İnternet sitesi ile beslenme ve diyet alanında görünür ve güvenilir bir kaynak haline geldi

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Simay Yıldız

Küçüklüğünden beri farklı aile bireyleri tarafından, farklı diyetisyenlere sürüklenen biri olarak şimdiye kadar “yakınımda diyetisyen var mıdır?” diye internette arama yapmak aklıma bile gelmedi. Ama eminim ki arama-bulma işlemini benim yerime gerçekleştirenler olmasaydı hemen telefonumu elime alır, arama motoruna “diyetisyen” yazar, hatta yanına bir de “İstanbul” ekler ve internet sitesi olanları incelemeye başlardım…

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel de yola bunun farkındalığıyla çıkan girişimcilerden biri. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan Şengel, daha sonrasında Ankara Numune Hastanesi Nutrisyon Ekibi, Hacettepe Üniversitesi’nin farklı bölümleri, Ankara Tıp Cebeci Hastanesi Nutrisyon Ünitesi, Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi gibi çeşitli kurumlarda diyetisyen olarak çalışmış. 2016 yılından bu yana ise İstanbul 4. Levent’teki ofisinde toplam dört kişilik ekibiyle danışanlarına Kilo Yönetimi (zayıflama, kilo alma), Hastalıklarda Beslenme ve Özel Durumlarda Beslenme gibi çeşitli alanlarda hizmet veriyor.

2016 yılından bu yana İstanbul genelinde yaklaşık olarak 1.000 adet danışana hizmet verdim. Online diyet alanında da “cepte diyetisyen” uygulamam var; bununla da yaklaşık 100.000 kişiye kadar ulaştım.

“Cepte Diyetisyen” uygulaması ile uzaktan tedavi

Kendisini “heyecanlı, enerjik, tez canlı, sorumluluk sahibi, iletişimi kuvvetli ve empati yapabilen” biri olarak tanımlayan Şengel, bu özelliklerinin kendisini diyetisyenlikte de başarılı kıldığını vurguluyor. Şengel, teknoloji alanında da özellikle işine yarayacak, işini kolaylaştıracak uygulamaları arayıp buluyor, kullanıyor ve ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor.

Teknolojiye olan bu ilgisi işine katkı sağlamış da. “Teknoloji sayesinde tüm işlerimiz kolaylaşıyor” diyen Şengel, bu alanda bir uzmanlığı olmadığını belirtse de mobil uygulamalara olan özel ilgisine de paralel olarak “Cepte Diyetisyen” mobil uygulamasını geliştirmiş.

Farklı şehirlerde veya yurtdışında yaşayanların kendisinden uzaktan hizmet alma isteği sonucunda öncelikle bu görüşmeleri e posta ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden yürüten Şengel, bu süreci kolaylaştırmak için internet sitesi ile sınırlı kalmayarak, mobil uygulama da geliştirdi.

Danışanlar farklı bir şehirde yaşıyorsa veya bulundukları yerde diyetisyen yoksa cep telefonu üzerinden uygulamaya girip, diyet programlarını satın alabiliyor ve bizimle yine uygulama üzerinden iletişim kurabiliyor.

İnternet sitesi sayesinde güvenilir bir kaynak haline geldi

internet sitesi diyetisyen cebinizdeki uzman aysetugbasengel.com ana sayfa

Ayşe Tuğba Şengel, internet sitesi için aysetugbasengel.com alan adını GoDaddy’den alarak, 2016 yılında online oldu. Şirketin kuruluş yıllarında internet sitesine ayıracak çok fazla zamanı olmadığını belirten Şengel, alan adını aldıktan sonra bir ajansla çalışarak, WordPress tabanlı internet sitesini hayata geçirdi.

İnternet sitesi, işimizin en değerli yatırımlarından biridir.

Yayına girdiğinden beri internet sitesinde sunduğu kaliteli, veriye dayalı, bilimsel içerikler sayesinde beslenme ve diyet alanında görünür ve güvenilir bir kaynak olduklarını kaydeden Şengel, düzenli olarak aylık 90 bin kişiye ulaştıklarını belirtiyor. Beslenme, diyet, zayıflama, kilo verme, diyet listesi gibi konularda internette bir bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Şengel, internet sitesi ile danışanlarının en doğru, en sağlıklı bilgiye kolayca ulaşabilmesini hedefliyor.

İlk adımı GoDaddy ile attı

Online dünyaya GoDaddy’den aldığı alan adı ile adım attığını belirten Şengel, GoDaddy dışında başka alternatiflere bakmamış bile.

En başta, güvenilir ve global bir firma olması, müşteri hizmetlerine kolayca ulaşabiliyor ve tatminkar yanıtlar alabiliyor olmak ve tüm bunları en uygun ve global bir firma güvencesiyle alabiliyor olmak harika. Tüm bunlar benim için GoDaddy ile yola çıkmanın vazgeçilmez temelleriydi.

internet sitesi diyetisyen cebinizdeki uzman ayşe tuğba şengel

Şu anda organik SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarına odaklanan ve internet sitesi içeriklerini Facebook, Instagram ve YouTube kanalları ile sosyal medya üzerinden de destekleyen Şengel, yeni içerikler oluşturmak ve yazar kadrosunu genişletmek üzerinde çalışıyor. Bilimsel verileri ışığında hazırlanan içerikler ile daha büyük bir platforma dönüşmeyi, online dünyada sağlık ve beslenme alanında sözü geçen bir internet sitesi haline gelmeyi hedefliyor.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 67’sinin internet kullandığını belirten Şengel, internet sitesi kurmaya ihtiyacı olmadığını düşünen küçük işletmelerin yanlış düşündüklerini belirtiyor. Şengel’e göre, küçük bir işletmeyseniz zaten çok fazla müşteri size gelmiyor ve ülke nüfusunun yarısından fazlası bir şeye ihtiyaçları olduğu zaman internet araması yapıyor. Aramalarda internette çıkmayan işletmeler, potansiyel müşterilerine ulaşma şanslarını kaybediyor. Şengel, sözlerini şöyle sürdürüyor:

İnternet sitesi bizim işimizin en önemli yanı; aysetugbasengel.com gerçekten benim işimin en katma değer kısmını oluşturan bölüm. Çünkü biliyorum ki ofisimin önünden belki bin veya 10 bin kişi geçiyor ancak internette siteniz olduğu zaman bu sayı milyonlara çıkabiliyor.

Bir işletmenin en önemli varlıklarından birinin internet sitesi olduğunu dile getiren Şengel, bu sürecin masraflı olmadığına, GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi gibi platformlar sayesinde taslakları kullanarak, otomatik yol göstericiler ile rahatça web sitesi kurulabildiğini vurguluyor.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin