Gezi blogları: 5 adımda gezi blogu nasıl açılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Ariana Crisafulli

Seyahat sizin tutkunuzsa, bunu bir yaşam biçimi haline getirmenin en iyi yolu diğer insanların da hayallerindeki seyahati gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır. Bir seyahat acentesi işletmecisi (ya da bağımsız bir çalışan) olarak bunu zaten biliyorsunuz. İnsanlara her gün, hayallerindeki seyahate çıkma konusunda yardımcı oluyorsunuz! Ama amacınız daha fazla potansiyel gezgine ulaşmaksa, gezi blogları bunu gerçekleştirmenin en iyi yollarından biridir. Bu dediğimiz kulağa saçma geliyorsa, okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Seyahat acentesi web sitenize ek olarak neden (ve nasıl) bir gezi blogu açmanız gerektiğini anlatmak için buradayız.

Gezi blogları için 5 adımda kurulum

 1. Önce teknik kısımlar
 2. Kaliteli ve görsel olarak ilgi çekici makaleler oluşturun.
 3. Acentenizi övme dürtüsüne direnin.
 4. Müşterilerinizden gelen hikayelere yer verin.
 5. Son olarak, başka gezi blogları için yazın.

Bu adımları incelemeye geçmeden önce, bir gezi bloguna sahip olmanın size ne gibi yararlar sağlayacağı hakkında konuşalım.

Seyahat acentemin zaten bir web sitesi varsa neden bir de gezi blogu açmalıyım?

Kaliteli bir seyahat acentesine sahip olmanın, turlarınıza kaydolmak ya da gezi rehberlerinizi indirmek isteyen bir dolu insan çekmek için yeterli olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, internette bembeyaz kumlu plajların harika fotoğraflarını paylaşan ya da her şey dahil yat fırsatları sunan tek seyahat acentesinin sizinki olmadığını hatırlamakta fayda var. Hizmetlerinizi doğru bir şekilde tanıtmaz ve pazarlamazsanız kapınızı çalan pek insan bulamayabilirsiniz.

Alışveriş yapanların yüzde 47’si bir satış temsilcisiyle konuşmadan önce 3 ila 5 içerik okuyor.

Seyahate çıkacak insanlar, gidecekleri yerler, yapacakları aktiviteler ve alacakları hizmetler konusunda mümkün olduğunca bilgi toplamak isterler. Gezi blogları da burada en büyük yardımcınız olabilir. Eğer onlara seyahatleri konusunda işlerine yarayacak, ayrıntılı ve ilham verici içerikler sunarsanız, potansiyel müşterileri web sitenize çekebilirsiniz.

Bize inanmıyorsanız şu veriye bir göz atın: Alışveriş yapanların yüzde 47’si bir satış temsilcisi ile görüşmeden önce 3 ila 5 içerik tüketiyor. Bu, sitenize gelen ziyaretçilerin neredeyse yarısının satın alma adımına yönelmeden önce, kendi başlarına bilgi toplamak istedikleri anlamına geliyor. Sitenizde onların ilgisini çekecek içerikler bulundurmuyorsanız, bu tarz içerikleri sunan bir web sitesine yönelebilirler.

Gerçek şu ki, bloglar web sitelerine daha fazla ziyaretçi gelmesine yardımcı oluyor.

Blogları olan web sitelerinin Google tarafında fark edilme ihtimali yüzde 434 daha fazla. Bu da web sitenizin ziyaretçi trafiğinin artması anlamına geliyor.

Blog özelliği olmayan web siteleri ile karşılaştırıldığında, blogu olan web sitelerinin sayfaları Google gibi arama motorları tarafından yüzde 434 daha fazla indeksleniyor. Evet, yanlış okumadınız. Yüzde 434. Size bu sayının neden önemli olduğunu kısaca açıklayalım. Web sitenizin ne kadar fazla sayfası indekslenirse, Google’ın tarayıcılarının (Googlebot, crawler ya da örümcek de diyebiliriz) o kadar dikkatini çeker. Google’ın tarayıcılarının ne kadar dikkatini çekerse, içeriklerinizin internet aramalarında çıkma ihtimali o kadar artar, bu da web sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlar.

