İşletmeniz için internet sitesi kurmak istiyorsanız bilmeniz gereken 10 şey

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Will Stevens

İşletmeniz için internet sitesi kurmak istiyorsunuz ama hata yapmaktan mı korkuyorsunuz? Size yardımcı olmak için ilk internet siteniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce bilmeniz gerekenleri açıkladık.

İşletmeniz için internet sitesi kurmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler

  1. İnternet sitesi marka oluşturmanın önemli unsurlarından biridir
  2. İnternet sitenizi kurmaya başlamadan önce plan yapmalısınız
  3. Kendi internet sitenizi kurmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yok
  4. İnternet sitenizi kurarken tek başınıza olmak zorunda değilsiniz
  5. İhtiyacınız olan internet sitesi için büyük paralar harcamanız şart değil
  6. İleride internet sitenizi dilediğiniz gibi değiştirebilmelisiniz
  7. Bir işletme internet sitesi pazarlama olmadan başarısız olur
  8. İnsanların internet sitenizi nasıl kullandıklarını anlamalısınız
  9. İnternet sitenizin işinizle birlikte büyümesi gerekir
  10. İlk seferde mükemmel bir internet sitesi kurmak zorunda değilsiniz

Şimdi her maddeye biraz daha yakından bakalım.

1. İnternet sitesi, marka oluşturmanın önemli unsurlarından biridir

İşletmenizi, sosyal medyada veya üçüncü taraf e-ticaret sitelerinde kurup yürütebilirsiniz ama bu şekilde işletmeniz başka bir marka ile ilişkilendirilir. Buna karşılık, kendi internet sitenize sahip olmak, işletmenizin yanı sıra markanızı da oluşturmanız için size özel ve özgü bir alan sunar.

2. İnternet sitenizi kurmaya başlamadan önce planlamalısınız

İnternet sitenizi kurmaya başlamadan önce tüm içerikleri yazmanız tabii ki gerekmiyor ancak sitenizin ihtiyaç duyacağı özelliklerin, işlevlerin ve sayfaların ne olacağını belirleyip kendinize bir yol haritası çıkarmalısınız. Bir internet sitesi kurmak ve planlamak hakkında ayrıntılı bilgi için “Web sitesi nasıl kurulur: 4 adımlık kurulum rehberi” yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Bir internet sitesi kurmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yok

İnternetin ilk zamanlarında bir site kurmak istiyorsanız kod yazmayı bilmeniz gerekiyordu. Ancak o günler artık geride kaldı. Sürükle-bırak arayüzü kullanılan web sitesi mimarları sayesinde artık kendiniz de hiçbir teknik beceriniz olmadan işlevsel bir internet sitesi kurabilirsiniz.

4. İnternet sitenizi kurarken yalnız olmak zorunda değilsiniz

internet sitesi kurmak godaddy yardım sayfası

İnternet sitenizi kendiniz kurarsanız ihtiyacınız olduğunda gerekli yardımı bulamayacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? GoDaddy Hazır Web Sitesi gibi bir çözüm kullanırsanız GoDaddy Destek Ekibi ihtiyacınız olduğunda yardım etmeye hazır olacaktır.

5. İhtiyacınız olan internet sitesi için çok fazla para harcamanız şart değil

İşletmenize temel bir internet sitesi kurmak için genellikle çok para harcamanıza gerek yoktur. Basit bir internet sitesine ayda 20 lira gibi bir fiyata sahip olabilirsiniz. GoDaddy Hazır Web Sitesi’nin planlarına buradan bakabilirsiniz.

6. İnternet sitenizi ileride dilediğiniz gibi değiştirebilmelisiniz

Diyelim ki çalışma saatlerinizi değiştirdiniz ve internet sitenizi de yeni saatler ile güncellemek istiyorsunuz. Bunun için bir web tasarımcısını aramak zorunda kalacak mısınız? İnternet sitenizi kendi başınıza hızlı ve kolay bir şekilde düzenleyebileceğinizden ve güncelleyebileceğinizden emin olun.

7. Bir işletme internet sitesi pazarlama olmadan başarısız olur

İnsanların internet sitenizden haberleri yoksa onu ziyaret edemezler. Sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi pazarlama yöntemleri internet sitenizin başarısında önemli bir rol oynar.

İlgili yazı: SEO çalışması yapmak isteyen küçük işletmeler için ipuçları 

8. İnsanların internet sitenizi nasıl kullandıklarını anlamalısınız

Bir internet sitesi kurmak yetmez, insanların internet sitenizi nasıl kullandığını bilmiyorsanız, onu geliştiremezsiniz. Sitenizi GoDaddy Hazır Web Sitesi ürünü ile kurduysanız, web sitenizi nasıl iyileştireceğiniz konusunda verilere dayalı öneriler sunan GoDaddy Insight özelliğinden faydalanabilirsiniz. Daha detaylı veriler için ise Google Analytics ve Google Search Console gibi araçları kullanabilirsiniz.

9. İnternet sitenizin işinizle birlikte büyümesi gerekir

İşletmenizi ilk kurduğunuzda birkaç sayfalık bir internet sitesi sizin için yeterli olabilir. Peki, iki ya da üç yıl sonra işiniz büyüdüğünde de aynı durum geçerli olacak mı? İlk internet sitenizi kurmadan önce, gelecekte yeni sayfalar ve özellikler ekleyerek sitenizi geliştirebileceğinizden emin olun.

10. İlk seferde mükemmel bir internet sitesi kurmak zorunda değilsiniz

Tek sayfalık bir site bile olsa, bir internet sitenizin olması hiç olmamasından daha iyidir. Sitenizi yayınladıktan sonra da eklemeler yaparak geliştirebilir ve onu gurur duyacağınız bir hale getirebilirsiniz. Bu nedenle ilk adımı atmaktan korkmayın.

Kendinize bir internet sitesi kurmak mı istiyorsunuz? GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları’nın ücretsiz deneme sürümü ile bugün başlayın.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Türkçe destek veren GoDaddy Destek Ekibi’ne hafta içi 9:00 – 19:00 arası 08503907546’dan ya da sitemizdeki canlı sohbet özelliğini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler