2023’te bir iş kurmanın maliyeti nedir?

GenelKategori
Okuma süresi: 14 dk
Adem Asha

2023'te bir iş kurmak bunaltıcı olmak zorunda değil. Anlıyorum, düşünecek çok şey var ve yeni bir girişimci olarak aklınızda tek bir şey var: para, Ödeyebilecek misin?, iş seni ayakta tutacak mı?, hayattaki taahhütlerin yanında yan uğraşlarını nasıl dengeleyeceksin?, hatta belki tam zamanlı işiniz bile olabilir. Peki 2023'te bir iş kurmanın maliyeti tam olarak ne kadar?

Şüphesiz düşünecek çok şey var ama ne kadar çok düşünürsen hayallerinin peşinden gitmemek için o kadar çok neden bulacaksın ve bu sizin için isteyeceğimiz en son şey.

Bu nedenle, fazla düşünmek yerine, başlangıç maliyetlerinin bir dökümünü ve her adımda maliyetleri yönetmeye yönelik ipuçlarını içeren bu kapsamlı kılavuzu baştan sona okuyun.

 • 2023’te Bir İş Kurmanın Maliyeti: Sabit Maliyetler
  • Domain, website Veya Çavrimiçi Mağaza
  • Web sitesi Tasarımı Ve Geliştirme
  • Bir İşleymeyi Kaydetmenin yasal Maliyetleri
  • Pazarlama
 • 2023'te bir iş kurmanın Maliyeti: değişken maliyetler
  • Fiziksel konum
  • Ürünler veya envanter
  • Kadro
  • Vergiler
  • Devam eden masraflar
  • Beklenmeyen maliyetler
 • Girişiminizi veya küçük işletmenizi nasıl finanse edersiniz?
  • Kişisel yatırım
  • Tanıdıklar aracılığı ile borç alma
  • Krediler
 • İlk yılınız için bir bütçe oluşturun
  • Freelance İş
  • Hizmet tabanlı iş
  • İlk yıl için pazarlama maliyetleri
 • Küçük bir Bütçeyle başlatabileceğiniz işletmeler

2023'te bir iş kurmanın Maliyeti: sabit maliyetler

Girişiminizin sabit maliyetleri, iş türüne bağlı olacaktır. Bir serbest çalışan olarak, halihazırda bir bilgisayara sahip olduğunuzu ve Wi-Fi erişiminiz olduğunu varsayarsak, 0 tl karşılığında bir iş kurabilirsiniz.

Operasyonlardan, ürünlerden veya web siteleri gibi dijital varlıklardan daha fazla katılıma ihtiyaç duyan işletmeler daha fazla harcama gerektirebilir.

İşletmenizin maliyeti farklı olacaktır, ancak 2023'te Bir İş Kurmanın Maliyeti hakkında bilgi almak için aşağıdaki kılavuzları kullanabilirsiniz.

Bir bilgisayardaki statistik fotoğrafı

Domain, web sitesi veya çevrimiçi mağaza

Yeni başlayanların çoğu; çevrimiçi ticaret ve soruşturma almak için veya yerel aramada bulunabilmek için Google aramada ve Google haritalarında yer almak amaçlı bir web sitesine ihtiyaç duyar.

Bununla birlikte, hizmet tabanlı bir işletmeye başlıyorsanız, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarını kullanarak bir web sitesi olmadan da işinizi canlandırabilirsiniz.

Bir web sitesinin maliyetinden tasarruf etmek için, e-ticaret mağazalarında (Trendyol, çiçeksepeti, hepsiburada vs.)mağazalar oluşturabilir ve ürünleri yüklemek için minimum ücretler ödeyebilirsiniz. Bu sadece satış komisyonu elde etmenizi sağlar. Alternatif olarak, TikTok'ta kurulumu hiçbir maliyeti olmayan bağlı kuruluş pazarlamasına başlayabilirsiniz.

Bir iş kurmanın maliyeti için ücretsiz alternatifler harika olsa da, bir noktada işletmeniz muhtemelen daha güçlü bir çevrimiçi varlık isteyeceğiniz bir noktaya kadar büyüyecektir. Ve e-ticaret tüccarları, çevrimiçi ödemeleri kabul etmelerine olanak tanıyan bir satış teknolojisi sağlamaya hazır olmalıdır.

