Limited şirket kurma: 6 Adımda kendi LLC’nizi kurun

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Adem Asha

Bir limited şirket kurma sürecine başladığınızda, bu bir işletme sahibi için heyecan verici bir zamandır, ancak aynı zamanda göz korkutucu da olabilir. Evrak işlerinden sertifikasyona, tescile ve daha fazlasına kadar düşünülmesi gereken çok şey var.

Bu altı adımlı kılavuzda süreci olabildiğince basit hale getiriyoruz. Bir isim seçmekten kayıt olmaya ve LLC'nizi oluşturmaya kadar limited şirket kurma yolculuğunda size rehberlik edeceğiz. Bir LLC'yi nasıl başlatacağınızın bulunduğunuz eyalete bağlı olacağını unutmamak önemlidir, bu nedenle giderken yerel mevzuatı kontrol edin.

LLC başlatmak

1. Bir işletme adı seçin

Her işletmenin bir isme ihtiyacı vardır. İşletmenizi kaydetmeden önce eşleşen alan adının mevcut olduğundan emin olun. İstediğiniz son şey, halihazırda kullanımda veya ticari markalı olduğunu bulmak için bir ad seçmektir

İstediğiniz alan adını arama çubuğuna girin ve Satın Al'a basın. Alan adı mevcutsa satışa sunulacaktır; değilse GoDaddy size ilham verebilecek seçenekler sunacaktır.

Kullanılabilir bir alan adı, işletme adının mevcut olduğunu gösterir, ancak durum tespiti yapın ve kayıt ofisleri aracılığıyla kontrol edin.

GoDaddy Alan Adı arama çubuğu

İşletme adınızda kullanabileceğiniz kelimeler konusunda da eyalet kısıtlamaları olabilir. Kısıtlanmış kelimeler arasında 'banka', 'güven', 'mütevelli heyeti' veya 'şirket' yer alabilir. Temel olarak, işletme adınız işletmenizi yansıtmalı ve yanıltıcı olmamalıdır.

İşletme adınızın kullanıma uygun olduğunu doğruladıktan sonra bir alan adı satın alabilir, bir web barındırma planı seçebilir ve kendi çevrimiçi işletmeniz için wordpress e-ticaret hosting kullanabilirsiniz.

Alan adı seçmek konusunda daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya göz atın.

2. Kayıtlı bir temsilci bulun

plan aşaması

Kayıtlı bir temsilci atamak çoğu eyalette limited şirket kurma sürecinde bir zorunluluktur. Kayıtlı temsilcinizin genellikle LLC'nizin kayıtlı olduğu eyalette fiziksel bir adrese sahip olması gerekir.

LLC kayıtlı temsilcisinin rolü, önemli belgeleri LLC içindeki kilit personele iletmektir. Kayıtlı acenteniz yasal bildirimler ve vergi formları gibi belgeleri iletecektir. Kayıtlı acenteniz herhangi bir yasal sorun hakkında sizi en kısa sürede bilgilendirmelidir. Bu önemli bir rol ve eğer şirket içerisinden birisi bu görevi üstlenecekse, onun gayretli olması gerekiyor.

Çoğu durumda, kayıtlı bir acente hizmeti seçeneği son derece arzu edilir. Bu şekilde, kayıtlı bir acente olmanın hukuki ve idari görevlerini üstlenmesi için birini (veya bir şirketi) işe alabilirsiniz. LLC'de bu rolü üstlenecek nitelikli veya mutlu kimse yoksa birini işe almak özellikle yararlıdır. Veya şirketin kayıtlı olduğu eyalette fiziksel bir adres yoksa.

3. Vergi Kimlik Numrası (VKN) Alın

finansman ve hasap işleri

Vergi kimlik numarası almak limited şirket kurma aşamalarını kolaylaştırmanızda çok büyük bir rol oynayacak işlemlerden sayılır.

Vergi kimlik numarası, vergi mükellefinin ödemelerini, iadelerini, beyanlarını ve diğer vergi işlemlerini izleme ve yönetme amacıyla kullanılır. Ayrıca, bu numara, mükelleflerin vergi beyannamelerini doldururken veya diğer vergi işlemlerini gerçekleştirirken kullanmaları gereken bir referans olarak da hizmet verir.

