Kriz zamanlarında müşterilerinizle iletişim kurmak için e-posta nasıl kullanılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Brenda Barron

COVID-19 salgını, tüm dünyayı etkileyen bir kriz ortamı yarattı. Her ülke krizi farklı şekilde yönetse de, ortak olan bir noktamız var: Hepimiz bu işin içinde birlikteyiz. Bu sebeple, müşterilerinizle aranızda olan dayanışma duygusunu güçlendirecek çabalarınızın takdir edileceğinden emin olabilirsiniz. E-posta, tüketicilerin büyük çoğunluğu kullandığı için, müşterilerinizle iletişim kurma konusunda da ideal bir araçtır. Bu yazıda kriz zamanlarında müşterilerle iletişim kurmak için e-posta nasıl kullanılır konusunu ele alacağız.

İlgili yazı: Sosyal mesafe önlemlerini işletmenizde nasıl uygulayabilirsiniz? 

Kriz zamanlarında müşterilerle iletişim kurmak için e-posta nasıl kullanılır?

Bu hızlı başlangıç rehberinde, kriz zamanlarında e-posta nasıl kullanılır konusunu ele alacağız. İşte müşterilerinizle e-posta yolu ile iletişim kurmak için kullanabileceğiniz 5 ipucu:

  1. Krizin işletmenize etkileri konusunda açık ve dürüst olun.
  2. Belirsiz zamanlardan geçtiğinizi kabul edin.
  3. Şablonlardan faydalanın.
  4. Minnettarlığınızı belirtin.
  5. E-posta bildirimlerinden çıkmayı kolaylaştırın.

Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1. Krizin işletmenize etkileri konusunda açık ve dürüst olun

İşletmelerin kapanması ve insanların evde kalması ile birlikte hizmetlere olan talebin artışı, büyük, küçük fark etmeden tüm işletmeleri etkiliyor. Bu durumun sizin işletmenizi ve dolayısıyla da müşterilerinizi nasıl etkilediği konusunda müşterilerinize karşı şeffaf olun.

İlgili yazı: Müşteri iletişimi: Müşterilerinizi işletmenizdeki değişiklikler hakkında bilgilendirmenin 5 yolu 

2. Belirsiz zamanlardan geçtiğinizi kabul edin

COVID- 19 krizinin başlangıcında gönderdiğiniz e-posta mesajlarına ek olarak, bundan sonraki sürecin öngörülemezliğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Önümüzdeki haftalarda sürecin nasıl işleyeceği tam olarak belli olmadığından bu süreçte işletmelerin mümkün olduğunca esnek olması da önemlidir. Peki, böyle durumlarda müşterilerinizle iletişim kurmak için e-posta nasıl kullanılır? E-posta mesajları, müşterilerinizle tutarlı ve sürekli iletişim kurmanıza ve işletmenizde meydana gelen değişiklikleri gerçek zamanlı olarak duyurmanıza yardımcı olabilir.

3. Şablonlardan faydalanın

Hızla değişen bir sürece paralel olarak, ileride müşterilerinizle iletişim kurmanızı kolaylaştırmak için e-posta şablonları oluşturabilirsiniz. Böylece, acil bir duyuru yapmanız gerektiğinde, tutarlı e-posta mesajlarınızı hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.

GoDaddy E-posta Pazarlama kullanıyorsanız, e-posta şablonlarının nasıl oluşturulacağı konusunda yardım sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

4. Minnettarlığınızı belirtmek için e-posta nasıl kullanılır

Herkes zor zamanlardan geçiyor. E-posta iletişiminizi planlarken, müşterilerinize duyduğunuz minnettarlığı da belirtmeyi unutmayın.

Ek olarak, bu zor zamanlarda herhangi bir güzel durumu vurgulamak da insanlar için hoş bir moral artışı olabilir.

5. E-posta listesinden çıkmayı kolaylaştırın

Son olarak, müşterilerinizin e-posta abone listenize dahil olmalarını (veya bu listeden çıkmalarını) kolaylaştırmak da önemlidir. Tüm müşteriler, alışveriş yaptıkları işletmelerden e-posta almak istemeyebilir, bu sebeple basit bir listeden çıkma seçeneğine sahip olmak göndereceğiniz iletilerin spam olarak işaretlenmesini önler.

Başınızı dik tutun ve iletişim kanallarını açık tutmaya devam edin. Bu, kriz süresince müşterilerinizi bilgilendirmenize ve işletmenizi ayakta tutmanıza yardımcı olabilir.