GoDaddy Wordpress E-ticaret Hosting kullanarak mağzanızı oluşturun. Daha sonra WooCommerce uzantılarını kullanarak kredi kartı ödemelerini ve chek’leri Kabul edin.

Bir web sitesine ihtiyaç duyan girişimciler için, Domain ve Hosting satın alarak başlayın.

Genel olarak, premium olmayan alan adlarının maliyeti, aldığınız anlaşmaya ve alan adını kaydettirmeye karar verdiğiniz yıl sayısına bağlı olarak 1 ila 20 Dolar arasındadır. Fiyatları keşfetmek için bir alan adı satın alın ve istediğiniz web sitesi URL'sini arayın.

İstadiğiniz Alan Adını sorgulayarak detaylı fiyat ve kullanım bilgisi alın.

Alan adlarının maliyetini yönetmek için ipuçları: Daha ucuz alan adı eklerini keşfederek maliyetleri azaltabilirsiniz. Her zaman olmasa da genellikle .com veya .co.uk; .co, .io, .site, .shop'tan daha pahalı olacaktır. Çok sayıda alan seçeneği vardır, bu nedenle üzantı ekleri ve fiyatlandırmayı keşfetmek için biraz zaman ayırın.

Web sitenizin barındırıcısı, sitenizi internette ve müşterilerin önüne çıkarmak için gereklidir. Bunun için bir web hosting planı almanız gerekecek.

Barındırma maliyetini yönetmek için ipuçları: paradan tasarruf etmek için yıllık veya uzun yıllar önceden ödeme yapın.

Ilişkin: Çevrimiçi İşletme Kurmek: Tam Kılavuz

Web sitesi tasarımı ve geliştirme

Tatlı civciv oyuncak fotoğrafı

Bir web sitesi oluşturmak isteyenler için için sürükle ve bırak editörlerini kullanabilirsiniz. Maliyetleri gerçekten azaltmak istiyorsanız bu mükemmeldir. E-ticarete başlıyorsanız, broşür web siteleri oluşturabilir veya wordpress E-ticaret hosting  kullanabilirsiniz.

Web sitesi tasarımı ve inşası maliyetlerini yönetmek için ipuçları: Bir web sitesi tasarlama ve geliştirme düşüncesi size bunaltıcı geliyorsa, ancak bir iş kurmanın maliyeti için tasarruf etmek istiyorsanız, GoDaddy ile bir web sitesi oluşturmak için birkaç saat ayırın. Kolay olduğuna söz veriyorum ve kendinizi şaşırtabilirsiniz.

Bir web sitesi oluştururken, web sayfalarınızda ve diğer marka teminatlarınızda görüntülenecek bir logo oluşturmayı düşünün. Canva üzerinden ücretsiz ve marka bilinci oluşturan logo hizmeti bulabilirsiniz.

Bir işletmeyi kaydetmenin yasal maliyetleri

2023’te bir iş kurmanın maliyeti: Yasal maliyetler, iş türleri ve gerekli yasal teminat arasında büyük farklılıklar gösterir. Bir limited şirket nasıl kuracağınızı anladıysanız ve ilgili maliyetlere hazırsanız, en az 6800tl kadar bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Tabii ki, bu kendi başınıza ne yapabileceğinize bağlıdır. Daha anlayışlı girişimler, bazı yasal gerekliliklerin üstesinden gelebilir ve böylece paradan tasarruf edebilir.

Hukuki maliyetleri yönetmek için ipuçları: temel unsurları göz önünde bulundurun. Yeni bir işletme sahibi olarak işletmenizi her açıdan ele almak cazip gelebilir ancak bu en başta gerekli olmayabilir. Başlamak için neyin olmazsa olmaz olduğunu düşünün, ardından neleri daha sonra ve ihtiyaç duyulduğunda satın alabileceğinizi not edin.

Pazarlama

Bir iş kurmanın maliyeti için en önemli faktörlerden biri; Pazarlama, bir işe başlarken en esnek maliyetlerden biridir ve seçenekler sonsuzdur.

GoDaddy dijital pazarlama paketi ile ücretsiz başlayabilirsiniz

Pazarlama ile ilgili iyi olan şey, tek başınıza çok şey yapabilmenizdir. İşi canlandırmak için sosyal medya platformlarını yönetmekten memnunsanız, bir kuruş harcamadan da başarılı olabilirsiniz. Zaman alıcıdır, bu nedenle zaman yatırımı dikkate alınmalıdır.

İşletmenizi reklamlarla pazarlamayı düşünüyorsanız, reklamların maliyetine karşı faydasını göz önünde bulundurmanız gerekir. Genel olarak, iyi bir reklam kampanyasını kötü bir kampanyadan ayırmak için ihtiyaç duyduğunuz verileri alamayacağınız için çok küçük bir bütçeyle başlamak yararlı değildir. Taahhüt etmeye hazır olana kadar bir reklam kampanyası başlatmayın.

Pazarlama maliyetlerini yönetmek için ipuçları: Pazarlama kanallarınızı dikkatli bir şekilde seçin ve hangisinin en büyük etkiye sahip olabileceğini bulmak için araştırma yapın. Daha az kanalı iyi kapsamak, birçok kanalı kötü bir şekilde ele almaktan daha iyidir. Ne de olsa, bir platforma ulaştığınızda her zaman ölçeklendirebilirsiniz.

2023'te bir iş kurmanın Maliyeti: değişken maliyetler

bir ekranda görünen statistik çizgi grafiği

2023’te bir iş kurmanın maliyeti , konuma ve işletmenin ihtiyaçlarına bağlı olarak inanılmaz derecede değişkendir. Bu öğeler aşağıda listelenmiştir.

Fiziksel ko‎num

2023'te bir iş kurmanın Maliyeti hakında bileceğiniz güzel bir bilgi, birçok işletmenin fiziksel bir konuma ihtiyaç duymayacak olmasıdır, ancak gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağaza açıyorsanız veya bir ofiste çalışmayı planlıyorsanız, kira veya ipotek hakkında düşünmeniz gerekecek.

Ürünler veya envanter

Hisse satın almanız ve tutmanız gerekiyorsa, ilk yatırımı önceden yapmanız gerekir. Maliyet, gerekli birimlere göre değişir. Neleri satacağınızı dikkatlice düşünerek bu maliyetleri yönetebilirsiniz. Diğer bir husus, toplu olarak stok satın alırsanız ne satabileceğinizdir.

Ürün ve envanter maliyetlerini yönetmek için ipuçları: tedarikçilere minimum sipariş miktarlarını (MOQ) ve miktara göre maliyetlerin nasıl değiştiğini sorun. Ayrıca, herhangi bir maliyete katlanmak zorunda kalmamak için dropshipping düşünebilirsiniz.

Kadro

Personel maliyetleri kıdeme ve konuma bağlıdır. Eyaletinizin asgari ücretini göz önünde bulundurmanız gerekecek, ancak Türkiyedeki asgari ücret 8.507 TL dir.

Personel maliyetlerini yönetmek için ipuçları: Çevrimiçi ticaret yapan işletmeler, işi yetenekli yeni serbest çalışanlara yaptırabilir veya dünyanın farklı yerlerinde fazla maaş alan serbest çalışanlara yaptırabilir. Ayrıca kendiniz daha fazla iş üstlenebilir veya işinizi desteklemek için yazılım ve yapay zekaya başvurabilirsiniz.

Vergiler

Bir iş kurmanın  maliyeti için ilk kaydın ötesinde, yeni başlayanların vergiyi dikkate alması gerekir. Vergiyle ilgili kurallar değişiklik gösterir, bu nedenle işletmenizin kayıtlı olduğu ülkedeki kuralları kontrol etmelisiniz.

Vergilerinizi ödemek, genellikle maliyetleri karşılamak için gelirinizin bir yüzdesini bir kenara ayırmak, vergi indirimlerini doğru bir şekilde hesaba katmak için harcamalarınızı izlemek ve kaydetmek veya sizin için vergileri yönetmesi için bir muhasebeci tutmak anlamına gelir.

