İki bin KOBİ dijital dönüşüm için ilk adımı “Dijital Ben” projesi ile atacak

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

“Dijital dönüşüm,” son yıllarda sıklıkla kullanılan bir terim ancak çoğunlukla hayata teknolojik cihazların entegre edilmesi olarak algılanıyor. Bu, dijital dönüşümün bir parçası olsa da kavram aslında daha geniş bir çerçeveyi kapsıyor. TÜBİTAK BİLGEM YTE, dijital dönüşümü şu şekilde tanımlıyor:

GoDaddy olarak dünyanın dört bir yanındaki girişimcilere online dünyada başarılı olmaları için gerekli araç ve yardımı sunma misyonumuz doğrultusunda Habitat Derneği işbirliğiyle “Dijital Ben” projemizi hayata geçiriyoruz. Bu proje ile dijital dönüşüm sürecinin temel adımı olan, “online dünyada profesyonel ve etkili bir şekilde var olmak” konusunda Türkiye’deki küçük işletme ve girişimcilere destek olmayı hedefliyoruz.

dijital dönüşüm dijital ben projesi logo godaddy habitat

Dijital dönüşüm için ilk adım: online varlık oluşturmak

2015 yılında yaptığımız bir araştırmaya göre Türkiye’deki mikro KOBİ’lerin yüzde 47’sinin bir web sitesi, yani bir “online varlığı” yok. Üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen Türkiye’deki KOBİ’lerin neredeyse yarısı halen offline. Bir ürün veya hizmeti araştırmak için insanların öncelikle arama motorlarına başvurduğunu göz önünde bulundurduğumuzda web sitesi olmayan küçük işletmelerin bu tarz aramalar yapanlar için “görünmez” olduğunu söyleyebiliriz. Habitat Derneği işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Dijital Ben projesiyle bu durumun değişmesine katkı sağlamayı, küçük işletmelerin ve girişimcilerin mevcut teknolojinin getirdiklerini fırsata çevirmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’deki dijital dönüşüm çalışmalarına da katkı sağlamasını hedeflediğimiz Dijital Ben projesiyle Şubat 2020’ye kadar online varlığı bulunmayan 2 bin küçük işletme ve girişimciye ulaşacağız. Habitat Derneği’nin gönüllülerinden oluşan 25 kişilik eğitmen kadrosu ile Dijital Ben eğitimlerinin verileceği 10 pilot il ise şöyle:

Dijital Ben Proje İlleri
AntalyaKocaeli
DenizliMalatya
ManisaKayseri
KırklareliEskişehir
MersinTrabzon

Dijital dönüşüm desteği sunacağımız hedef gruplar arasında ise mikro ve küçük işletmeler, girişimci adayları, girişimciler, kadınlar ve dezavantajlı gençler ile kooperatifler yer alıyor.

GoDaddy, küçük işletmelerin ve girişimcilerin online varlıklarını oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir teknoloji şirketi. Online varlığın, dijital dönüşüm ve işlerini büyütmek, geliştirmek doğrultusunda küçük işletmeler için önemli ve gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz. Benzer alanlarda çeşitli projelere imza atmış olan Habitat Derneği’nin bu proje için en uygun iş ortağı olduğuna yürekten inanıyoruz. Habitat Derneği ile birlikte bu alandaki eğitim çalışmalarımızı Türkiye’nin farklı illerine de yaymaya başlamış olacağız.

dijital dönüşüm dijital ben projesi godaddy habitat laptop tablet web sitesi

Katılımcılar eğitimden web sitelerini kurmuş olarak ayrılacak

Dijital Ben eğitimleri, dijital dönüşüm için önemli bir adım olan, bir online varlık oluşturulmasına odaklanıyor. Hepimizin elinde gün boyunca sık sık kullandığımız akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz, diz üstü bilgisayarlarımız var ancak şunun da farkındayız: kişisel veya kurumsal bir web sitesi kurulması söz konusu olduğunda insanlar çekingen davranıyor ve yeterli teknik bilgiye sahip olmadıklarını düşünüyor. Dijital Ben, işte bu “ben yapamam” çekingenliğini kırmayı hedefliyor.

Ders programımız bir online varlığın ne olduğunun anlatımıyla başlıyor. Bu kapsamda alan adı, e-posta adresi ve web sitesi olmak üzere online varlığı oluşturan temel unsurların ayrıntılarını inceliyoruz. İncelemekle de kalmıyor, öğrendiklerimizi uygulamalı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Dijital Ben katılımcıları, eğitimden dijital dönüşüm için ilk adımlarını atmış, yani mobil ve arama motoru uyumlu, profesyonel görünümlü web sitelerini kurmuş olarak ayrılacaklar.

Eğitimde odaklanılacak konular ise şöyle:

  • Online varlığın unsurları
  • Alan adı nasıl kaydettirilir
  • Profesyonel e-postanın önemi
  • Online varlık oluştururken aksiyon planı nasıl yapılmalı
  • Web sitesi etkin bir şekilde nasıl planlanmalı
  • GoDaddy Hazır Web Sitesi’ni kullanarak web sitesi kurulumu
  • Bugün karşı karşıya olduğumuz siber riskler
  • Online varlığınızı ve verilerinizi nasıl korursunuz

İnanıyoruz ki Dijital Ben eğitimlerine katılanlar kendi dijital dönüşüm yolculuklarına kendilerinden emin bir şekilde başlayacak ve devam edecekler. O ilk adımın teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, büyük paralar harcamadan atılabileceğini görecek ve oluşturdukları online varlığı en etkili ve verimli şekilde nasıl kullanabileceklerini öğrenecekler.

Katılamayanlar da üzülmesin; Dijital Ben projesi boyunca GoDaddy Türkçe Blog, Facebook ve Instagram hesaplarımız üzerinden hem projeyle ilgili gelişmeleri, hem de eğitici içerikleri paylaşacağız.

Dijital Ben eğitimlerimize başvuru yapmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Forma dilerseniz buradan da ulaşabilirsiniz.