Sosyal mesafe önlemlerini işletmenizde nasıl uygulayabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Jayson DeMers

COVID-19 (koronavirüs) salgını, herkes için soru işaretleriyle dolu bir zaman yarattı, buna işletme sahipleri de dahil… İnsanlar birçok farklı yerden çok fazla bilgi alıyor, ancak hemen hemen herkes sosyal mesafe ya da sosyal mesafelendirmenin, virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olduğu konusunda hemfikir.

Toplum olarak amacımız “çan eğrisini düzleştirmek”, yani sağlık kuruluşlarına ihtiyacı olan herkese daha iyi bakım sağlama şansı vermek için hastalığın yayılmasını yavaşlatmak.

İşletmenizde sosyal mesafe önlemlerini nasıl uygulayabilirsiniz?

İster muhasebe veya danışmanlık firması gibi bir hizmet işletmesi, ister perakende satış mağazası gibi ayak trafiği yüksek bir iş, hatta bir restoran veya kahve dükkanı olun, işte sizi, müşterilerinizi ve genel olarak yaşadığınız topluluğu daha güvende tutacak 10 yöntem:

  1. Müşterilerinizi ve çalışanlarınızı sosyal mesafe hakkında bilgilendirin.
  2. Doğrudan fiziksel temastan kaçının.
  3. Büyük etkinlikleri erteleyin ya da online olarak yapmanın yollarını arayın.
  4. Yüz yüze görüşmeler yerine sanal görüşmeler yapın.
  5. Uzaktan çalışmaya izin verin.
  6. Çalışma saatlerini esnekleştirin.
  7. Fiziksel mağazanızda ek alanlar oluşturun.
  8. Mümkün olan durumlarda online hizmetlerden faydalanın.
  9. Mümkün olduğunda az nakit kullanın.
  10. Müşteri akışını yavaşlatın.

Şimdi işletmenizde sosyal mesafe önlemlerini uygulamak için kullanabileceğiniz yöntemleri daha ayrıntılı inceleyelim.

1. Müşterilerinizi ve çalışanlarınızı sosyal mesafe hakkında bilgilendirin

Öncelikle müşterilerinize ve çalışanlarınıza koronavirüs ve sosyal mesafe hakkında doğru bilgiler sağlayın. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün COVID-19 (koronavirüs) özelinde hazırladığı sayfasında virüs hakkında genel bilgiler, belirtiler, korunma yolları, sosyal mesafe önlemleri gibi içeriklere ulaşabilirsiniz. Sayfanın afişler bölümünde dilerseniz işletmenize asabileceğiniz indirebilir kaynaklar da bulabilirsiniz.

2. El sıkışma gibi doğrudan fiziksel temaslardan kaçının

Fiziksel temas, virüslerin yayılmasının en hızlı ve en yaygın yoludur. Bulunduğunuz yerde kişiler arasındaki fiziksel teması sınırlandırmak için elinizden geleni yapın. Tokalaşmayın. Sarılmayın. İnsanları selamlamanın, doğrudan temas içermeyen yollarını bulun.

3. Büyük etkinlikleri erteleyin ya da online yapın

Sağlık Bakanlığı’nın da önerdiği gibi, konferanslar gibi büyük ölçekli etkinlikleri iptal etmek ya da ertelemek halkın sağlığı açısından gereklidir. Özellikle 10 kişiden fazla olan toplaşmaların yapılmaması öneriliyor.

Örneğin müzisyenler ve katılım gerektiren hizmetler sağlayan tüm işletmeler konserlerini ve hizmetlerini internet üzerinden yayınlamayı düşünebilirler. Kendinizi yayınlamanın bir yolu olarak Instagram Live, YouTube Live veya bir canlı etkinlik akış platformu olan ViewStub’ı kullanabilirsiniz.

4. Yüz yüze görüşmek yerine sanal görüşmeler yapın

Yüz yüze görüşmek yerine, toplantılatılarını sanal ortamda yapın. Çoğu durumda bir toplantıyı görüntülü ya da sesli konferans olarak kolayca yapabilirsiniz.

Toplantı yapmak için ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir platform seçin. Küçük çapta toplantılar yapıyorsanız, Google Hangouts işinize yarayacaktır. Bir web semineri ya da büyük bir toplantı düzenlemeniz gerekiyorsa Microsoft Teams Live Events ya da GoToWebinar’ı, sanal bir konferans düzenlemek istiyorsanız ViewStub’ı deneyebilirsiniz.

5. Sosyal mesafe için uzaktan çalışmaya izin verin

Daha da iyisi, organizasyon olarak evden çalışma sistemine geçin. Çalışanlarınızdan herhangi biri işlerini evden yapabilirse, evden çalışmasına izin verin. Facebook, Google, Twitter ve Amazon (ve GoDaddy) koronavirüs salgını sebebiyle daha esnek evden çalışma politikaları uygulayan şirketlerden sadece birkaçı.

Hatta bazı roller için, evden çalışma üretkenliğin artmasını bile sağlıyor. Bu yüzden şu anda üretkenlik kaybı konusunda endişelenmeyin.

Birçok işletmenin farklı yerlerde ama birlikte çalışan ekipler olarak faaliyet gösterme ihtiyacı aynı zamanda kağıtsız çalışma fırsatı da sunuyor. Dosyalara uzaktan erişme imkanınız varsa, bir form veya rapor için ofise gitmenize de gerek kalmıyor.

İşletmenizin bilgilerini ve kurumsal yazılımını yönetmek için dışarıdan bir sunucu hostingi bulursanız, çalışanlarınızın istedikleri yerde istedikleri zaman çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Tescilli bilgileriniz varsa ya da işletmenizde insanların finansal veya sağlık bilgileri gibi kişisel verilerini barındırıyorsanız, size yardımcı olabilecek yasal olarak uyumlu hosting şirketleri de bulunur. Bu şirketler, en son sağlık ve finansal gizlilik düzenlemelerine uyarlar böylece bilgilerinizin iyi korunduğundan emin olabilirsiniz.

Tüm verileriniz ve erişimleriniz için gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Mümkünse, uzaktan çalışanlarınızın şirket sunucularına giriş yapmaları için sanal özel ağ (VPN) kullanmalarını sağlayın. Bu, hacker’ların çalışanlarınızın bilgisayarı ile sunucularınız arasındaki trafiği engellemelerini önlemeye yardımcı olur.

6. Çalışma saatlerini esnekleştirin

İş yerinde fiziksel olarak bulunması gereken çalışanlarınız için çalışma saatlerini ve zamanlarını esnekleştirmeyi düşünün. Bu sayede, iş yerinde aynı anda daha az çalışan bulunmasını sağlayarak sosyal mesafe önlemlerini gerçekleştirmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

7. İşletmenizde fazladan alanlar oluşturun

İnsanlara fiziksel olarak hizmet veren bir işletmeniz varsa (müşterilere yemek sunan bir restoran gibi), bu müşteriler arasındaki mesafeyi artırın. Örneğin alışveriş alanını genişletebilir ya da masalar arasındaki mesafeyi açabilirsiniz.

8. Mümkün olan durumlarda online hizmetlerden faydalanın

İşletmeniz için mümkünse, sosyal mesafe önlemlerini uygulayabilmek için yalnızca online ya da uzaktan hizmet verme seçeneklerine geçin.

Ülkedeki birçok restoran şimdilerde sadece eve teslimat modeline geçiyor ve müşterilerin restoranda yemek yemelerine izin vermiyor.

İnsanları sizi aramaya ya da hizmetlerinize ulaşmak için web sitenizi kullanmaya teşvik edin.

Ardından onlara eve teslimat sağlayabilirsiniz.

Örneğin, yerel restoranlara yardımcı olmak amacıyla Getir, Mart ayı boyunca Getir Yemek’e üye olan restoranlardan komisyon almayacağını duyurdu.

Koronavirüs nedeniyle iş kaybı yaşayan @GetirYemek üyesi restoranlarımızdan bugün itibariyle Mart ayı sonuna kadar komisyon almayacağız. Online ödeme yapılan siparişlerde restoran ödemelerini ertesi gün yapmaya da devam. Zor günlerde esnafımıza hep destek tam destek. #COVID19tr

— Nazım Salur (@NazimSalur) March 19, 2020

9. Nakit işlemlerini azaltın

Fiziksel mağazalar için geçici bir sosyal mesafe önlemi olarak nakit işlemlerini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Bunun yerine kart ya da dijital ödeme sistemlerini kullanın.

10. Sosyal mesafe uygulayabilmek için müşteri akışını yavaşlatın

Ayrıca, müşteri akışını bir şekilde yavaşlatarak ya da değiştirerek de sosyal mesafe uygulayabilirsiniz. Örneğin, bir seferde sadece tek bir müşteriye hizmet vermeyi seçebilirsiniz.

 

Dünya üzerinde bazı marketlerde ise, yaşlılara yardımcı olmak için onlara özel alışveriş saatleri uygulaması gerçekleştiriliyor. İngiltere, İrlanda ve Avustralya’da uygulanan örneklere buralardan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Risk altındaki bir nüfus segmentine dahil olmasanız bile, sosyal mesafe önlemleri almanız hayat kurtarabilir. Bu yazıda bahsettiğimiz stratejilerin hepsini uygulayamayabilirsiniz, ancak ne kadar aktif ve bilinçli olursanız o kadar iyidir.

Bu yazıya Erik Deckers da katkıda bulundu.