Müşteri iletişimi: Müşterilerinizi işletmenizdeki değişiklikler hakkında bilgilendirmenin 5 yolu

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Derek Miller

Şu anda herkesin aklında COVID-19, yani Yeni Koronavirüs Hastalığı var. Şimdi panik yapma zamanı olmasa da, muhtemelen işiniz ve işletmeniz için sonraki adımların ne olacağını merak ediyorsunuz. İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, müşterilerinizin merak ettikleri sorular olabilir. Açık kalmayı planlıyor musunuz? Siparişleri tamamlayabilecek misiniz? İşletmeniz ne tür politika değişiklikleri uygulayacak? Sürekli değişen koşullara ayak uydurabilmek için mevcut ve potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmenize yardımcı olacak, sağlam bir müşteri iletişimi stratejisine ihtiyacınız olacak.

Sağlayacağınız bu gönül rahatlığı, mükemmel bir müşteri iletişimi kurmanın temelidir ve karşılaşacağınız çeşitli belirsizliklerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Müşteri iletişimi: Müşterilerinizi bilgilendirmenin 5 yolu

İyi bir müşteri iletişimi kurmak ve müşterilerinizi bilgilendirmek için birçok seçeneğiniz var. Sizin için uygulanması nispeten daha kolay olan, uygun maliyetli seçenekleri sıraladık:

  1. E-posta pazarlamadan yararlanın.
  2. Sosyal medyayı kullanın.
  3. Güncellemeleri ve değişiklikleri web sitenizde paylaşın.
  4. Mesajlaşma uygulamaları kullanın.
  5. Blog içerikleri oluşturun.

Bu kanalları etkili bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. E-posta pazarlamadan yararlanın

E-posta, hâlâ müşterilerinize ulaşmanın en iyi yollarından biri. Inbox’ın yaptığı bir araştırma, tüketicilerin yüzde 99’unun e-postalarını her gün kontrol ettiğini gösteriyor.

E-posta, kapsamlı müşteri iletişimi söz konusu olduğunda sosyal medyadan çok daha iyidir, çünkü sadece bir algoritmanın seçtiği insanlar yerine tüm müşterilerinizle aynı anda iletişim kurmanıza olanak tanır.

Koronavirüs salgınında, işletmenizin duruma nasıl adapte olduğu konusunda müşterilerinizi bilgilendirmek için düzenli e-postalar gönderin. Herhangi bir değişiklik olduğunda müşterilerinizi de bundan haberdar etmeyi unutmayın.

2. Müşteri iletişimi için sosyal medyayı kullanın

E-posta, en iyi iletişim aracı kabul edilse de, sosyal medya da müşterilere ulaşmak ve onları bilgilendirmek için iyi bir kanaldır. Sosyal içerikler, paylaşım imkanı da sağladığı için, mevcut müşteri tabanınızdan daha ötesine ulaşma avantajına da sahiptir.

Paylaşım özelliği, sosyal medyayı, değişen çalışma saatleriniz ya da salgın süresince kapalı olup olmayacağınız gibi önemli bilgileri paylaşmak için iyi bir platform haline getirir.

Sosyal medya kanallarınızı, gerçek zamanlı müşteri iletişimi kurmak için kullanın ve genel sayfa bilgilerinizi de ilgili değişiklikleri yansıtacak şekilde güncelleyin.

Sosyal medya gönderileri, güncellemelerinize yorum yapan müşterilerin sorularına hızlı bir şekilde cevap vermeniz ve endişelerini gidermeniz için de harika bir yoldur.

Sosyal medya kanallarınızda sadece güncelleme yayımlamadığınızdan, yorumlara, sorulara veya mesajlara cevap vermek için de zaman ayırdığınızdan emin olun.

3. Güncellemeleri ve değişiklikleri web sitenizde paylaşın

İnsanlar, Koronavirüs hakkındaki güncellemeleri büyük olasılıkla önce web sitenizde arayacaklardır.

Web sitenizin üst kısmına bir banner yerleştirin veya yayınladığınız güncellemelere yönlendiren bağlantı ve düğmeleri, müşterilerinizin kolayca fark edebilecekleri kadar büyük yapın.

Ayrıca, virüs için yaptığınız değişikliklere özel olarak ayrılmış bir sayfa da oluşturabilirsiniz.

Ayrı bir sayfa oluşturmaya karar verirseniz, düzenli olarak güncellediğinizden emin olun ve sayfayı en son güncellediğiniz tarihi de ekleyin. İşletmeniz normale döndüğünde sayfayı kaldırmayı da unutmayın.

İlham almak için seyahat ve havayolu şirketlerinin virüs hakkındaki güncellemeleri web sitelerinde nasıl ele aldıklarına bakabilirsiniz. Türk Hava Yolları, başlamak için iyi bir yer olabilir.

müşteri iletişimi türk hava yolları koronavirüs sayfası
Türk Hava Yolları’nın Koronavirüs (Covid-19) güncellemeleri özelindeki sayfası.

4. Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları kullanın

İşletmenize bağlı olarak, güncellemeleri iletmek, müşteri iletişimi ve müşteri hizmetleri sağlamak için mesajlaşma uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Bu yolla, müşterilerin sorularına cevap verebilir ve değişiklikleri bireysel bir düzeyde ele alabilirsiniz.

Facebook Messenger başlamak için iyi bir yerdir, ancak müşterilerinize güncellemeleri iletmek için Twitter ve hatta LinkedIn’in doğrudan mesajlaşma özelliklerini de kullanabilirsiniz.

5. Blog içerikleri oluşturun

Salgınla savaşmak için attığınız adımları daha ayrıntılı açıklamanız gerekebilir. Dezenfeksiyon işlemlerinizi ve operasyonel değişikliklerinizi açıklayan içerikler yayımlamak için blogunuzu kullanabilirsiniz. Ardından, bu blog yazılarını sosyal medyada yayımlayabilir ve e-posta listenizle paylaşabilirsiniz.

Blogunuzda salgın hakkında düzenli içerikler yayımlıyorsanız, mesajınızı bir kere hazırlayıp birden fazla platformda paylaşabilirsiniz. Böylece hem zamandan kazanabilir hem de müşterilerinizle daha hızlı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Müşteri iletişimi için birden fazla kanal kullanmaya hazırlıklı olun

Müşterilerinizi bilgilendirmek istiyorsanız, büyük olasılıkla birden fazla kanal kullanmanız gerekecek.

Herkesin sosyal medyayı takip etmesini veya e bülteninize abone olmasını bekleyemezsiniz.

Müşterilerinizle paylaşılması gereken herhangi bir değişiklik olup olmadığını belirlemek için ekibinizle günlük görüşmeler ayarlayın ve sonrasında bu mesajı etkili bir şekilde iletmek için uygun strateji ve kanalları kullanın.

Sağlam planlama ve açık bir müşteri iletişimi sayesinde, siz ve müşterileriniz güncel olaylara mümkün olan en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.