E-ticaret siteleri için en iyi WordPress eklentileri

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Hugo Organista

Online alışverişin yükselişi, girişimcilerin kârlı e-ticaret işletmeleri oluşturmaları için sağlıklı bir ortam yarattı. Satacağınız harika bir ürün ya da hizmete sahip olmak tabii ki önemli, ancak e-ticaret mağazanızı kurduğunuz platform da bir o kadar kritik. E-ticaret mağazanız için kullanmaya karar verdiğiniz WordPress eklentisi, müşterilerinizin kullanıcı deneyimini, ürünlerinize bakmaya başladıkları andan ödeme adımında kart bilgilerini girdikleri ana kadar etkiliyor. Bu yüzden, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmek için kullanacağınız eklentileri dikkatli seçmeniz gerekiyor. Peki, e-ticaret mağazanız için kullanabileceğiniz en iyi WordPress eklentileri nelerdir? Okumaya devam edin.

E-ticaret siteleri için en iyi WordPress eklentileri

WordPress, birkaç eklenti yardımıyla güçlü ve zengin özellikleri olan bir e-ticaret sitesine dönüştürülebilir. Daha da iyisi, bu eklentilerden bazıları sizi web tabanlı e-ticaret platformlarının yenilenen üyelik maliyetlerinden de kurtarabilir. Sizin için en iyi WordPress eklentileri arasından 5 tanesini seçtik:

  1. WooCommerce
  2. Easy Digital Downloads
  3. MemberPress
  4. Ecwid
  5. Yoast SEO

Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1.WooCommerce

Yükleyip hemen kolayca kullanmaya başlayabileceğiniz bir eklenti arıyorsanız, WooCommerce açık ara farkla birinci olur. WooCommerce neredeyse WordPress ile yaşıt olan sayılı WordPress eklentilerindendir.

WooCommerce’in geliştirme ekibi, minimum teknik bilgisi olan yeni girişimcilerden, bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak için bir eklentiyi özelleştirebilecek web geliştiricilere kadar herkesin kullanabileceği bir eklenti oluşturdu.

WooCommerce dakikalar içinde kurulabiliyor ve kataloğunuzdaki her ürünü özelleştirebilmenize olanak sağlayan birçok seçenek sunuyor.

Başlamanıza yardımcı olmak için, WooCommerce’in ücretli ve ücretsiz seçeneklerden oluşan bir WordPress tema galerisi bulunuyor. Böylece bir web geliştiriciyle çalışmaya gerek duymadan ürün veya hizmet kataloğunuzu oluşturabiliyorsunuz.

Mağazanıza belirli özellikler mi eklemek istiyorsunuz? WooCommerce’in online mağazanıza anında yeni özellikler ekleyebilecek geniş bir uzantı kütüphanesi de bulunuyor.

2.Easy Digital Downloads

E-ticaret sitelerini WordPress’te oluşturup e-kitap, online dersler, kılavuzlar ve “nasıl-yapılır” dersleri gibi dijital ürünler satmak isteyenler için Easy Digital Downloads mükemmel bir seçenek.

Dijital işletmelerin ihtiyaçları, teslimat hizmeti gerektiren fiziksel ürünler satan işletmelerden farklıdır. Easy Digital Downloads da bu benzersiz ihtiyaçlara hitap ediyor.

Dijital ürünler satan bir işletmenin, müşteri yönetim sistemi, alışveriş sepeti ve en önemlisi müşteri tarafından ödeme yapıldıktan sonra karşıdan yüklemenin kolaylaşmasını sağlayacak bir sisteme ihtiyacı vardır.

Easy Digital Downloads bu sistemi hızlı bir şekilde gerçekleştirir ve WordPress platformunun gücünden yararlandığı için sağlam ve verimli bir şekilde çalışır.

En iyi WordPress eklentileri arasında yer alan Easy Digital Downloads, e-ticaret işletmenizi hızlıca kurabilmenizi kolaylaştırmak için tema seçenekleri de sunuyor.

Bu ücretli bir eklenti olmasına rağmen, dijital ürünlerinizi anında satmanıza olanak tanırken bir yandan da tam bir müşteri yönetim sistemi ile organize olmanıza yardımcı olması verdiğiniz paraya değmesini sağlıyor.

en iyi WordPress eklentileri easy digital downloads

3.MemberPress

Üyelik sitelerinin daha popüler hale gelmesiyle, WordPress de kendi e-ticaret üyelik sitenizi kurmanız için mükemmel bir platform haline geldi.

Örneğin, öğretici materyaller içeren bir eğitim sitesi ya da aylık abonelik gerektiren online bir dergi yapmayı düşünüyorsanız, MemberPress para kazanılan bir üyelik sitesi oluşturmayı oldukça kolaylaştırıyor.

MemberPress, aboneliklerin otomatik olarak faturalanması, ödeme entegrasyonu, içerik koruması, içeriklerin zamanlanması ve hatta üyelere özel pano gibi bir üyelik sitesinin ihtiyacı olan tüm özellikleri barındırıyor. MemberPress, WordPress’te kullandığınız temalarla uyumlu olduğundan yükleme ve kurulum aşamasında da çok zaman harcamıyorsunuz.

En düşük fiyatlı planda bile başlamanıza yardımcı olacak özellikler ve popüler e-posta pazarlama hizmetleriyle entegrasyon bulunuyor.

4.Ecwid

Online mağazanızı mümkün olduğunca fazla yerde açmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. En iyi WordPress eklentileri arasında olan Ecwid, online mağazanızı sadece WordPress’e değil, Facebook, Instagram, eBay, Google Alışveriş gibi diğer online ortamlara da entegre eden bir platform.

Ecwid, mağazalarını bloglar dahil olmak üzere birden fazla siteye entegre etmesi gereken e-ticaret işletmeleri için mükemmel bir seçenek.

Ecwid, online mağaza sahiplerine envanter yönetimi, dijital satış, promosyon kodları ve çoklu ödeme yöntemlerini kabul etme seçeneği gibi ihtiyaçları olan tüm e-ticaret özelliklerini sağlıyor.

Ecwid geniş özellikler sunmasına rağmen bu özelliklerin çoğu ücretsiz planda bulunmuyor. Dikkat çeken özelliklerin çoğu aylık ücretli planlarda bulunuyor ama yıllık ödeme yaptığınızda indirimli bir fiyattan faydalanabiliyorsunuz.

5.Yoast SEO

en iyi WordPress eklentileri Yoast SEO

E-ticaret sitenizi kurduktan sonra sıra müşterilerin sizi bulmasını sağlamaya geliyor. Ücretli reklamlar ile işletme web sitenize trafik çekebilirsiniz ama ücretsiz ve organik trafik çekmenin en iyi yolu etkili bir SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi oluşturmaktır.

Yoast SEO, e-ticaret sitenizi doğru kurmanıza yardımcı olarak, web sitenizin organik arama trafiği çektiğinden emin olmanızı sağlayan bir WordPress eklentisidir. WordPress sitenizdeki her sayfa, ürün ve blog yazısı, Google ve Bing gibi arama motorlarının sonuçlarında web sitenizin daha üst sıralarda görünmesini sağlayan anahtar kelimeler, unsurlar ve içeriklerle optimize edilebilir.

SEO için en iyi WordPress eklentileri arasında olan Yoast SEO’nun kullanımı kolaydır ve sizi pahalı ücretler ödemeniz gereken bir SEO uzmanı veya ajansı kiralamaktan kurtarır. Yoast SEO, siz değişiklik yaptıkça güncellenen kontrol listesi sayesinde bütün sayfaların başarılı bir şekilde optimize edilmesi konusunda size yol gösterir.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Yerel SEO: Nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar

E-ticaret için doğru WordPress eklentilerini seçmek

Bütün işletmeler aynı değildir, bu nedenle her e-ticaret sitesinin tek bir eklenti tarafından karşılanamayan benzersiz ihtiyaçları olacaktır. Bu yazıda bahsettiğimiz en iyi WordPress eklentileri, farklı mağaza türleri için gerekli olan önemli özelliklere sahipler.

Eklenti seçerken, e-ticaret mağazanızın ihtiyaçlarını düşünmeli ve bu ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak eklentiyi tercih etmelisiniz.

Fiziksel ürünler satan ve teslimat hizmeti gerektiren bir e-ticaret mağazasının envanter yönetimine, gönderi takibine ve ürün özelliklerinin gösterilmesine ihtiyacı olacaktır. Diğer yandan, online eğitimler veren bir e-ticaret mağazasının müşterileri tatmin edecek, etkili ve güvenli bir üyelik hizmeti sağlayabilecek bir üyelik platformuna ihtiyacı olacaktır.

Mağazanızın kendine özgü ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, müşterilerinize harika bir alışveriş deneyimi sunacak ve işinizi etkin bir şekilde yürütmenizi sağlayacak bir WordPress e-ticaret eklentisi seçebilirsiniz.

Kullanılan Ürünler