Gezi blogları arasına katılmanın neden gerekli olduğunu açıkladığımıza göre şimdi bunu nasıl yapacağınızı anlatmaya geçebiliriz.

Acente web sitenizi tamamlayacak bir gezi blogu nasıl açabilirsiniz?

gezi blogları dağ kasabası

1. Önce teknik kısımlar

Web siteniz için kullandığınız platformu bilmeden, teknik olarak nasıl blog ekleyeceğinizi adım adım anlatmak zor olsa da, izleyeceğiniz yol aşağı yukarı her yerde aynı. Seyahat acentenizin web sitesi için WordPress kullanıyorsanız, sitenize kolayca bir blog ekleyebilirsiniz.

Web siteniz WordPress ile kurulmuşsa ancak şu anda Yazılar işlevini kullanmıyorsanız, mevcut WordPress web sitenize blog sayfası eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Yönetim panelinde, Sayfalar’ı seçip Yeni Ekle’ye tıklayın.
 2. Yeni Sayfa’nıza isim vereceğiniz bir metin kutusuyla karşılaşacaksınız. Bir blog oluşturacağınıza göre, yeni Sayfa’nızın adını “Blog” koyabilirsiniz. Ama açacağınız blog için eğlenceli ve akılda kalıcı bir isim düşündüyseniz onu da kullanabilirsiniz.
 3. Başlığın altındaki metin kısmını boş bırakmayı unutmayın. Çünkü WordPress’in burada site bilgisi göstermesi yerine, yayınlayacağınız blog yazıları sergilemesini istiyoruz. Buna birazdan değineceğiz.
 4. Yayınla’ya tıklayın. Böylece sayfayı kaydedip sitenizde görülmesini sağlamış oluyorsunuz.
 5. Yönetim panelinize geri dönün. “Ayarlar”a tıklayın ve “Okuma” sekmesini seçin.
 6. Yeni oluşturduğunuz Sayfa’yı seçin.
 7. “En fazla gösterilecek blog sayfası adedi” diye bir seçenek göreceksiniz, burada bir sayfada en fazla kaç gönderi gösterilmesini istediğinizi belirleyin.
 8. Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

WordPress kullanmıyorsanız, bu adımlar tam olarak aynı olmayabilir, ama sayfa eklemek için genel olarak bu rehberi kullanabilir veya kullandığınız platforma nasıl blog ekleyeceğinize dair internette arama yapabilirsiniz. Bir web tasarımcınız varsa, işlem çok daha kolaydır. Onlardan sitenize bir blog sayfası eklemelerini isteyin. Artık gezi blogları arasındasınız, faydalı makaleler ve fotoğraflar paylaşmaya başlayabilirsiniz!

2. Kaliteli ve görsel olarak çekici makaleler oluşturun

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, potansiyel müşterileriniz sizinle ya da acentenizle iletişime geçmeden önce internette geziniyorlar. Sebebi gayet açık; insanlar sizden hizmet satın almadan önce, nasıl bir acente olduğunuz ve ne gibi hizmetler sunduğunuz hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Blogunuzda kaliteli ve dürüst içerikler paylaşmak, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek ve onları daha fazla bilgi almak için size ulaşmaya teşvik etmek için bir fırsat yaratır.

Gezi blogları için konu önerileri şunlar olabilir:

 • X yerdeki inanılmaz plajlar
 • X’deki katılmanız gereken 7 festival
 • X (İspanya, İtalya vs.) için yemek rehberi
 • X hafta tatile giderken yanınıza almanız gerekenler
 • X bölgesine seyahat etmeden önce olmanız gereken aşılar

Bu blog yazısı konuları hem potansiyel müşterileriniz için yararlı bilgiler içerir hem de seyahat acentesi işinize değer katar. Web sitenizde böyle bilgiler paylaştığınız bir blog bulundurmak sadece ilgi çekmekle kalmaz, kendinizi alanınızda bir düşünce lideri olarak konumlandırmanıza yardımcı olur.

