Küçük işletmelere hazır web sitesi bizden!

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Selina Bieber

KOBİ’ler, Türkiye’de toplam işletmelerin yüzde 99’unu, toplam katma değerin yüzde 55’ini, toplam yatırımların yüzde 50’sini oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerin hızlı bir şekilde dijitalleşen dünyaya uyum sağlamaları, rekabet güçlerini artırabilmeleri büyük önem taşıyor. Bu konuda, günümüz teknolojisinin sunduğu hazır web sitesi imkanları yardımcı olabilir. Geçtiğimiz yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ‘Dijital Dönüşüm Hareketi’’ projesi lansmanında konuşma yapan, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’ın da dediği gibi:

7 milyar insan, 20 trilyon dolarlık dünya pazarı tek tuşla elinizin altında. Bugün en hızlı büyüyen şirketlerin ortak bir özelliği var, teknolojiyi kullanmak.

GoDaddy olarak teknolojiyi kullanmanın zor yanlarının, KOBİ’lerin bu alandaki korku ve çekincelerinin farkındayız. Bu farkındalıkla, “müşterilerimize fikir ve projelerini başarıya dönüştürmeleri için gerekli araçları, içgörüyü ve birebir desteği sunma” misyonumuzla hareket ediyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’deki KOBİ ve girişimcilere de fikirlerine isim vermek, profesyonel web sitesi oluşturmak, müşteri çekmek ve işlerini yönetmek konusunda araç ve destek sağlıyoruz. Küçük işletmelere yönelik dijital eğitim programımıza ek olarak Kobi Sohbetleri gibi etkinliklerimiz ve WordPress Yardım gibi eğitim videolarımızla online yolculuklarında KOBİ’lerin yanında yer almaya odaklanıyoruz.

Halihazırda faaliyette olan KOBİ’lere hazır web sitesi sunduğumuz “Size web sitesi yapalım mı?” projemizi de bu odak noktamız çerçevesinde geliştirdik.

Hazır web sitesi ile kolay başlangıç

Müşterilerimizden, etkinliklerimiz ve projelerimiz vasıtasıyla tanıştığımız kişilerden aldığımız geribildirimler bize şunu gösterdi: pek çok KOBİ, işletmeleri için bir web sitesine ihtiyaçları olmadığını veya bir web sitesi kurmalarının çok zor ve/veya maliyetli olacağını düşünüyor. Pek çoğu online dünyada var olmaları gerektiğini bilse de, bu algıdan dolayı dijital varlık oluşturma doğrultusunda bir adım atmaktan çekiniyorlar. KOBİ’lere hazır web sitesi sunduğumuz projemiz kapsamında hem kolay bir başlangıç yapmalarını sağlamayı hedefliyor, hem de bu algının değişmesini amaçlıyoruz.

Şunu bir düşünün: büyük ihtimalle interneti gerek akıllı telefonunuz, gerek dizüstü bilgisayarınız üzerinden olsun, bir şekilde kullanıyorsunuz. Bu da aslında bir dijital varlığınız olduğu anlamına geliyor. Yaşadığımız dijital çağda artık bir kişi veya kurum olarak fiziksel dünyada var olmamız yeterli değil çünkü artık herkesin elinde bir cep telefonu var ve herkes internette. Ailemiz, arkadaşlarımızla bile çoğu zaman cep telefonumuz üzerinden interneti ve mobil uygulamaları kullanarak haberleşiyoruz, değil mi? Bu, aynı zamanda ölçeği fark etmeksizin işletmelerin ulaşmak istediği potansiyel müşterilerin de internette olduğunu gösteriyor. Onlara ulaşabilmek için işletmenizin de internette görünür olması büyük önem taşıyor.

Tamam da, neden web sitesine ihtiyacım var?

Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız bir araştırma, Türkiye’deki mikro KOBİ’lerin yüzde 47’sinin halen bir web sitesi olmadığını gösterdi. Araştırma sonuçlarında da bunun nedenlerinin yukarıda bahsettiğimiz nedenler olduğunu gördük: katılımcıların yüzde 27’si bir web sitesi oluşturmaya zamanları olmadığını söylerken, yüzde 22’si işletmelerinin bir web sitesini gerektirecek büyüklükte olmadığına inandığını dile getirdi. Yüzde 25’i ise web sitesinin işletmelerine bir katkısı olacağına inanmadıklarını belirtti.

Bunlar, haklı nedenler tabii ancak bir de şunu düşünün: yemek siparişi vereceğiniz zaman, açık eczane arayacağınız zaman; yani herhangi bir ürün ve hizmet ihtiyacınız olduğunda ilk önce nereye başvuruyorsunuz? İnternete, değil mi? Eee, o halde web sitenizi, dijital kartvizitiniz olarak görmelisiniz. Potansiyel müşterileriniz, sunduğunuz ürün veya hizmetleri aradığında sizi bulup, satış yapmanızı sağlayacak bilgilere ulaşabilmeli.

Web sitenizle 7/24 açık olabilirsiniz, daha fazla kişiye erişebilirsiniz ve internet dünyasında kendinize ait (yani sahibinin siz olduğu) bir alan alabilirsiniz.

Bu alanı Facebook, Instagram ve benzer hesaplara bağladığınızda dijital varlığınızın tüm parçalarını birleştirip, daha fazla müşteri kazanma potansiyeline sahipsiniz.

Hazır web sitesi ile siz de online olun!

hazır web sitesi web sitesi mimarı godaddy
Hazır web sitesi kurulum sürecimiz

“Size web sitesi yapalım mı?” projemiz kapsamında halihazırda faaliyette olan ancak web sitesi olmayan KOBİ’lere hazır web sitesi hediye ediyoruz. Web sitesi kurmanın zor olmadığını savunuyoruz ancak biliyoruz ki bazen birinin yol göstermesi işleri daha da kolaylaştırıyor.

Proje sürecimiz şöyle işliyor:

1. Başvuru: Bize GoDaddy Türkiye Facebook veya GoDaddy Türkiye Instagram sayfaları üzerinden ulaşın. Mesajınızı yazarken lütfen aşağıdaki bilgilere yer verin:

  • İşletmenizin adı,
  • İşletmenizin faaliyet alanı
  • İşletmenizin kuruluş yılı
  • İşletmenizin lokasyonu
  • “Neden web sitesi istiyorum?” sorusunun yanıtı

2. Değerlendirme: Talebinizi değerlendirip, sizinle irtibata geçeceğiz

3. Ön görüşme: Web sitesi yapımı için beklentilerinizi, gerekli içerikleri ve yapım tarihini netleştirmek için sizinle bir araya geleceğiz. Yer vermek istediğiniz içerikleri sizden alıp, kurulum aşamasını biz halledeceğiz.

4. Web sitesini yayınlama: Kurulum aşamasını tamamladıktan sonra sizi tekrar ziyaret edip, web sitenizi birlikte yayına alacağız. Bunu yaptığımız an hazır web sitesi aktif olarak kullanabileceğiniz durumda olacak.

5. Tanıtım: Tüm süreci videoya çekerek, işinizi ve web sitenizi blogumuzda ve sosyal medya kanallarımızda anlatacağız; daha fazla kişinin sizden haberdar olmasını sağlayacağız. Bunun örnekleri için şimdiye kadar yaptığımız müşteri hikayelerine göz atabilirsiniz. 

Siz de işletmenizin web sitesi olsun istiyorsanız, bizimle iletişime geçin.

ÖNEMLİ NOT: Web sitesi kurulumunda Hazır Web Sitesi ürünümüzün Bireysel paketini kullanıyoruz. Mevcudiyete bağlı olarak istediğiniz alan adını ile birlikte bu ürünü bir yıl boyunca size hediye ediyoruz.