4. Kuruluş Sözleşmesini Dosyalayın (Kuruluş Belgesi)

limited şirket kurma kayıt işlemi

Kuruluş Sözleşmeniz (diğer adıyla Kuruluş Sertifikası), Dışişleri Bakanı gibi yerel hükümet kurumunuzdan alabileceğiniz bir formdur.

Formu doldurmanız ve gerekli bilgileri vermeniz gerekecektir. Her eyaletin kendi formu vardır, bu nedenle doğru olanı seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. LLC sahiplerinin şirket adı, iş adresi, adları ve adresleri gibi tipik bilgilerinizi doldurmayı bekleyebilirsiniz.

Formu gönderirken bir dosyalama ücreti ödemeniz gerekebilir. Ücret eyaletler arasında değişiklik gösterecektir. Ancak türkiyede noter tarafından hazırlanan bir sözleşme 2023 yılında 300 ile 700 türk lirası şeklinde mal olabilir.

5. LLC'niz için bir İşletme Anlaşması oluşturun

sözleşme ve anlaşma işlemi

İşletme Anlaşmanız bir nevi sahipler arasındaki bir sözleşmeye benzer. Belge yasal olarak bağlayıcıdır ve LLC'nin nasıl yönetileceğini özetlemektedir. Önemli olan, kâr ve zararların nasıl paylaşıldığını ana hatlarıyla belirten İşletme Anlaşmasının yürürlükte olmasıdır..

İşletme Anlaşması yasal bir belge olmasına rağmen, bu anlaşmanın gelecekteki olası anlaşmazlıkları çözmek için nasıl kullanılabileceğini görebilirsiniz. Anlaşma, tüm sahiplerin bir limited şirket kurma işleminin en önemli yönlerinden bazılarında aynı fikirde olduğu anlamına gelir.

Bu sözleşmeyi oluştururken bir avukatla çalışmanız faydalı olabilir..

6. Limited şirket kurma aşamasında dikkate alınması gereken ek hususlar

plan ve yapma işlemi

Son olarak, eyalete özgü veya LLC'nizi mümkün olan en iyi temellerle başlatmak için gerekli olan diğer öğeleri düşünmek için bir dakikanızı ayırın..

Bazı ekstra hususlar şunları içerebilir:

  • Ticari bir banka hesabı oluşturmak. Her ne kadar işletme finansmanını yönetmek için ayrı bir hesap her işletme için en iyi uygulama olsa da, bir limited şirket kurma yolculuğunda, kişisel finansmanınızı işletme finansmanınızdan uzak tutmak konusunda özellikle dikkatli olmak istersiniz. Bu, vergi beyannamelerini çok daha az kafa karıştırıcı hale getirecektir ve bir LLC ile, sizden ayrı bir kuruluş olan bir işletmeniz olduğunu ve dolayısıyla kendi banka hesabına sahip olacağını unutmamalısınız.
  • İzin ve lisans alın. Sektörünüze ve konumunuza bağlı olarak özel lisanslara ve izinlere ihtiyacınız olabilir. Tüm evraklarınızın düzgün bir şekilde toplandığından ve yasal olarak uyumlu olduğundan emin olun.
  • Diğer eyaletlerde iş yapmak için kaydolmak. Bir eyalette kayıtlıysanız ancak başka eyaletlerde varlıklarınız veya çalışanlarınız varsa başka bir yerde iş yapmak için kaydolmanız gerekebilir. Bu, içinde çalıştığınız eyaletlere bağlıdır. Başka eyaletlerde kaydolmanız gerekiyorsa orada da kayıtlı bir acenteye ihtiyacınız olacak.

İlişkin: 2023 için düşük bütçeyle başlatması kolay küçük işletme fikirleri

En iyi kaynaklar her zaman resmi ve kanuni kaynaklardır işletme kurmadan önce işletme tescili konsunda kanun bilgisine sahip olun

Limited şirket kurma faydaları nelerdir?

Bir limited şirket kurma size getireceği faydaları aşağıda bir LLC iş modeline geçmek isteyebileceğiniz en çok arzu edilen nedenlerden bazılarını listeledik.

  • Sınırlı sorumluluk koruması kişisel olarak sorumluluğunuzu ortadan kaldırır. İşletmeniz kendi borçlarından veya yasal yükümlülüklerinden sorumlu, kendi varlığı haline gelir.
  • Doğrudan vergilendirme, sahiplerin önce vergi ödemeden kazançlarını almalarına olanak tanır. Kâr ve zararlar, sahiplerinin kişisel vergi beyannamelerine yansıtılır.
  • Oluşturulması ve bakımı kolaydır (özellikle de bu makaleyi okuduğunuza göre). LLC'ler altı adım kadar kısa bir sürede kurulabilir.
  • İşletmenin güvenilirliği, kayıtlı bir LLC işletmesine sahip olmakla geliştirilir. Hatta daha yüksek bilet müşterilerinin güvence altına alınmasına veya fiyat artışlarının haklı çıkarılmasına bile yardımcı olabilir.
  • Mülkiyet devri LLC’ler için oldukça kolay ve esnektir.

İlişkin: 2023'te bir iş kurmanın maliyeti nedir?

Limited şirket kurma hakkındaki sorularınızın yanıtları:

Bir LLC işine adım atıp atmayacağınıza karar vermeden önce birçok sorunun sorulması yaygındır. Burada sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.

Ek olarak, bir iş planının nasıl yazılacağını öğrenmek, fikirlerinizi yolunda tutacak bir stratejiyi resmileştirmenize yardımcı olabilir.

Bir LLC'nin ömrü nedir?

Bir LLC'nin ömrü değişir, ancak bazı eyaletler LLC'lerin 30 yıllık bir ömre sahip olmasını gerektirir. Bazı eyaletlerde LLC'nin ömrü sınırsızdır ve sahipleri onu feshedinceye kadar devam edebilir.

LLC ile nasıl para kazanılır?

Herhangi bir işte olduğu gibi bir LLC'nin parçası olarak da para kazanabilirsiniz. LLC'niz, hizmet satarak veya müşterilere üyelik ve abonelik sunarak ürün alıp satarak para kazanabilir.

Temel fark, bir LLC ile nasıl para kazanacağınızdır. Sahibi olarak siz de sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz. Yani LLC'niz size bir ücret ödüyor.

LLC'mden kendime maaş ödemeli miyim?

LLC'niz aracılığıyla kendinize nasıl ödeme yapacağınıza karar vermeden önce mali destek aramalısınız, ancak yukarıdaki gibi, işletmeye fayda sağlayan hizmetler için sözleşmeli saatler için ödeme yapma seçeneği vardır. Veya sahibi olarak dağıtımları alabilirsiniz.

Bir LLC'nin dezavantajı nedir?

Bir LLC'yi yönetmek, dezavantaj olarak algılanabilecek daha fazla çalışma gerektirir. Örneğin, evrak işlerini ve dosyalamayı farklı şekilde yönetmeniz gerekecektir. Vergileri tek başınıza yönetiyorsanız, bir LLC kurarken mali durumunuzu yönetmenize yardımcı olacak bir muhasebeciyi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kişisel paramı LLC'm için kullanabilir miyim?

Bir işletme sahibi olarak kişisel parayı bir LLC'ye fon sağlamak için kullanabilirsiniz. Bu özellikle LLC'ye başlamanın ilk günlerinde yaygındır.

Limited Şirket kurma konusunda son düşünceler.

Bir LLC'ye sahip olmak ve yönetmek yukarıdaki altı adım özelliğiyle bitmiyor. Bir LLC'yi nasıl başlatacağınızı öğrendikten sonra, onunla ilgilenmeli ve yeni bulduğunuz LLC'yi eyaletin devam eden gereklilikleri doğrultusunda tutmalısınız. Raporları ve hesapları buna göre dosyalamanız gerekecektir. Ve bunun da ötesinde, mevzuattaki olası değişikliklere karşı da dikkatli olmalısınız.

Her ne kadar bunaltıcı gelse de, bir LLC kurarken doğru adımları atmanıza yardımcı olacak avukatlar ve muhasebeciler var. Ve yeni mevzuatı yönetme zamanı geldiğinde, zamanı geldiğinde bununla mücadele etmeye hazır hissedeceksiniz.

İlişkin: İnternette freelance yapılabilecek işler nelerdir?

Kullanılan Ürünler

Web HostingDaha fazla bilgi edinin
Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin