İşletmenizin marka imajı ve itibarını nasıl takip edebilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Brenda Barron

İşletmenizin marka imajı, işinizi batırabilir ya da çıkarabilir bir güce sahip. Online bir işletmeniz olmasa bile olumsuz yorumlar ve müşteri görüşleri bir orman yangını gibi yayılabilir. Müşterileriniz hakkınızda ne söylediğini bilmezseniz sorularına ve sorunlarına yanıt verme fırsatını kaybedersiniz. Bu da markanızda kalıcı hasarlara neden olabilir.

Marka imajınızı takip etmek işletmenizin devamlılığı açısından önem taşımanın yanı sıra temiz bir imaja sahip olmanıza yardımcı olacak sürekli devam eden bir süreçtir.

Ayrıca müşterilerinizden, markanızı onların ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirmenize yardımcı olacak geri bildirimler de alabilirsiniz.

Bu yazıda işletmenizin marka imajı için hangi online kanalları izlemeniz gerektiğini tartışacağız ve marka itibarınızı takip etmenize yardımcı olacak birkaç araç paylaşacağız.

İşletmenizin marka imajı ve itibarını takip etmek için kullanabileceğiniz online kanallar

Günümüzde markanızın itibarını takip etmenin birçok yolu var. İşte odaklanmanız gereken ana kanallar:

Sosyal medya platformları

Sosyal medya platformları, marka itibarınızı takip etmenin en kolay yollarından biridir. Tüm hesaplarınızı takip etmeli ve yapılan yorum ve soruları yanıtlamaya özen göstermelisiniz.

Profillerinize gelen yorumları izlemenin yanı sıra, marka adınızı, ürünlerinizin adını veya markalı hashtag’inizi içeren bir arama yapın ve müşterilerinizin sosyal medyada sizin hakkınızda neler söylediğini de takip edin. Bu, size konuşmaya dahil olma ve herhangi bir sorunu daha ortaya çıkma şansı olmadan önleme fırsatı verir.

Bloglar, haber siteleri ve dergiler

Sektörünüzle ilgili başlıca blogların, haber sitelerinin ve dergilerin bir listesini çıkarın ve bunlarda markanızın adı ile arama yaparak sonuçları inceleyin. Olumsuz bir yazı ile karşılaşırsanız yorum bölümünü gözden geçirin ve durumun ivme kazanıp kazanmadığına bakın. Daha sonra yazılanlara yanıt verebilir ve endişeleri giderebilirsiniz. Olumlu yazılarla karşılaşırsanız yazara teşekkür edin, okuyuculara yanıt verin ve yazıyı kendi kitlenizle de paylaşın.

Yorum siteleri

İşletmenizin marka imajı ve itibarını takip etmek için Yelp, Tripadvisor, Zomato, Google Benim İşletmem gibi yorum sitelerini de inceleyin. Artık herhalde bu sitelerde profil oluşturmanız ve profilinizi doğru bilgiler ile eksiksiz doldurmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Ancak profilinizi oluşturduktan sonra, olumsuz geri bildirimlere bir çözüm sunabilmeniz için değerlendirmeleri ve yorumları kontrol etmeyi de düzenli bir alışkanlık haline getirin.

Arama sonuçları

Markanızın adının yanı sıra ürünleriniz ve çalışanlarınızı da Google’da aratarak markanıza zarar verebilecek olumsuz yorumlara veya sorunlar olup olmadığını araştırın. Böylece bu sorunlar işletmenize kalıcı hasarlar vermeden önce harekete geçebilirsiniz.

İşletmenizin marka imajı ve itibarını takip etmenize yardımcı olacak araçlar

marka imajı el aletleri araçlar

Artık işletmenizin marka imajı ve itibarını takip etmek için hangi kanallara odaklanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi sıra, bunu yapmak için hangi araçlardan faydalanabileceğinize geldi.