Türkiyede 29 yaşın altında iseniz ve ilk defa işletme kuruyorsanız, şanslısınız çünkü düzenlenen genç girişimci istisnası sayesinde yılda 150.000 olmak üzere 3 yıl boyunca gelir vergisinden muaf olacaksınız.

Vergi maliyetlerini yönetmek için ipuçları: ne kadar verimli olursanız, bir muhasebeciye o kadar az ödemeniz gerekir. Birçok küçük işletme erken vergi beyannamelerini tek başına yönetebilir, ancak büyüyen bir işletmenin eninde sonunda bir muhasebeciye ihtiyacı olacaktır. Düzenli olarak kenara para koyarak maliyetleri yönetin.

devam eden masraflar

2023’te bir iş kurmanın maliyeti için küçük bir işletme olarak, devam eden harcamalarınız olması muhtemeldir. Onlarla başlamayabilirsiniz, ancak zamanla muhtemelen aboneliklere veya yazılımlara yatırım yapacaksınız. Belkide E-ticaret için dikkate almanız gereken nakliyeniz olabilir. Maliyetler gereksinimlerinize göre değişecektir.

Devam eden harcamaları yönetmek için ipuçları: devam eden masraflar işletme sahiplerini rahatsız edebilir, bu nedenle aylık aboneliklere ve satın aldığınız iyi niyetli yazılımlara dikkat edin. Kullanmıyorsan parayı çöpe atıyorsun.

Beklenmeyen maliyetler

Ne olursa olsun, herhangi bir işletme eninde sonunda beklenmedik bir maliyetle karşılaşabilir. Sizi acil bir durumdan kurtarmak için bir bütçe tutarak beklenmedik durumlara hazırlanın. Beklenmedik maliyetler arasında hastalığınız, bir sorunu hızlı bir şekilde çözmek için bir danışman tutma ihtiyacı veya gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazadaysanız binada bir şeyler ters gidebilir.

Girişiminizi veya küçük işletmenizi nasıl finanse edersiniz?

Finans kavramını açıklayan madeni paranın üstünde duran insan figürleri fotoğrafı

Yeni işiniz için fon bulmak muhtemelen aklınızdadır. Startup'ınız için fon kazanmanın bazı yaygın yolları.

Kişisel yatırım

İşletmenizi kendi başınıza finanse etmek güvenli bir seçenek olabilir. Yatırımcı beklentilerini karşılama stresini ortadan kaldırır ve yeni işinizi kendi imkanlarınızla kurduğunuzu bilmek gerçekten iyi hissettirebilir.

Kişisel yatırım, başlamadan önce birkaç yıl tasarruf etmenizi gerektirebilir, ancak diğer paydaşlardan bağımsız olmak ilk aşamalarda oldukça arzu edilebilir.

Kişiler aracılığıyla borç para alma

Örneğin, kişisel bağlantılarınızdan, arkadaşlarınızdan ve ailenizden borç para almayı tercih edebilirsiniz. Bu yoldan gitmeyi seçerseniz, bunu resmi bir yatırımmış gibi ele almanız gerçekten önemlidir: sözleşmeler yapın, kişisel ve iş görüşmelerini ayırın. Sözleşmenin ne olduğu konusunda çok net olun.

Krediler

Bankalardan kredi temini, finansman için bir seçenektir. Genel olarak, bankalar web sitelerinde hesaplayıcılar sağlar, böylece ödünç alabileceğiniz şeyleri ölçebilirsiniz. Bir banka kredisi almanın kolay olmadığını unutmayın, yeni başlayanların çok yüksek bir miktarı başarısız olur, bu nedenle bankalar doğal olarak kime borç verdiklerine dikkat ederler.

İlk yılınız için bir bütçe oluşturun

Bir iş kurmanın maliyeti farklı ihtiyaçları olan işletmeler için çeşitli maliyet özetlerine bir göz atalım.

Freelance İş

Serbest hizmet tabanlı iş maliyeti özetiniz, başlamak için en ucuz işletmelerden biridir, biraz şöyle görünebilir:

MasrafMaliyetNot
Bilgisayar0TLSerbest Çalışanların ulaşabildikliği her türlü bilgisayardan başlangıç yapabilirler.
Internet0TLEvden çalışın ve serbest çalışanların wi-fi için ek maliyetler konusunda endişelenmesine gerek yok.
Sosyal medya0TLOrganik gönderilerin hiçbir maliyeti yoktur artı olası satışlar ve müşteriler oluşturabilir.
Total:0TL

Hizmet tabanlı iş

Hizmet tabanlı bir iş kuranlar ve daha profesyonel bir çekicilik isteyenler, işleyen bir siteyle yeni bir iş girişimi başlatabilir.

Maliyet özeti şu şekilde görünebilir:

ExpenseCostNotes
Domain47.04*TLBu 47 TL maliyete ulaşmak için .site gibi son ekleri kullanın
Bir Web sitesi kururn0TLGoDaddy ile yaratıcı olun ve kendi web sitenizi oluşturun.
Web sitesi tasarım hizmetleri0TLİsteğe bağlı olarak: web sitesi tasarım hizmetlerini seçin.
Web hosting24.99/1ayBaşlamanız için en düşük maliyetli hosting.

İlk yıl için pazarlama maliyetleri

GoDaddy gibi bir hizmet sağlayıcıyla çalışmayı seçerseniz, dijital pazarlama hizmetlerimizi 0TL ile ücretsiz başlangıç olarak kullanabileceksiniz.

E-posta Pazarlaması0TL
Facebook, Yelp ve Google bağlantısı0TL
Site Optimize0TL
Total:0TL

Küçük bir bütçeyle başlayabileceğiniz işletmeler

tasmalı gezdirme esnasında olan tatlı köpek fotoğrafı

Ücretsiz veya küçük bir bütçeyle iş kurmak söz konusu olduğunda dijital dünya bir fırsatlar dünyasının kapılarını açtı.

Bir bilgisayarınız, Wi-Fi'niz ve olası satış oluşturmak için çalışma veya sosyal medyayı kullanma arzunuz olduğunu varsayarsak, aşağıdaki küçük işletme fikirlerinden herhangi birini ücretsiz olarak başlatabilirsiniz:

 • Yazma, SEO, PPC, sosyal medya yönetimi veya e-posta pazarlaması gibi dijital hizmetlerde serbest çalışma.
 • Freelancer veya Armut gibi platformlarda serbest çalışma.
 • TikTok gibi sosyal medya platformları aracılığıyla bağlı kuruluş pazarlaması. Buna başlamadan önce 1.000 takipçi kazanmanız gerekecek.
 • Halihazırda sahip olduğunuz (veya çevrimiçi olarak ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz) bir beceri konusunda danışmanlık.

Çok az veya hiç başlangıç maliyeti olmadan başlayabileceğiniz yerel hizmetler:

 • Köpek Gezdirme
 • Çocuk Bakıcılığı
 • Ev Bakıcılığı
 • Tamircilik
 • Özel Ders

Bazı işletmeler başlamak için küçük bir bütçe gerektirir, örneğin:

 • Trendyol’da dijital indirmeler satmak. Ürün yüklemek için küçük bir ücret ödersiniz, ancak Trendyola bir yüzde ödediğiniz ilk satışınızı yapana kadar hiçbir şey ödemezsiniz.
 • Direk nakliye
 • n11’de satış yapmak.

2023'te bir iş kurmaya ilişkin ek düşünceleri

İşletmenizin başarısını artırabilecek birçok kaynak ve teknoloji vardır. Örneğin, bir iş planının nasıl yazılacağını öğrenmek (ChatGPT gibi şeylerin yardımıyla), iş yolunuzu doğru yönde kolayca başlatabilir.

Bir iş kurmanın maliyeti duruma  ilişkin masraflar gerektirse de, başarılı bir girişimle gelen mali ödülleri unutmayın. Bu ivmeyi devam ettirin ve 2023'ü gurur duyacağınız bir işletme kurduğunuz yıl yapın.

*Fiyatlandırma verileri Haziran 2023 tarihinde geçerlidir. Listelenen tüm fiyatlar değişebilir.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin