Müşteri bulma yöntemleri: Sosyal medya ile yurt dışından müşteri nasıl bulunur?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Laurel Delaney

Online dünyada adınızdan nasıl bahsettirebilirsiniz? Herkes 2013 yılındaki müzik videosu YouTube’da 1 milyar görüntülenmeyi geçen PSY kadar şanslı olmayabilir. Online dünyada dikkat çekmek genellikle tek bir büyük eylemi değil, uzun bir süre boyunca çeşitli platformlara yayılan binlerce denemeyi gerektirir. Ancak bu şekilde dikkat çekebilir ve müşteri kitlenizi geliştirebilirsiniz.

Yurt dışından müşteri bulmak için kullanabileceğiniz, her işletmeye uygun bir dijital strateji yoktur.

Dijital dünyada başarılı olmak sıkı çalışma, disiplin, organizasyon becerisi, konuşacak dikkat çekici bir konu ve uzun vadeli bir plan gerektirir.

Dijital ihracat başarısı nedir? Dünyanın her yerinden müşterinin sizi bulması, sizden bir şey alması ve sizin onların isteklerini kârlı bir biçimde yerine getirmenizdir. Bulunabilmek için ise mümkün olduğunca çok sayıda online platformda yer almalı ve aktif olmalısınız. Müşterilerin sizden alışveriş yapmalarını sağlamak için, onlarla bir ilişki geliştirmeli, güvenlerini kazanmalı ve istedikleri ürünleri sunmalısınız. Bu, insanların harekete geçmesini sağlar.

Koordine bir yaklaşım benimseyin

Tek bir çarpıcı Instagram hesabı ile online dünyada başarılı olacağınızı düşünmeyin. Bu bir başlangıçtır ama Twitter, Facebook, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Google+ varlığıyla da desteklenmesi gerekir. Tüm bu online platformları birbirleriyle uyumlu bir şekilde kullanmak başarılı bir online strateji geliştirmenizi sağlar, tabii hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir konu veya temaya sadık kalırsanız.

Burada amaç, ihracat işinizle neyi başarmaya çalıştığınıza dair bütünsel bir görüş ve hedefe sahip olmak ve doğru mesajın, doğru zamanda, doğru kişilerin karşısına çıktığından emin olmaktır.

Online pazarlamaya yönelik bu yaklaşımın şöyle bir güzelliği var: Artık herhangi bir yaştaki herhangi bir insan içerik oluşturma, tutarlı olma, verilen mesajları kontrol etme, bir marka oluşturmak için insanların kalplerine ve akıllarına seslenme, birden fazla platformu entegre etme ve sonuçları ölçme kapasitesine, yani online dünyada başarılı olmanın merkezinde bulunan tüm unsurlara, sahip.

müşteri bulma laptop dijital

Dikkat: Beklenmedik şeylerin gücünü küçümsemeyin. Son 50 yılın en sözü geçen iş kuramcılarından biri olan Clayton Christensen “yıkıcı inovasyon” ifadesini icat etti. Yıkıcı inovasyonun bir örneği, herkesin ücretsiz olarak alabileceği yüksek kaliteli online kurslar sunan Coursera olarak verilebilir. Bu platform, eğitim sektörünü etkilemeye başladı ve dengeleri tamamen değiştirebilir.

Yıkıcı inovasyon işletmenizi hazırlıksız yakalayabileceği gibi tüm bir sektörü de yok edebilir.

Karşınıza çıkan tüm yeni online araçlara dikkat edin, açık fikirli olun ve ihracat işinizi güçlendirmek için onları kullanmada ustalaşın.

Sosyal medya kanallarından faydalanarak yurtdışından müşteri bulabilirsiniz

Mesajınızı iletmeniz ve kitlenizi motive etmeniz için hangi sosyal medya platformları en iyisidir? Hepsi. Ancak, bir platform Çin’deki WeChat ya da Japonya’daki Line gibi yabancı bir pazarda daha yaygın olarak kullanılıyorsa, sizin de olmanız gereken yer orası.

Hikayenizi pek çok sosyal medya kanalında anlatın, böylece takipçi (ve sonrasında müşteri) kazanabilir, takipçilerinizi koruyabilir ve sosyal medya bağlantılarını e posta, telefon ya da yüz yüze bağlantılara dönüştürerek işinizi geliştirebilirsiniz. Atmanız gereken ilk adım, tabii henüz yapmadıysanız, farklı sosyal medya platformlarında hesap oluşturmak.

Farklı sosyal medya platformlarında hesap açtığınızda, her birinin markanızı yansıttığından (bu siz de olabilirsiniz, şirketiniz de olabilir) ve profilinizin bütün hesaplarda tutarlı olduğundan emin olun.

  • Şeffaflık sağlayabilmek için mümkünse gerçek bir isim kullanın.
  • Güzel bir fotoğrafınızı (ya da şirketinizin logosunu) ekleyin.
  • Profilinize uygun güzel bir arka plan seçin.
  • İnternette en çok kullandığınız mecranın (web sitesi, blog, LinkedIn vs.) bağlantısını ekleyin.
  • Kendinizi belirli bir konuda düşünce lideri olarak konumlandırın.

Benim hesaplarımın her birinin (LinkedIn, Facebook ve Twitter) profilinde bana ait bir fotoğraf, GlobalTrade.com’un başkanı olduğumu belirten bir yazı, dünya çapında iş yapma deneyimimi yansıtan bir arka plan görseli ve web sitemin linki bulunur ve tutkumun, girişimcilere ve küçük işletmelere dünyaya açılmalarına yardımcı olmak olduğu belirtilir. Böylece bir müşteri benim yaptığım işi açıkça anlar, bu uzmanlık alanına odaklanmamı bekler ve küreselleşmek için bir kaynağa ya da yardıma ihtiyaçları olduğunda kime başvuracağını bilir.

Ayrıca bu netlik SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından da yardımcı olur.

Örneğin, egzotik pastalar satan bir cafe ya da pastane işletiyorsanız, bunu Twitter hesabınızda belirtin. Mesela işletmenin müdürü olduğunuzu yazabilir, arka plana en popüler pastalarınızdan birinin fotoğrafını koyabilir, pastanenizin ne yaptığının kısa bir açıklamasını ekleyebilir, web sitenize bağlantı verebilir ve aynı bilgileri tüm sosyal medya platformlarınızda paylaşabilirsiniz.

Uçak motorları tasarlayan, geliştiren, inşa eden ve test eden bir makine mühendisiyseniz, sosyal medya profillerinize fotoğrafınızı ekleyin, yaptığınız havalı bir motorun görselini arka plan yapın, yeteneklerinizi anlatan kısa bir biyografi yazın, web sitenizin ya da blogunuzun bağlantısını ekleyin ve mühendislik yetenekleriniz hakkında başarı hikayelerinizi paylaşmaya başlayın.

Başka türlü Boeing ya da Airbus sizi nasıl bulabilir ki? Aynı mantık gazetecilerle iş ilişkileri kurmak ve iş fikirlerinizi anlatmak için de geçerli.

müşteri dünya çapında sosyal platformlar facebook youtube twitter

Dijital ihracat ustası olun

Online platformlardaki hesaplarınızı açarken, daha önce de bahsettiğimiz gibi, profillerinizdeki tüm bilgiler aynı olsun. Tutarlılık önemlidir. Şu soruya odaklanın: işinizi nereye götürmek istiyorsunuz? Yurt dışı pazarlarda müşteri bulabilmek için mesajınızı o pazarda en çok kullanılan sosyal platformlara taşıyın.

Sosyal medya ve networkünüzdeki varlığınız mevcut ilişkileri geliştirmenize ve derinleştirmenize, dünya çapında yeni müşteriler çekmenize, alanınızda kendinizi düşünce lideri olarak konumlandırmanıza, güçlü bir marka bilinirliği oluşturmanıza ve işletmenizi büyütmenize olanak sağlar. Yeni deneyimlere açık olun. Temel uygulamalarda ustalaştıktan sonra, dünyaya açılmaya hazırsınız.