Google Alerts

Google Alerts ile markanızın adı, ürün adları, hashtag’ler, işletmenizin yöneticilerinin ve çalışanlarının adları ve daha fazlası için uyarılar ayarlayabilirsiniz. Böylece sosyal medyada, bloglarda, forumlarda ve diğer web sitelerinde bu terimler ve anahtar kelimeler bahsedildiğinde gerçek zamanlı bildirim alabilirsiniz. Bildirimlerin sıklığını terim bahsedildiği anda, günde bir veya haftada bir olacak şekilde tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Social Mention

Social Mention, belirlediğiniz terimleri gerçek zamanlı olarak arayan ve birden fazla web sitesini takip eden başka bir ücretsiz araç. Size seçtiğiniz terimlerle ilgili içeriklerin yanı sıra marka duyarlılığını, insanların markanız hakkında konuşmak için en çok kullandıkları anahtar kelimeleri ve bunların en fazla konuşulduğu kaynakları (sosyal medya, bloglar, web siteleri vb.) de gösteriyor.

Sitenize bağlantı veren web sitelerini takip etmek için MonitorBacklinks gibi bir araç kullanabilirsiniz. Düşük kaliteli veya spam içerikli bağlantılar marka imajı ve itibarınızın yanı sıra SEO’nuza da zarar verebilirler.

Hangi web sitelerinin size bağlantı verdiğini gördükten sonra web sitesi sahibini bağlantıyı kaldırması için bir talep gönderebilir veya reddetme aracını kullanarak spam içerikli bağlantıyı kaldırabilirsiniz. Böylece sitenizin sıralamasını belirlerken bu bağlantıların dikkate alınmaması gerektiğini Google’a bildirmiş olursunuz.

Rankur

Kitlenizin markanızı nasıl algıladığını ve ona nasıl tepki verdiğini görmek istiyorsanız Rankur gibi bir araç kullanabilirsiniz. Bu gerçek zamanlı izleme aracının hem ücretsiz hem ücretli planları bulunuyor ve sosyal medya ve online varlığınızı izlemenize olanak tanıyor. Ayrıca aracı kullanarak Google Alerts gibi uyarı ayarlayabiliyor ve kitle demografinizin ayrıntılı bir dökümünü de alabiliyorsunuz.

Marka imajı ve itibarınızı çevrimdışı da takip edin

Marka imajı ve itibarınızı sadece online olarak değil çevrimdışı da takip etmeniz gerektiğini unutmayın. İşte bunu yapmanın dört yolu:

Ağızdan ağıza – Ağızdan ağıza pazarlama, işletmelerin özellikle erken dönemde yeni müşteri edinmelerinin ana yollarından biri. Ağızdan ağıza pazarlamanın işletmeniz ve marka itibarınız üzerindeki etkisini belirlemek için yeni müşterilerinize sizi nasıl bulduklarını sorabilirsiniz.

Anketler – Mevcut müşterilerinize anket yaparak genel olarak markanız ve teklifleriniz hakkında ne düşündüklerini sorabilirsiniz.

Odak grupları – Potansiyel müşterilere markanızı nasıl algıladıklarını sormak, pazarlama çalışmalarınızda neyin işe yaradığını ve markanızın hedef kitlenizin istekleriyle ne kadar uyumlu olduğunu görmenin harika bir yolu olabilir.

Sürekli müşteriler – İşletmenizi tekrar tekrar tercih eden çok sayıda müşteriniz varsa, bu markanızın bir şeyleri doğru yaptığının göstergesi olabilir. Sürekli müşterilerinizin kimler olduğuna dikkat edin ve onları düzenli olarak memnun etmeye devam edin.

Temiz bir marka imajı ve itibarına sahip olmaya dikkat edin

Marka itibarınızı takip etmek, müşterilerinizin zihninde olumlu bir imaj oluşturmanıza yardımcı olan ve sürekli devam eden bir süreçtir. Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanarak etkili bir marka imajı ve itibarı izleme süreci oluşturmak, markanızı büyütmenize, daha fazla sosyal kanıt kazanmanıza ve işletmenize daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilir.