Küçük işletmeler büyük indirim zamanlarına nasıl hazırlanabilirler?

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Brenda Barron

Bu sene Black Friday, Siber Pazartesi ve yılbaşı gibi büyük indirim ve alışveriş zamanları öncekilere kıyasla biraz farklı görünebilir. Ancak, bir alışveriş kalabalığının fiziksel mağazanızı dolduramayacak olması, müşterilerinizin bu dönemdeki harcama yapma eğiliminden faydalanamayacağınız anlamına gelmiyor.

1. Büyük indirim zamanlarının farklılık gösterebileceğini kabul edin

Yapmanız gereken ilk şey, bu yıl bazı şeylerin farklı olabileceğini kabul etmek.

Şimdiye kadar mağazalarda kalabalığı azaltmak için pek çok yenilikçi yöntem uygulanmış olsa da (işletmelerin açık havada kurulan tezgah kurması ya da içeri sayılı insan alınması gibi) büyük indirim günleri gibi talebin yüksek olacağı zamanlarda bu politikaları uygulamak zorlayıcı olabilir.

Normal alışveriş kalabalığınızın olamayacağı bu zamanda, müşterilerinizle ilgilenip mağazanızdaki herkesin güvenliğini sağlarken ve yerel sağlık kurallarını uygularken, bir yandan işinizi nasıl kârlı tutacaksınız? İşletmenizde COVID-19 hijyen önlemleri almanız tabii ki bir zorunluluk. Ancak bu dönemde odağınızı daha çok internet satışlarına yöneltmeniz sizin için daha iyi olabilir.

İlgili yazı: Sosyal mesafe önlemlerini işletmenizde nasıl uygulayabilirsiniz? 

2. Teslimat seçeneklerini genişletin

İşletmeler son 8 ayda mağaza içi kalabalığı azaltmak için online alışveriş yapıp mağazadan teslim alma gibi seçenekleri genişletti. Bu sizin de büyük indirim zamanlarında uygulamayı düşünmeniz gereken bir sistem.

Web sitenizde her ürün için hangi kargo ve teslim alma seçeneklerinin bulunduğunu açık açık belirtin. Böyle zamanlarda kargo şirketleri de yoğun çalıştıkları için teslimat zamanları hakkında açık olun. Beklemek yerine alışverişlerini mağazanızdan teslim almayı tercih edecek müşterileriniz olabilir.

Bu aynı zamanda güncel bir stok envanter sisteminiz olmasını da gerektirir. Henüz böyle bir altyapıya yatırım yapmadıysanız çok geç olmadan yapmanızda fayda var.

3. Online varlığınızı büyük indirim zamanları için hazırlayın

Bir önceki maddeyle de bağlantılı olarak, web sitenizi de hazırlayın. Yaklaşan indirimlerinizi duyururken, sitenizin bant genişliğinin trafik artışını kaldırabileceğinden emin olmak için gerekli kontrolleri yapın.

Aynı şekilde, indirim kuponları ya da alışveriş sepeti terki eklentileri gibi yararlı olacağını düşündüğünüz e-ticaret özelliklerini sitenize eklemeyi unutmayın.

Bunlara ek olarak, işletmenizi Google, Facebook, Instagram gibi platformlarda arayın ve sonuç olarak ne çıktığını görün. Çalışma saatleri ya da menü gibi gerekli tüm bilgileri güncelleyin, yeni ürün fotoğrafları yükleyin ve müşterilerinizin geri bildirimlerini dinlediğinizi ve onlara değer verdiğinizi görebilmeleri için yapılan yorumlara yanıt verin.

4. Online stratejileri benimseyin

Alışveriş kalabalığını fiziksel mağazanızda ağırlayamıyorsanız, hemen şimdi dijital pazarlama çalışmalarına odaklanın.

İndirimlerinizi duyurmak için Facebook, Instagram ve Twitter’da sosyal medya reklamları yayınların ve büyük indirim zamanlarına özel sosyal medya kampanyaları (hem ücretli hem organik) düzenleyin.

Ayrıca eski ve yeni müşterilerinize yönelik e-posta pazarlama kampanyaları düzenleyerek indirimlerinizden haberdar olmalarını ve indirim sezonu boyunca sizinle etkileşim halinde kalmalarını sağlayın.

5. Kalabalıktan sıyrılın

büyük indirim sarı laleler arasında kırmızı lale
Görsel: Rupert Britton, Unsplash aracılığıyla

Bunun kolay olmadığını biliyoruz, ancak geçmiş yıllara kıyasla daha rekabetçi bir online reklam alanında kalabalıktan sıyrılmanın bir yolunu bulmak, başarının anahtarı olacak.

Her şey yaratıcılığınıza ve inisiyatif almanıza bağlı.

Black Friday, Siber Pazartesi ve yılbaşı gibi büyük indirim zamanlarına önem vererek, pazarlama faaliyetlerinizin müşterilerinizi işletmenize sezon boyunca çekeceğinden emin olun. Takipçilerinizi yalnızca satın almaya değil, Instagram Hikayeler veya Facebook Live’da etkileşim kurmaya teşvik eden eğlenceli sosyal kampanyalar oluşturun.

Benzersiz kuponlar ve indirimler sağlayın. Daha fazla müşteri çekmek için çekilişler yapabilir veya özel kampanyalar da oluşturabilirsiniz.

Büyük indirim zamanlarından faydalanmak için hazırlıklara başlayın

Satışlarınızı ve müşteri etkileşiminizi yüz yüze yapmaya alışkın bir işletmeyseniz, bu yazıda bahsettiklerimiz kulağa biraz zahmetli gelebilir. Ancak bu indirim sezonunun alışılmışın dışında olması, ondan faydalanamayacağınız anlamına gelmemeli.