Instagram takipçi satın alma işletmeniz için doğru karar mı?

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Will Stevens

Instagram’da geniş bir takipçi kitlesine sahip olmak pek çok işletme ve blog yazarının istediği bir şeydir. Sonuçta, düzenli bir okuyucu ve müşteri kitlesine sahip olma fikri oldukça çekicidir. Ancak, Instagram’da bir takipçi kitlesine sahip olmak zaman ve çaba gerektirir bu yüzden kısa yoldan takipçi satın almak cazip bir seçenek gibi gelebilir. İnternette “Instagram takipçi satın alma” diye bir arama yaptığımızda hiç de yüksek olmayan fiyatlarla binlerce takipçi satın alabileceğimiz tekliflerle karşılaşıyoruz. Düşük maliyetlerle birden binlerce takipçiye sahip olmak çekici bir teklif gibi gelebilir. Ancak gerçekte Instagram takipçi satın alma hiç de iyi bir fikir değildir. Peki, neden?

Instagram takipçi satın alma neden iyi bir fikir değildir?

  • Sahte ya da aktif olmayan hesaplardır
  • Hesabınızla etkileşim kurmazlar
  • Kolayca tespit edilebilirler
  • İtibarınıza zarar verebilirsiniz

Şimdi bu nedenlerin her birini daha yakından inceleyelim.

Satın aldığınız takipçiler sahte ya da aktif olmayan hesaplardır

Bir fincan kahve fiyatına 1.000 gerçek takipçi satın alacağınızı düşünmediniz, değil mi? Bunlar genellikle takipçi olarak satmak için oluşturulmuş sahte hesaplar ya da aktif olmayan hesaplardır. Bu yüzden takipçi sayınız artmış gibi görünse de diğer metriklerde bir artış beklemeniz pek de gerçekçi olmaz.

Hesabınızla etkileşim kurmazlar

Instagram’da bir takipçi kitlenizin olmasını neden istersiniz? İnsanlar gönderilerinizle etkileşim kursunlar ve bağlantılarınıza tıklasınlar diye, değil mi?

Satın alınan takipçiler bunu gerçek takipçiler gibi yapmazlar, bu yüzden aslında boşuna para harcamış olursunuz.

Kolayca tespit edilebilirler

Etkileşim konusunu umursamıyor ve sadece Instagram’daki yüksek takipçi sayınızı dünyaya göstermek istiyor da olabilirsiniz. Sonuçta markalar, influencerlar ile iş birlikleri yapmak istediklerinde takipçi sayılarına bakıyorlar, değil mi?

Pek de değil, aslında. Yüksek bir takipçi kitlesi markalara çekici gelse de, etkili bir Instagram influencer’ı olmanın sadece takipçi sayısından ibaret olmadığını bilecek kadar bu işten anlıyorlar. Bu yüzden, insanların gönderilerinizle etkileşim kurup kurmadığını kontrol edeceklerdir. Hatta sizinle bir anlaşma imzalamadan önce etkileşim seviyelerinizi göstermenizi de isteyebilirler.

Bununla birlikte, Instagram sahte hesapları düzenli olarak siliyor. Yani Instagram takipçi satın alma yolu ile edindiğiniz takipçi sayısının yükseldiği hızla birden düşebileceğini de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

İtibarınıza zarar verebilirsiniz

Diyelim ki, gerçekten kayda değer bir Instagram takipçi kitlesi oluşturmayı başardınız ama bir sırrınız var: İşe, Instagram takipçi satın alma yolu ile edindiğiniz sahte hesaplar ile başlamıştınız.

Şimdi bu sırrınızın açığa çıkmasının sizi nasıl olumsuz etkileyebileceğini düşünün. Müşterileriniz/iş birliği yaptığınız markalar/takipçileriniz kendinizi gerçekte olduğunuzdan daha popüler gösterdiğiniz ve onları kandırdığınız için ne düşünürler?

Peki, Instagram otomatik takip araçları kullanılabilir mi?

Direkt olarak Instagram takipçi satın alma yerine yeni ve gerçek takipçileri hesabınıza çektiklerini iddia eden araçlar da bulunur. Bu araçlar hesabınızla alakalı olduğunu belirttiğiniz hashtag’leri kullanan insanları otomatik olarak takip ederler. Burada fikir, takip ettiğiniz insanların sizi geri takip edeceği yönündedir.

Ancak gerçekçi olmak gerekirse, bu taktik çok az insanda işe yarar ve bu yolla sizi takip eden insanlar büyük olasılıkla gönderilerinizle etkileşim kurmazlar.

Ayrıca bu araçları kullanarak Instagram’ın hüküm ve koşullarını ihlal etmiş olacağınızı da unutmayın. Aynı takipçi satın almak gibi, bu araçlardan da uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Instagram takipçi satın alma yerine ne yapabilirsiniz?

Instagram’da iyi bir takipçi kitlesi elde etmenin anahtarı, kısa yollardan kaçınıp insanların gerçekten seveceği kaliteli içerikler üretmeye odaklanmaktır.

Bu, genel olarak düşünüldüğünde kulağa oldukça zor gelebilir, ancak küçük adımlara bölerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İlk adımda, nasıl bir kitleye hitap etmek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. İçeriklerinizle etkileşim yaratacak Instagram takipçilerine sahip olmak istiyorsanız içeriklerinizi belirli bir hedef kitleyi temel alarak üretmelisiniz. Hedef kitlenizi iyi anlamalı ve paylaştığınız içeriklerin bu kitleye hitap ettiğinden emin olmalısınız.

Instagram takipçi satın alma hedef tahtası

Hedefleyeceğiniz kitleyi belirledikten sonra sıra onlara yönelik içerik oluşturmaya geliyor. Gönderilerinizi aklınıza geldiği zaman, aklınıza geldiği gibi paylaşmayın. Haftalar öncesinden içerik takviminizi hazırlayın ve sadece çok iyi olduklarında anlık içerikler paylaşın.

Instagram için bir işletme hesabı oluşturduysanız, sosyal ağın reklam platformundan da faydalanabilirsiniz. Bu, normal yollarla içeriklerinizin karşısına çıkmayacağı insanlara ulaşmanın harika bir yoludur.

Kişisel bir hesabınız varsa, influencerlar ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Kayda değer bir kitleye hitap eden insanlarla iletişime geçmek ve bağlantı kurmak insanların sizi fark etmelerini sağlamanıza yardımcı olur.

Özet olarak

Konu Instagram olunca kısa yollardan uzak durun ve en önemlisi takipçi satın almayın. İşletmenizin hak ettiği çabayı gösterirseniz zamanla iyi ve etkileşimde bulunan bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz.