor musunuz? Bir siparişte birden fazla adrese gönderme seçeneği sunuyor musunuz? Bunlar son dakikacı müşterilerin sordukları yaygın sorulardır ve bu soruları tatmin edici bir şekilde yanıtlayan satıcı müşteriyi kazanır.

Çıkarılacak ders: Tatil yaklaşırken gönderdiğiniz e postalarda harika fırsatlar, çözümler ve alışveriş ipuçları sunmayı atlamayın.

Nasıl hediye paketleyebileceklerini (veya onlar için nasıl paketleyebileceğinizi) açıklayın.  Yeni aldıkları çikolatayı güzel bir şişe şarapla eşleştirmek için fikirler verin. Hiç sahip olmadıkları planlamacı olun ve tatil dönemini kurtarmalarına yardımcı olun!

e posta pazarlama hediye paketi

6. Dijital hediyeler verin

Hediye kartı satışından daha kârlı bir şey yoktur ancak çoğu satıcı bu hediye kartlarını çok da muhteşem olmayan bir seçenek olarak normal tatil dönemi mesajlarının arasına sıkıştırıyor. Dijital hediye kartları yenilikçi veya kişiye özel olmayabilir ancak anında tatmin sağladıkları bir gerçek.

Yukarıda bahsettiğimiz son dakika problemlerini çözmek için dijital hediye kartlarını benimseyin.

Dijital hediye kartlarının yararlarından, nasıl kullanılabileceğinden, nasıl daha özel hale getirilebileceğinden ve neden kötü bir hediye olmadığından bahseden en az bir tane tatil dönemi e posta pazarlama kampanyanız olsun. Bu mesajı, en üst seviyede etki için tatil döneminin sonlarına doğru gönderin.

Çıkarılacak ders: Dijital hediye kartları sıkıcı olmak zorunda değil.

Hediye kartları illa ki e posta yoluyla gönderilmek zorunda da değil. Müşterilere çıktı alma seçeneği de verirseniz, yılbaşı kartının içine koyup hediye olarak sunma imkanı da sağlamış olursunuz. E postalarınız dijital hediyeleri sunmak için birkaç fikir de içerebilir.

Özetlemek gerekirse

Tatil satışlarının 2018 rakamlarını henüz görmemiş olsak da özellikle online satıcılar ve e posta haber bültenlerini en iyi şekilde iletişim kurmak için kullananlar için büyük sayılar çıkacağını düşünüyoruz. Düzeninizi kurmaya şimdiden başlayın ve tatil dönemi satışlarınızın büyümesini izleyin!

Kullanılan Ürünler