3. Acentenizi övme dürtüsüne direnin

Seyahat blogu açma konusunda tavsiye isteyenlere söylediğim bir şey de ne yapmamaları gerektiği… Evet, blogunuzun iş çekmenize yardımcı olması gerekiyor ancak bu gezi blogunu kendiniz için değil müşterileriniz için oluşturduğunuzu unutmayın. Seyahat acentenizin ne kadar mükemmel bir hizmet sağladığından bahseden çok fazla yazı yazmaktan kaçının. Bunun yerine pratik bilgilere, ilham verici hikayelere ve müşteri yorumlarına odaklanın. Gösteriş meraklılarını kimse sevmez…

4. Müşterilerinizden gelen hikayelere yer verin

gezi blogları tatil develer

En iyi hikayeler, müşterilerinizin başına gelen ilk elden paylaştıkları hikayelerdir. Bu yüzden, müşteri yorumları/görüşleri çok değerlidir. Potansiyel müşterileriniz sizi sadece sizden dinlemek istemiyorlar – sonuçta kendiniz hakkında kötü bir şey söyleme olasılığınız oldukça düşük. Müşterilerinizin sizi övmesi, ücretli izinlerini kullanıp seyahate çıkacak olan insanlar için çok daha güvenilir bir kaynak oluşturur.

Potansiyel müşteriler, müşteri hikayelerine bayılırlar.

Özellikle inanılmaz deneyimler yaşamış müşterilerinizin bir listesini yapın ve blogunuz için röportaj yapmak isteyip istemediklerini sorun. Çoğu insan hikayelerini, özellikle de seyahat deneyimlerini, anlatmaktan memnuniyet duyar. Bu yüzden hizmetlerinizden memnun kalmış müşterilerinize blogunuzda yer vermeyi atlamayın.

5. Son olarak, başka gezi blogları için de yazın

Misafir yazarlık yapmak, daha fazla potansiyel müşteri kazanmak için harika bir yoldur. Başka gezi blogları için de faydalı içerikler üreterek ulaştığınız kitleyi artırabilirsiniz. Yazılarınızda seyahat acentenizin web sitesine bağlantılar eklediğinizden de emin olun. Böylece, okuyucular yazılarınızı beğenirse, size ulaşmanın bir yolunu bulabilirler.

Diğer gezi blogger’larından da sizin blogunuz için yazmalarını isteyin. Yazılarını kendi networklerinde de yayınlayacaklarını için blogunuz görünürlüğü artacaktır.

Misafir yazarlık yapmanın karşılıklı olduğunu unutmayın; size bloglarını açanlara siz de blogunuzda yer verin. Bu, diğer gezi blogları ile iyi ilişkiler kurmanızı kolaylaştırmanın yanı sıra, onların okuyucu kitlesini de kendi blogunuza (ve web sitenize) çekmenize yardımcı olur. Böylece belki de hayallerindeki seyahati sizin hizmetlerinizle gerçekleştirebilirler. Ayrıca yazılara eklenmiş olan geri bağlantılar (backlink), sitelerin Google arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya sahip olmasına yardımcı olur. Misafir yazarlık herkese fayda sağlar!

Hadi başlayın!

Blog yazmanın amacı, bildiğiniz şeyleri gelecekte müşteriniz olma potansiyeli olan kişilerle internet makaleleri aracılığıyla paylaşmaktır. Artık gezi blogları arasına katılmanın önemini ve bunu nasıl yapacağını bildiğinize göre dijital dünyaya adım atabilir ve tatil planları yapan potansiyel müşterileriniz için kaliteli ve faydalı içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.